Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Jak odliczyć ulgę na krew?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jak odliczyć ulgę na krew?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Pigulara 3 mar 2011, 8:48
    Jestem honorowym dawcą krwi. W zeszłym roku oddałam 1350 ml krwi. Wiem, że można to odliczyć, ale nie wiem co i jak. Ile można odliczyć i gdzie to wszystko się wpisuje.
    Dzięki za odpowiedź.
    Cytuj
  • Micro 3 mar 2011, 11:30
    Ulgę na krew odlicza się od podstawy opodatkowania w kwocie chyba 130 zł.
    Cytuj
  • 100euro 3 mar 2011, 12:48
    130 zł dla krwi i zdaje się 170 zł dla osocza (za litr). Co do tego drugiego to nie jestem pewny, bo na widok krwi i na myśl o niej robi mi się słabo więc nie interesuję się tematem.
    Cytuj
  • C_ZAK 3 mar 2011, 13:21
    Z broszury informacyjnej Ministerstwa Finansów wynika, że honorowy dawca krwi może wartość przekazanej w roku podatkowym darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć:

    *od przychodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, wykazywanego w zeznaniu PIT-28 (składanym do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym) lub
    *od dochodu, podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37 (składanym do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym).

    Za jeden litr oddanej krwi przysługuje 130 zł o ile stacja krwiodawstwa za nią nie zapłaciła. Potwierdzeniem oddania krwi jest dokument potwierdzający ile się oddało krwi. To jest dokument potwierdzający prawo do ulgi.
    Cytuj
  • Pigulara 3 mar 2011, 14:42
    Taki dokument mam i tam jest napisane 1350 ml czyli 1,35 l oraz informacja o 130 zł za litr. Nic więcej nie ma co i gdzie jak to rozliczyć. smutny
    Cytuj
  • InspektorABC 3 mar 2011, 17:03
    1,35 litra krwi to inaczej 175,5 zł bo
    1,35 * 130 zł = 175,5 zł.

    Odlicza się to w załączniku PIT/O w pozycji 13 (część B Odliczenia od dochodu (przychodu)).
    Tam jest napisane darowizny o których mowa w art 26 ust . 1 poz 9.
    Z ustawy o PIT wynika że art 26 ust 1 poz 9 c to własnie darowizna na cele krwiodawstwa.
    Cytuj
  • Secularum 3 mar 2011, 18:00
    Wypełniając pozycję 13 lub 14 z PIT/O należy uzupełnić jeszcze część D inaczej urząd skarbowy wezwie do korekty/wyjaśnienia.
    Cytuj
  • Pigulara 3 mar 2011, 20:28
    I co mam wpisać w tej części D?
    Cytuj
  • Secularum 3 mar 2011, 22:17
    W części D (dokładnie część D 1.1)) podaje się nazwę instytucji której przekazano darowiznę. Tu wpisuje się nazwę tej stacji pobierania krwi, jej adres i reszta z tych rubryk.
    W części D 1.2 pozycja 10 wpisujemy wartość oddanej krwi.
    Cytuj
  • Cash 4 mar 2011, 1:52
    Odliczenie z tytułu honorowego krwiodawstwa łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele szlachetne nie może przekroczyć 6% dochodu (w przypadku ryczałtowców 6% przychodu) wykazywanego w zeznaniu.

    Taki przykład znalazłem

    Podatnik w roku podatkowym osiągnął dochód z umowy zlecenia w wysokości 3500 zł, który wykazuje w zeznaniu PIT-37, oraz przychód z najmu w wysokości 4000 zł, który wykazuje w PIT-28 (na początku roku podatkowego wybrał dla przychodów z najmu opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Jednocześnie oddał honorowo osocze o wartości 300 zł. Czy w składanych zeznaniach będzie mógł odliczyć całą wartość darowizny?

    Tak. Odliczenie z tytułu darowizny krwi nie może przekroczyć w zeznaniu PIT-28 kwoty
    stanowiącej 6% przychodu podatnika, czyli kwoty 240 zł (6% z 4000 zł), a w zeznaniu

    PIT-37 – 6% dochodu, czyli kwoty 210 zł (6% z 3500 zł). Podatnik może zatem w zeznaniu

    PIT-28 (składanym do 31 stycznia następnego roku) odliczyć od przychodu 240 zł, a w zeznaniu PIT-37 (składanym do 30 kwietnia następnego roku) odliczyć od dochodu pozostałą część darowizny, tj. 60 zł (wartość oddanego osocza - 300 zł minus odliczona już w PIT-28 część w kwocie 240 zł).
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum