-
Będę za jakiś czas remontował łazienkę i może kuchnię. Chcę spisać umowę na te prace. Znalazłem kilka wzorców, ale w jednej pisze zadatek w innej zaliczka. Czy jest to tylko różnica w nazwie czy coś bardziej skomplikowanego?
Cytuj
-
-
To na pewno bardziej skomplikowana sprawa, różnice są spore. Jedno przepada a inne zostaje, ale co i jak to chyba w kodeksie cywilnym pisze.
Cytuj
-
Na samym początku zadatek i zaliczka niczym się nie różnią, aż do momentu powstania sporu, kiedy jedna ze stron nie wywiąże się z umowy, co przy pracach remontowo-budowlanych nie jest niczym niezwykłym. Zapisy kodeksowe są bardzo mgliste, ale po wczytaniu się można zrozumieć o co chodzi w tym temacie.
Cytuj
-
W przypadku zadatku jeśli ktoś odstępuje od umowy i dostał zadatek to zatrzymuje go dla siebie (zlecejący nie dotrzymał warunków umowy).
Jeśli zlecający roboty odstępuje od umowy bo wykonawca nie zrobił tego co miał, to zlecający może żądać zwrotu zapłaconego zadatku w kwocie 2 razy większej. Czyli jeśli dał 1000 zł to może żądać zwrotu 2000 zł.
Cytuj
-
Tylko takie zasady nie działają, jeśli na niewykonanie umowy żadna ze stron nie miała wpływu.
Trudno, aby murarz przyszedł do pracy z temperaturą 40 stopni ledwo żywy, a ten co zleciał remont it tak sobie odstąpił od umowy, bo ktoś akurat się rozchorował. Nawet gdyby zerwał, to po pierwsze to świnia a nie człowiek a po drugie złamał by zapisy o współżyciu społecznym i przegrałby w każdym sądzie.
Cytuj
-
-
To w sumie co lepiej wybrać zaliczkę czy zadatek? Tak z punktu widzenia wykonawcy i zlecającego?
Cytuj
-
Sporządzenie dobrej umowy to podstawa w razie czego. Ustne ustalenia są nic nie warte chociaż podobno ważne. Tylko jak je później udowodnić.
Co ciekawe na favore.pl znalazłem świetny tekst jak spisać umowę.
Jeśli remont mieszkania to tylko z umową
http://www.favore.pl/baza-wiedzy/jesli-remont-mieszkania-to-tylko-z-umowa,90,0.html
Bardzo dobrze opisane co i jak i na dodatek jest załączony wzór umowy. Tylko wpisać dane i można zaczynać remont.
Cytuj
-
Te wszystkie zapisy kodeksowe można dowolnie modyfikować. Zadatek jest tylko wtedy kiedy przekazywany jest w chwili podpisywania umowy. Odstąpienie proszę bardzo - można zapisać o zwrocie zadatku nie w podwójnej kwocie, ale w poczwórnej, o ile druga strona na takie warunki przystępuje.
Inna sprawa, że ewentualne roszczenia przedawniają się po 10 latach, i 3 lata przy prowadzonej działalności.
Wydaje mi się, że zadatek jest lepszy dla wykonującego usługę, bo temu co zleca nie opłaca się to. Przy odstąpieniu od umowy zlecający nie dostanie zwrotu kasy.
Cytuj
-
No ja bym się nie przejmował. Martwić można się jak pojawią się problemy. Szkoda życia na nerwy.
Oczywiście lepiej nie dawać całości na pracę, bo ten co ma robić remont może się więcej nie pokazać.
Jak płacić to najlepiej etapami - zrobisz jedno masz forsę, i tak dalej.
Cytuj