Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Kiedy można nie wpuścić kontrolera skarbówki, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kiedy można nie wpuścić kontrolera skarbówki

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Cash 21 mar 2011, 10:51
    GazetaCodzienna napisał:A niech skarbówka przyjdzie wcześniej to nie ma prawa się jej wpuszczać. Normalnie zamyka się takiemu drzwi przed nosem i karze przyjść później. To jedyny moment w życiu przedsiębiorcy kiedy jest górą nad skarbówką.
    Tak jest. jeśli kontrola jest przewidziana na 20 kwietnia, a taki kontroler przyjdzie powiedzmy 18 kwietnia, to nie ma obowiązku wpuszczać go. Rzecz jasna podatnik może się na to zgodzić i wtedy jest OK. Kontrola może się zacząć.
    Jednocześnie kotrola musi rozpocząć się przed upływem 30 dni od dnia doręczenia pisma o kontroli. w 31 dniu kontrola nie może zostać przeprowadzona na podsatwie wystawionego upoważnienia. Musi być nowe zawiadomienie. No chyba jasno to podałem.
    Cytuj
  • JaPrezes 21 mar 2011, 12:43
    Polecam art 282c ordynacji podatkowej. To katalog kiedy kontroler może wejść do firmy niemal z ulicy i to bez żadnego zawiadomienia.

    Obowiązek zawiadamiania kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli nie występuje w przypadku wystąpienia dwóch rodzajów przesłanek, a mianowicie ze względu na charakter kontroli, jak również osoby kontrolowanej lub zarządzającej (w przypadku kontrolowanych będących osobami prawnymi) albo każdego wspólnika w spółkach nie będących osobami prawnymi. Zawiadomień nie wystosowuje się w przypadku, gdy kontrola:

    - dotyczy zasadności zwrotu VAT,
    - wszczynana jest na żądanie organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub o przestępstwo skarbowe,
    - dotyczy tzw. nieujawnionych źródeł przychodów,
    - dotyczy niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej,
    - wszczynana jest w oparciu o informacje uzyskane na podstawie przepisów o praniu
    brudnych pieniędzy,
    - wszczynana jest „na legitymację” – w trybie art.284a § 1 Ordynacji podatkowej,
    - dotyczy sporządzenia spisu z natury albo użytkowania kasy rejestrującej,
    - musi być rozszerzona na inne okresy ze względu na już stwierdzone nieprawidłowości.

    Organ podatkowy nie zawiadomi również tych kontrolowanych, którzy (w oparciu o dane
    posiadane przez organ):

    - zostali prawomocnie skazani w Rzeczypospolitej Polskiej za popełnienie przestępstwa skarbowego, przeciwko obrotowi gospodarczemu, z ustawy o rachunkowości lub popełnienie wykroczenia polegającego na utrudnianiu kontroli,
    - są zobowiązanymi w postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
    - nie mają miejsca zamieszkania lub siedziby albo doręczanie pism na podane adresy było
    bezskuteczne lub utrudnione.
    Cytuj
  • DR_ZYSK 21 mar 2011, 14:51
    Jeżeli kontrola odbywa się na podstawie wręczenia upoważnienia, to kontrolujący musi ustalić czy wręcza dokument właściwej osobie upoważnionej do reprezentowania spraw spółki. Bo jak nie to wszystkie dowody zebrane z takiej kontroli się nie liczą ani w tym postępowaniu ani w żadnym innym.
    Cytuj
  • 4Deal 21 mar 2011, 18:49
    DR_ZYSK napisał:Jeżeli kontrola odbywa się na podstawie wręczenia upoważnienia, to kontrolujący musi ustalić czy wręcza dokument właściwej osobie upoważnionej do reprezentowania spraw spółki. Bo jak nie to wszystkie dowody zebrane z takiej kontroli się nie liczą ani w tym postępowaniu ani w żadnym innym.
    Dodać trzeba że w przypadku firm osobowych upoważnionym do odbioru upoważnienia jest kontrolowany. W przypadku małżeństwa doręcza się dwa upoważnienia osobno dla każdego z nich, bo kazdy jest stroną w postępowaniu. Taki przedsiębiorca może mieć pełnomocnika i to jemu wręcza się decyzję o wszczęciu kontroli.

    W przyadku osób prawnych upoważnienie odbiera członek zarządu, wspólnik lub inna upoważniona osoba szczególnie ta wyznaczone w oparciu o art 281 ordynacji podatkowej.
    Cytuj
  • Ciekawski 21 mar 2011, 19:17
    No a jak gościa nie ma to nici z kontroli?. I chyba tak można rolować fiskusika-chytrusika. przymrużenie oka
    Cytuj
  • ObywatelKowalski 21 mar 2011, 22:33
    Kontrola podatkowa może zostać przeprowadzona jedynie na podstawie upoważnienia uprawnionego podmiotu, w przeciwnym razie przeprowadzenie jej nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Zgodnie z regulacją zawartą w przepisie art. 283 § 1 pkt 1, w przypadku naczelnika urzędu skarbowego jako organu przeprowadzającego kontrolę podatkową - upoważnienie do jej przeprowadzenia może zostać udzielone jedynie przez osobę naczelnika lub zastępcy naczelnika urzędu skarbowego. W przepisie art. 283 § 2 Ordynacji podatkowej określono szczegółowo elementy, jakie powinno zawierać imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli podatkowej, tj.:

    oznaczenie organu,
    datę i miejsce wystawienia,
    wskazanie podstawy prawnej,
    imię i nazwisko kontrolującego (lub kontrolujących),
    numer legitymacji służbowej kontrolującego (kontrolujących),
    oznaczenie kontrolowanego, określenie zakresu kontroli, datę rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia kontroli, podpis osoby udzielającej upoważnienia, z podaniem zajmowanego stanowiska lub funkcji, pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego.
    Cytuj
  • Fafikon 22 mar 2011, 6:25
    Ciekawski napisał:No a jak gościa nie ma to nici z kontroli?. I chyba tak można rolować fiskusika-chytrusika. przymrużenie oka
    A jak się jeszcze zmieni ten kontroler to już nic nie będzie.
    Cytuj
  • Enzon 22 mar 2011, 10:12
    Jak nie ma upoważnionej osoby która powinna być podczas kontroli to się ją wzywa na drugi dzień i wtedy jest przeprowadzana kontrola.
    A jak się zmieni sam kontroler i na jego miejsce przyjdzie inny to nie ma znaczenia. Kontrola jest dalej przeprowadzana, ale firma zostaje poinformowana o zmianie, aby wiadomo było, że nowy kontroler jest od fiskusa a nie jakiś podszywacz z konkurencji.
    Cytuj
  • InspektorABC 22 mar 2011, 11:19
    Kontroler może wejść za okazaniem legitymacji, gdy jest podejrzenie że dowody przestępstwa skarbowego wyparują. Ale i tak musi później postarać się o upoważnienie, które wręcza max po 3 dniach od rozpoczęcia kontroli.
    Niedopełnienie obowiązku doręczenia upoważnienia w terminie 3 dni od daty wszczęcia kontroli spowoduje, że dokumenty z takich czynności kontrolnych nie będą stanowiły dowodu w postępowaniu podatkowym.
    Cytuj
  • DzikiDzik 22 mar 2011, 12:00
    A jak mimo wezwania ktoś z firmy nie stawi się na kontrolę? To co kontrola nie może ruszyć? Tak każdy stosowałby taki trik. Prezesa nie ma wyjechał, tego też nie ma itd.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum