Brat_PIT napisał:Prawo dopuszcza przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, ale tylko z nią spokrewnionej. Okazuje się więc, że o świadczenie pielęgnacyjne nie mogą ubiegać się ci rodzice zastępczy, którzy nie są spokrewnieni z dzieckiem z niepełnosprawnością.
A faktycznie było coś takiego i nawet znalazłem ten wyrok - 28 lipca 2010 WSA w Poznaniu (sygn. akt IV SA/Po 476/10):
Fragment sentencji wyroku WSA z Poznania
(...)Wobec powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpoznający sprawę doszedł do samodzielnych wniosków w zakresie wykładni przepisów art.17 Ustawy o świadczeniach rodzinnych sięgając między innymi do definicji i funkcji instytucji rodziny zastępczej spokrewnionej i niespokrewnionej zamieszczonej w przepisach ustawy o pomocy społecznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że dokonując prokonstytucyjnej wykładni art. 17 ust. 1 ,5 pkt 2 lit. b przy uwzględnieniu przywołanych przepisów Ustawy o pomocy społecznej, poglądów reprezentowanych w orzecznictwie i doktrynie a zwłaszcza w uzasadnieniu wyroku TK z 22 lipca 2008 roku sygn.akt P 41/07(OTK-A 2008/6/109,Dz.U.Nr 138,poz.875) może prawidłowo dekodować normę prawa materialnego, pozwalającą na rozstrzygnięcie sprawy i nie zachodzi potrzeba przedstawienia Trybunałowi Konstytucyjnemu pytania prawnego na podstawie art. 193 Konstytucji.(...)
(...)Tym samym w uznaniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu świadczenie pielęgnacyjne , o które wniosła M. T. pełniąca wraz ze swym mężem funkcję rodziny zastępczej niespokrewnionej dla niepełnosprawnej W. K.-T. powinno być przyznawane na zasadach zrównania jej uprawnień w ustawie o świadczeniach rodzinnych z rodziną zastępczą spokrewnioną.(...)