Secularum napisał:29) usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.
Przepisy powyżej nie stanowią problemu i są raczej dość precyzyjne. Ale wiem, że najwięcej problemów stwarza art. 29 a konkretnie "usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego" i odrębne przepisy.
W przypadku odrębnych przepisów o których ustawa VAT nie wspomina może chodzić np. o przepisy rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31 poz. 216).
Zaglądając do tego rozporządzenia widzimy § 2 ust. 1, że uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w następujących pozaszkolnych formach kształcenia:
1. kurs;
2. kurs zawodowy;
3. seminarium;
4. praktyka zawodowa.
I formy kształcenia zawodowego spełniającego przesłanki § 2 korzystają ze zwolnienia VAT.