Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Jakie usługi od 1 stycznia są wolne od VAT

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jakie usługi od 1 stycznia są wolne od VAT

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Kadra5 27 maj 2011, 8:52
    W tym całym zamieszaniu związanym ze zmianą ustawy o VAT od 1 stycznia tego roku powoduje, że nie wiadomo co jest zwolnione z VAT, a co już zaczęło mu podlegać. Przed 1 stycznia zwolnienia były uzależnione od symbolu PKWiU, a teraz zastąpiono to opisem, polikwidowano załączniki do ustawy o VAT.
    Np. czy wszystkie usługi edukacyjne i kursy zawodowe są wolne od VAT czy tylko niektóre. Może ktoś wie jak to rozróżnić?
    Cytuj
  • BORowik 27 maj 2011, 11:23
    No faktycznie to ogromny problem bo odejście od identyfikacji PKWiU było błędem. Niejasne sformułowania w ustawie bardziej szkodzą niż pomagają.
    Co do zwolnienia usług edukacyjnych z VAT to wskazuje na to art. 43 ust. 1 pkt 26 – 29 ustawy o VAT, choć też tak nie do końca wiadomo czy np. kursy językowe prowadzone przez prywatne podmioty są wolne od podatku.
    Cytuj
  • Dyrektor 27 maj 2011, 11:46
    Problem w przypadku edukacji jest to, że art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT mówi o tym, iż zwolnienia od podatku skorzystają usługi szkolenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Tylko co to mają być za odrębne przepisy? Ustawa o Vat obowiązująca od 1 stycznia milczy na ten temat.
    Cytuj
  • Secularum 27 maj 2011, 15:18
    No to może być problem bo jak klientowi dowali się 23 proc. to może szybko się zniechęcić.

    Z tego art 43 wynika, że zwolnione są z podatku:

    26) usługi świadczone przez:
    a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
    b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane;

    27) usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli;

    28) usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29;

    29) usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
    a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
    b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
    c) finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

    Tu nie za bardzo widzę firmy prywatne świadczące usługi edukacyjne poza systemem oświaty, bo jak tak przyjrzeć się tym punktom, to żaden z nich o takich przypadkach nie wspomina.
    Cytuj
  • Kadra5 27 maj 2011, 18:14
    No właśnie, nie jasne to wszystko jest?
    jakie odrębne ustawy?
    kursy finansowane z publicznych pieniędzy są wolne od VAT, ale czy chodzi o finansowanie bezpośrednie czy pośrednie?
    -"świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane" - czyli kogo to tak naprawdę dotyczy?

    I tu leży problem, bo te wszystkie wyjaśnienia MF a raczej ich próba powodują tylko jeszcze większy chaos.
    Cytuj
  • SkasowyVAT 27 maj 2011, 20:43
    Secularum napisał:29) usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
    a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
    b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
    c) finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.
    Przepisy powyżej nie stanowią problemu i są raczej dość precyzyjne. Ale wiem, że najwięcej problemów stwarza art. 29 a konkretnie "usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego" i odrębne przepisy.
    W przypadku odrębnych przepisów o których ustawa VAT nie wspomina może chodzić np. o przepisy rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31 poz. 216).
    Zaglądając do tego rozporządzenia widzimy § 2 ust. 1, że uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w następujących pozaszkolnych formach kształcenia:
    1. kurs;
    2. kurs zawodowy;
    3. seminarium;
    4. praktyka zawodowa.

    I formy kształcenia zawodowego spełniającego przesłanki § 2 korzystają ze zwolnienia VAT.
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 27 maj 2011, 21:05
    Z tego co się orientuję to większość usług edukacyjnych jest zwolniona za VAT. Nie wiem czy firma ma interpretację podatkową czy nie, ale masa podmiotów nie nalicza VAT.
    Cytuj
  • Kadra5 27 maj 2011, 23:08
    Ale tu największy problem stanowią firmy prywatne jakby poza systemem akredytacji.
    Jak np. zakwalifikować i opodatkować szkolenie operatora wózka widłowego czy kurs pierwszej pomocy świadczone przez firmę prywatną. Taki kurs trwa powiedzmy 2 dni. I co?
    Cytuj
  • SkasowyVAT 28 maj 2011, 6:09
    Większość tego typu kursów będzie mogła zostać zakwalifikowana jako seminarium a to dlatego, że § 2 ust. 4 rozporządzenia z 2006 roku które podałem stanowi że seminarium jest pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy na określony temat, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia.

    Co więcej rozporządzenie z 2006 roku wskazuje też, przez „organizator kształcenia” należy rozumieć publiczną i niepubliczną (§ 1 pkt 2):
    -placówkę kształcenia ustawicznego, placówkę kształcenia praktycznego oraz ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych,
    - osobę prawną i fizyczną prowadzącą działalność oświatową, wymienioną w art. 83a ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm), obejmującą prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, dla której uzyskała akredytację, o której mowa w art. 68b ustaw

    Co prawda ustawa o VAT milczy o prywatnych organizator, ale odrębne przepisy je wciągają w system edukacji. Poszedłbym nawet dalej. Tymi odrębnymi przepisami i którym mówi ustawa VAT nie muszą być inne ustawy czy rozporządzenia, ale np. uchwały samorządu zawodowego. W tym ostatnim przypadku fiskus mógłby się jednak stawiać, choć i tak nie miałby szans.
    Cytuj
  • paragraf54 28 maj 2011, 9:37
    Kadra5 napisał:No właśnie, nie jasne to wszystko jest?
    jakie odrębne ustawy?
    kursy finansowane z publicznych pieniędzy są wolne od VAT, ale czy chodzi o finansowanie bezpośrednie czy pośrednie?
    -"świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane" - czyli kogo to tak naprawdę dotyczy?
    Spokojnie, może zmiany od 1 stycznia były źle pomyślane a nawet fatalnie, ale da się to jakoś ogarnąć.
    Przepisy VAT wskazują, że z preferencji podatkowej nie korzystają podwykonawcy. No ale teraz jacy podwykonawcy?
    Otóż VAT muszą naliczać tylko ci podwykonawcy co nie dostarczają towarów lub nie świadczą usług ściśle związanych z usługami podstawowymi. Inni podwykonawcy korzystają ze zwolnienia.

    Jeżeli chodzi o finansowanie publiczne to art 13 ust 1 pkt 20 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 ws. wykonanaia niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U. 2011 nr 73 poz. 392) mówi, że nie podlegają VAT usługi szkolenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, które są finansowane w min. 70% ze środków publicznych.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum