-
Moim zdaniem najbardziej rzeczowym wyrokiem w tej materii jest orzeczenie NSA z 23 listopada 2010 roku (I FSK 1319/09)
Sąd wskazał, że róznica między nakładami na remont a nakładami na ulepszenie środków trwałych polega na ty, że pierwsze z nich zmierzają do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych (konserwacja, naprawy), a drugie do podjęcia czy rozszerzenia w drodze przebudowy, rozbudowy rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, powodującej istotną zmianę cech"
Też nie jest to idealne rozróżnienie, ale można wywnioskować, że dobudowa czegoś do budowli nie będzie remontem, a ulepszeniem. Tak samo jak przebudowanie np. stodoły w hotel to nie remont a ulepszenie, bo powoduje istotną zmianę cech.
Cytuj
-
-
Śmiało można zatem powiedzieć, że wydatki poniesione na obiekt zwiększają jego wartość w stosunku do wartości przed nakładami to jest to ulepszenie. Ale jednocześnie dodałbym, że zwiększają się walory użytkowe.. Dlaczego?
Oczywiście, że dom sprzed remontu do po remoncie będzie miał inną wartość. Dlatego samo zwiększenie wartości obiektu w wyniku prac to za mało według mnie, aby doszło do ulepszenia. Dopiero poprawa warunków użytkowania powoduje, że można mówić o ulepszeniu.
Cytuj
-
Z ulepszeniem mamy do czynienia kiedy:
- następuje poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa
- poprawa wpływa na ochronę środowiska,
- poprawa zmniejsza koszty eksploatacji.
To tylko przykładowe warunki i nie muszą być spełnione łącznie.
Z remontem mamy do czynienia gdy:
-prace prowadzą do odtworzenia danego środka ,
- przywracają pierwotny stan użytkowy np, po powodzi
To oczywiście też tylko przykładowe warunki.
Cytuj
-
Koszty remontu zalicza się do kosztów pośrednich.
Stanowią one koszty przychodu w dacie ich poniesienia, a dniem poniesienia jest dzień, w którym ujęto je w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanych faktur. ta mała informacja dla tych co by nie wiedzieli.
Cytuj
-
Zobacz http://duzerodziny.pl/jakie-gniazdka-warto-kupic/ dobra decyzja.
Cytuj