Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Jak odliczyć ulgę na krew?, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jak odliczyć ulgę na krew?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Pigulara 4 mar 2011, 8:29
    Oj WIELKIE dzięki.
    Wiedziałam, że jest ulga ale co i jak to już nie.

    Czyli tak.
    Mogę odliczyć 175,5 zł i wpisuję to w pozycję 13 części B PIT/O.
    Później w części D podaję info komu przekazałam tą krew.

    Cytuj
  • Cash 4 mar 2011, 11:16
    Dokładnie tak i trzeba pamiętać o limicie 6 proc. przychodów.
    Cytuj
  • 100euro 4 mar 2011, 12:33
    Ta ulga na krew to jest od 2007 czy 2008 roku? Jest zbytnio rozpowszechniona.
    Chociaż na myśl o krwi przechodzą mi ciarki, to ulga powinna być większa. 130 zł to tyle co nic.
    Cytuj
  • ObywatelKowalski 4 mar 2011, 13:22
    Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi i osocza. Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 l krwi, a kobieta 1,8 l. Osocza można oddać więcej, bo aż 25 litrów.
    Przy takich założeniach teoretycznie krwiodawca w zależności od płci mógłby odliczyć maksymalnie 3601 zł (mężczyzna) i 3484zł (kobieta). Ale na przeszkodzie stoi limit 6 procent dochodu.

    Teoretycznie 1 litr krwi wyceniony został na 130 złotych, a litr osocza na 170 złotych. Jednak urzędy skarbowe nie rozróżniają osobnej ceny na osocze i krew, w związku z czym na jedno i drugie obowiązuje ta sama wartość ulgi – 130 zł za litr. To jak dla mnie dziwne, ale niech będzie, z fiksusem nie opłaca się kłocić.

    Aby odliczyć sobie maksymalną ulgę, musimy mieć dochód nie niższy niż 60 017 zł. W przeciwnym wypadku wysokość ulgi nie może przekroczyć 6% dochodu (zakładam, że podatnik nie korzysta z odliczeń z tytułu innych darowizn). Na przykład podatnik osiągnął dochód rzędu 12 tys. zł. W ciągu roku oddał maksymalną ilość krwi i osocza, ale 6% jego dochodu to 720 zł, zatem będzie to kwota maksymalnej ulgi.
    Cytuj
  • Konsument 4 mar 2011, 15:53
    Kiedyś honorowy dawca był kimś, a teraz co? Mój wuj był dawcą, dostał jakieś złote odznaki. Kiedy sam potrzebował pomocy i powołał się na to, że był honorowym krwiodawcą to mu powiedzieli, że to było kiedyś a teraz się nie liczy.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum