Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Jaka stawka VAT na montaż rolet

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jaka stawka VAT na montaż rolet

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Domator30 5 cze 2011, 8:51
    Chciałbym sobie zamontować rolety materiałowe w domu (w oknach). Facet z firmy sprzedający takie rzeczy powiedział, że stawka VAT wynosi 23%. To dziwne, bo w zeszłym roku mój kolega też montował rolety w oknach i stawka wynosiła 7%. Wiem, że rząd podniósł VAT ale z 7 do 8% anie do 23%. Czy ta firma chce mnie naciągnąć na tej bajzel podatkowy. Różnica jest jednak spora w cenie przy 8, a 23% VAT?
    Cytuj
  • Magazin07 5 cze 2011, 9:53
    Jak to jest z remontami to nie wiem, ale być może jest tak, że zmieniła się kwalifikacja czy jakoś to zapisano w ustawie o VAT, że rolety są z wyższym VAT. Chaos zrobili z tym podatkiem, a miało być wielkie ułatwienie.
    Cytuj
  • RamzesV 5 cze 2011, 11:03
    Należałoby się przyjrzeć co tam się zmieniło w tym VAT, polikwidowano załączniki a klasyfikacja PKWiU nie ma już zastosowania. Może więc tak być że faktycznie jest 23% zamiast 8% i nikt nie chce ciebie naciągnąć. Wiesz, firma też chce sprzedać towar jak najtaniej aby nie stracić klienta. Może firma dowiadywała się co i jak i wyszło im, że jednak wyższy VAT obowiązuje.
    Cytuj
  • FabianM 5 cze 2011, 13:10
    Do zeszłego roku było wszystko jasne bo nawet interpretacje podatkowe jasno wskazywały kiedy stosować 22proc. a kiedy 7%

    "jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej będzie sprzedaż wytworzonych przez Podatnika rolet, roletek, moskitier, żaluzji wraz z montażem, a w cenie dostawy towaru zawarta jest również usługa montażu, to zgodnie z obowiązującymi normami statystycznymi PKWiU całość transakcji będzie traktowana jako sprzedaż i podlegać będzie opodatkowaniu według podstawowej 22% stawki podatku VAT. Natomiast w przypadku gdy przedmiotem umowy jest usługa budowlana związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego (sklasyfikowana zgodnie z normami statystycznymi PKWiU w grupowaniu 45), a roboty zostaną wykonane z materiałów zleceniodawcy albo zakupionych lub wytworzonych przez wykonawcę, które będą elementem kalkulacyjnym ceny, to całość transakcji opodatkowana będzie według stawki 7% podatku VAT. W przypadku usług budowlanych w obiektach innych niż mieszkaniowe, stawka podatku wynosi 22%." Urząd Skarbowy w Przemyślu, US.IX/443-39/WS/06, 2006.11.03

    Tu wszystko odwołuje się do PKWiU a od 1 stycznia z tego zrezygnowano. Pamiętam zamieszanie wokół świadczeń rehabilitacyjnych, tam też wcisnęli błędy i wyszło, że ochrona zdrowia i życia podlega pod 23proc. Vat. I tu pewnie też tak jest.
    Cytuj
  • 7nowela 5 cze 2011, 17:04
    Dokładnie, stara ustawa odwoływała się do PKWiU 45 i tam było to sklasyfikowane za pomocą kodów. Od 1 stycznia 2011 roku ustawa posługuje się art 41 ust 1 ustawy o VAT i opisuje kiedy stosuje się preferencyjną stawkę VAT czyli 8 procent.
    A ta ma zastosowanie do dostawy, budowy remontu, modernizacji termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich częśći objętych programem społecznego mieszkalnictwa.
    I tu jest problem bo ustawa o VAT posługuje się pojęciami, które nie są zdefiniowane - remont, modernizacja. Tylko co to jest, a jak nie wiadomo co to jest to stosuje się wyższą stawkę VAT czyli 23 procent.
    Cytuj
  • 100euro 5 cze 2011, 18:36
    Interpretacje podatkowe do dnia 31 grudnia 2010 kompletnie straciły rację bytu przy usługach remontowo-budowlanych, bo zmieniły się przepisy do których się odwoływały. Innymi słowy zabawa w kotka fiskusa i myszkę podatnika zaczyna się od nowa.
    Cytuj
  • Zakasowany 5 cze 2011, 20:36
    Niestety jak ktoś chciał montować rolety materiałowe, żaluzje i inne moskitiery to powinien to zrobić w zeszłym roku - wtedy zapłaciłby 7 procent vat. Teraz jest to 23 procent i potwierdzają to już dyrektorzy zib skarbowych w wydawanych interpretacjach. Oto jedna z nich z maja 2011 roku.

    "Wnioskodawca jest producentem rolet okiennych zewnętrznych aluminiowych oraz rolet wewnętrznych materiałowych.
    Produkuje rolety okienne zewnętrzne aluminiowe i sprzedaje je stosując stawkę podatku VAT 23%, a w przypadkach kiedy wyprodukowane rolety montowane są przez pracowników firmy w budynkach mieszkalnych wystawiana jest faktura na usługę montażu rolet okiennych (cena usługi obejmuje koszt rolety i montażu) i zastosowana jest stawka podatku VAT 8%."

    Zdaniem Wnioskodawcy, usługa obejmująca montaż w budynkach mieszkalnych rolet zewnętrznych zarówno z własnej produkcji, jak i zakupionych do montażu podlega opodatkowaniu stawką obniżoną VAT w wysokości 8%, czyli tą niższą preferencyjną. I ZONK, fiskus widzi sprawę inaczej, a dokładnie to, że właściwą stawką jest 23 procent.

    Fiskus z Poznania stwierdzi tak

    "Należy zauważyć, iż sama usługa montażu czy też instalacja poszczególnych towarów nie może być traktowana jako remont, modernizacja, czy też termomodernizacja. Dopiero w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których podnosi się bądź też przywraca poprzedni stan techniczny czy wartość użytkową budynku lub lokalu, można traktować jako usługę remontu, modernizacji lub termomodernizacji, o których mowa w ustawie.

    Mając na uwadze powyższe w świetle obowiązujących przepisów stwierdzić należy, że zarówno do sprzedaży zewnętrznych, aluminiowych rolet okiennych, jak i do usług polegających na montażu tych rolet w budynkach mieszkalnych zastosowanie ma stawka 23%, bowiem czynności te nie stanowią usług wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług."

    Sam montaż to nie remont!!!

    Poznań, ILPP1/443-240/11-2/MP, 6 maj 2011

    Cytuj
  • Goldman 5 cze 2011, 21:57
    Roletki to fajna sprawa lepsze są od żaluzji, tylko sporo droższe. Jak ja zamawiałem roletki to wybierałem materiał i wzór. Jeden z nich w takie statki kosztował 1000 zł za metr, tylko już nie pamiętam bieżący czy kwadratowy. Po podliczeniu kosztów wyszło mi, że roletki byłyby droższe niż okna !!!. Ostatecznie zdecydowałem się na tańsze, tylko mogłem wziąć ciut ciemniejsze, bo te choć ciemno wyglądają , to jak słońce zaświeci to jednak w pokoju jest jasno.

    Pamiętam, że całość była opodatkowana 7 % Vat. Teraz to bym się mocno zastanowił czy kupować takie wynalazki przy 23% vat.
    Cytuj
  • AngelDevil 5 cze 2011, 22:58
    Sam montaż to nie remont!!! - tak jest. Dopiero połączenie remontu z inną czynnością jak np. doprowadzenie lokalu do stanu pierwotnego daje podstawy do stosowania niższej 8 % stawki VAT. Z jednej strony to nie ma się co dziwić, w końcu rolety czy to zewnętrzne czy wewnętrzne to żadna modernizacja, raczej ułatwienie życia, polepszenie wyglądu mieszkania/domu.
    Nie rozumiem dlaczego wcześniej korzystały takie usługi z niższego VAT, powinni już wtedy to jakoś inaczej sklasyfikować.
    Cytuj
  • John_Wayne 6 cze 2011, 6:52
    dla kupującego liczy się cena i zawsze wolałby kupić z zerowym Vat. Nie obchodzą go przepisy podatkowe i inne szmege rege. Też chciałbym mieć rolety w cenie niższej niż droższej.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum