Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Jak kłamać w CV

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jak kłamać w CV

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • TRiTON 4 lut 2011, 8:56
    Wielu moich znajomych aby dostać pracę lub gdy ją zmienia stosuje różne małe kłamstewka w swoim CV. I tak się zastanawiam czy to jest zgodne z prawem. Podają nie całkiem prawdziwe informacje mogą sobie zaszkodzić, albo zaszkodzić firmie?
    Czy wolno kłamać w CV lub jakie są tego konsekwencje.?
    Cytuj
  • Celebryt 4 lut 2011, 10:49
    Wolno nie wolno to raczej kwestia sumienia. Ale i tak spora część ludzi jeśli nie kłamie, to przynajmniej koloryzyje pewne fakty. Ale jakieś totalne przegięcie szybko wyjdzie na jaw i człowiek ze wstydu się spali.
    Cytuj
  • Micro 4 lut 2011, 11:23
    Ja bym chciał zobaczyć taką sytuację.
    Ktoś dodał sobie mgr przed nazwisko i idzie na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruter też studiował na tej uczelni i na tym samym wydziale ale np rok wcześniej. I pyta się kandydata a kto był wykładowcą tego i tamtego? No cisza. No bo pewnie oszust nie sprawdził więc wiedzieć nie może.
    Cytuj
  • Konsument 4 lut 2011, 12:36
    Ludzie kłamali, kłamią i będą kłamać. To jest w naszej naturze. NIe ważne czy robią to w domu, na ulicy czy starając się o pracę.
    Cytuj
  • DjBram 4 lut 2011, 13:01
    Nie zawsze da się kłamać. Niech spróbuje okłamać ten kto nigdy nie widział nut na oczy i nagle kazaliby mu to zanucić - człowiek stara się o jakąś posadę w zespole. Nie przejdzie, od razu będzie widać czy zna się na rzeczy czy nie. I takich profesji jest setki, gdzie od razu można zdemaskować kłamczucha.
    Cytuj
  • evKa 4 lut 2011, 16:15
    Ale mówienie prawdy też może zwrócić czyjąś uwagę i to pozytywnie.
    Ktoś kończy filologię polską i wydawałoby się, że język polski zna lepiej niż inni. Tymczasem w CV pisze :

    znajomość polskiego - dobra,
    znajomość angielskiego - bardzo dobra.

    To daje do myślenia osobie rekrutującej. Kandydat sam przyznaje się do własnych słabości i wie w czym jest dobry a w czym nie.
    Cytuj
  • Ciekawski 4 lut 2011, 19:14
    Kłamstwo ma krótkie nogi. Czasem można skłamać ale nie wiedząc o tym. Po prostu komuś się wydaje że coś wie a nie wiem.
    Ja bym się zastanowił czy jakieś wyrafinowane kłamstwo nie jest przestępstwem. Bo jeśli ktoś mnie oszukuje w celu uzyskania korzyści materialnych (pracy) to to jest chyba próba wyłudzenia? No tam mi się wydaje.
    Cytuj
  • InspektorABC 4 lut 2011, 22:26
    Podanie nieprawdziwych informacji w CV nie jest przestępstwem, ale gorzej kiedy się to zrobi podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
    Jak pamiętam taką historyjkę z zeszłego roku, kiedy to w Wielkiej Brytania sąd skazał za kłamanie w CV.

    Sąd skazał 29-letnią Rhiannon Mackay na karę 6 miesięcy więzienia za to, że podała nieprawdę w swoim CV. Chodziło o przebieg kariery zawodowej. Na przykład, sama sobie wystawiła referencje, znakomite oczywiście. Pisała, że mam maturę choć nie miała, a nawet że była operatorem sonara w marynarce wojennej.

    Jednak kobieta nie radziła sobie w pracy i szefostwo postanowiło sprawdzić jej kompetencje... no i przyciśnięta do muru przyznała się do oszustwa. A w Wielkiej Brytanii poświadczenie nieprawdy w CV podlega karze, której górną granicą jest 10 letni wyrok.

    Ciekawe nie.
    Cytuj
  • Rogalik 5 lut 2011, 0:00
    Też bym stawiał na to, że nieprawda w CV to nie od razu kryminał.
    Ale sfałszowanie dyplomu wyższej uczelni już tak. Zgodnie z art. 270 § 1 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z dnia 2 sierpnia 1997 r.), kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
    Należy podkreślić, że również samo przygotowanie do przestępstwa określonego w § 1 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

    A jeśli firma stwierdzi, że ktoś posługuje się sfałszowanymi dyplomami powinna zawiadomić o przestępstwie. Inaczej sama popełnia przestępstwo niezgłoszenia przestępstwa. I kółko się zamyka.
    Cytuj
  • 7z9 5 lut 2011, 1:57
    Odkrycie przez pracodawcę powiedzmy „nieścisłości” w CV może skutkować wypowiedzeniem umowy o pracę. Art. 52 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, w razie zawinionej utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku np. uprawnień kierowcy.
    U nas tak było, zgłosił się do pracy, że niby ma jakieś uprawnienia, a okazało się, że nie ma. Nie wiem jak tam sprawa się skończyła, ale nie było wesoło.
    Nie można tak bezkarnie kłamać przy tak ważnych sprawach. Co innego inne umiejętności. Ktoś może myśleć, że biegle mówi po angielsku ale to tylko subiektywne odczucie. Ale jak ktoś mówi, że zna angielski a nie zna ni w ząb to kłamie.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum