Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Które usługi edukacyjne są bez VAT?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Które usługi edukacyjne są bez VAT?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Szkoleniowiec 11 cze 2011, 10:11
    Do końca 2010 roku jasne było, które usługi edukacyjne (mam na myśli dla dorosłych) są wolne od VAT a które nie. Wszystko zależało od klasyfikacji usługi według PKWiU z 1997. Po tych nieszczęsnych zmianach nie ma już odwołania do tej klasyfikacji i zostało to opisane w ustawie o VAT. Tylko jakoś tak nieprecyzyjnie.
    Które usługi edukacyjne po 1 stycznia 2011 są opodatkowane Vat-em a które nie?
    Cytuj
  • C_ZAK 11 cze 2011, 14:00
    Nie tylko ustawa to reguluje ale również przepisy szczególne i jeśli dany kurs spełnia wymogi innych aktów prawnych, to też jest zwolniony z VAT. Inaczej rzecz ujmując zwolnione z VAT są te usługi, które mają ścisły charakter/związek z usługami zwolnionymi z VAT.
    Ustawa o VAT w art 43 ust 1 pkt 29 zawiera opis edukacji zawodowej, która korzysta ze zwolnienia.
    Cytuj
  • DexterII 11 cze 2011, 17:34
    Pół biedy jak coś jest w jednym akcie np. ustawie, ale jak ta odwołuje się do rozporządzeń to jest problem.
    Właściwy minister od tego i tamtego określi szczegółowe warunki .... w rozporządzeniu. No i teraz szukaj tego rozporządzenia. Gdyby jeszcze taki rejestr był w ustawie to OK, ale go nie ma.
    Cytuj
  • GazetaCodzienna 11 cze 2011, 18:05
    Zawsze można skorzystać z systemu baz aktów prawnych na stronie sejmowej. Tak jest ustawa i przyporządkowane do niej rozporządzenia. Tu jednak jest ten problem, że opis usługi edukacyjnej może być opisany dosłownie w jakimkolwiek rozporządzeniu niekoniecznie związanym z ustawą o VAT. I tego nie wiadomo gdzie.
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 11 cze 2011, 19:39
    Ba to nawet nie musi być rozporządzenie, bo ustawa o VAT jasno mówi o "odrębnych przepisach". Takie sformułowanie może odnosić się nie tylko do ustaw i rozporządzeń, ale również do wewnętrznych regulacji firmy, które przecież nie są powszechnie obowiązującym prawem.
    Cytuj
  • SkasowyVAT 11 cze 2011, 22:57
    No tak na wiele zawodów jest nałożony obowiązek ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, i jak to robić określają wewnętrzne przepisy organizacji zrzeszających czy to biegłych rewidentów czy architektów. Ale i tu jest pewna rysa i to zrobiona przez samego ministra finansów, który wydał interpretację PT8/033/6/SBA/11/PT za 6 kwietnia tego roku.

    W skrócie było tak, Centralny Ośrodek Szkolenia Zawodowego (biegli rewidenci) prowadzi „Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane” i polega głównie na odpłatnym organizowaniu i prowadzeniu. Ta działalność wpisana jest do prowadzonej przez poszczególne Kuratoria Oświaty ewidencji placówek kształcenia ustawicznego, prowadzących działalność oświatową.
    Tylko ten Centralny ośrodek prowadzi nabór księgowych na kursy, a same kursy prowadzi ktoś inny.
    No i tu minister finansów napisał, że "jeżeli działalność Wnioskodawcy polega tylko na dokonywaniu naboru, pobieraniu opłat, opłacaniu wykładowców, to tego typu działalności nie można uznać za usługę kształcenia. Usługę kształcenia świadczy w tym wypadku uczelnia wyższa, która rekomenduje wykładowców i wydaje dyplom ukończenia studiów.
    Działalność Wnioskodawcy w tym zakresie nie spełnia zatem przesłanek do zwolnienia od podatku (ani na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a, ani na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług)."

    Tak więc nabór na kursy zawodowe nie jest usługą edukacyjną i podlega VAT - do końca 2010 było bez podatku.
    Cytuj
  • Eurodolar 12 cze 2011, 0:50
    Z tego co wiem to minister finansów już wydał dwie interpretacje, że z Vat są zwolnione kursy dot. BHP oraz kursów na prawo jazdy (z wyłączeniem kategorii A).
    Moim zdaniem powinien wydać jedną interpretację w której jasno określi które usługi są zwolnione z podatku. Taki katalog. Zajęłoby to sporo czasu, ale wtedy wszystko byłoby jasne.
    Zwolnienie z VAT to przywilej, ale ustawowy obowiązek i to powinno być jasne opisane.
    Cytuj
  • PoradA_PrawnA 12 cze 2011, 6:09
    Na pewno z Vat są zwolnione usługi edukacyjne świadczone przez szkoły objęte ustawą o systemie oświaty czyli szkoły podstawowe, gimnazja itd, oraz placówki kształcenia ustawicznego i doskonalenia zawodowego. Nie ma znaczenia czy to podmiot publiczny czy niepubliczny - najważniejsze aby był wpisany do rejestru placówek edukacyjnych prowadzonych prowadzonego przez gminę.
    Cytuj
  • Kadra5 12 cze 2011, 10:38
    Tylko placówka edukacyjna musi mieć akredytację i wtedy korzysta ze zwolnienia VAT. A taką akredytację nie łatwo zdobyć i nawet nie wiadomo czy można ona być przyznana przedsiębiorstwu organizującemu szkolenia. Nie wiadomo też czy akredytacja wydana w jednym województwie jest ważna w innym.
    Lepiej już założyć działalność gospodarczą i wtedy organizować szkolenia bez VAT. Teraz jest łatwiej, bo wcześniej jeszcze był wymóg aby oprócz szkolenia zawierały element ... wychowawczy. Kto zorganizuje kurs dla 40 latków z elementami wychowawczymi? Ten absurd został jednak usunięty.
    Cytuj
  • Zakasowany 12 cze 2011, 12:24
    Ze zwolnienia VAT korzystają te podmioty które oferują kursy kształcenia czy wychowania (mogą być osobno) jeśli są wpisane objęte systemem oświaty.

    Jakaś firma miała właśnie problem czy po zmianie przepisów korzysta ze zwolnienia czy nie.
    "Firma specjalizującą się od 20 lat w edukacji informatycznej. Oferta edukacyjna Wnioskodawcy obejmuje ok. 600 autorskich i autoryzowanych szkoleń dla użytkowników i profesjonalistów IT, a także szkolenia biznesowe z zakresu zarządzania organizacją, zarządzania projektami i analizy procesów biznesowych. Firma oferuje także szkolenia z zakresu doskonalenia umiejętności osobistych i społecznych.
    Firma prowadzi placówkę kształcenia ustawicznego - kursy, szkolenia w zakresie związanym z informatyką, która jest wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Miasto.

    I tu tylko wybrane pytania tej firmy do fiskusa
    *Czy świadcząc usługi edukacyjne, takie jak kursy, czy seminaria na zasadach i warunkach opisanych w stanie faktycznym, Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT...
    * Czy świadcząc usługi szkoleniowe stanowiące szkolenia zawodowe lub szkolenia przekwalifikowania zawodowego na rzecz podmiotów publicznych, takich jak ministerstwa, jednostki samorządu publicznego, szkoły, szpitale, Wnioskodawca może wystawiać faktury zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ust. o VAT...

    I odpowiedź Izby Skarbowej z Warszawy - kwiecień 2011. IPPP3/443-95/11-4/JK

    Szkolenia realizowane przez Wnioskodawcę w celach zawodowych lub przekwalifikowania zawodowego spełniają definicję usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Wnioskodawca świadcząc usługi szkoleniowe stanowiące szkolenia zawodowe lub szkolenia przekwalifikowania zawodowego (inne niż wymienione w pkt 26) na rzecz podmiotów publicznych, takich jak ministerstwa, jednostki samorządu terytorialnego, urzędy pracy, szkoły, szpitale może wystawiać faktury zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy.

    Teraz to jest już prostsze rozeznać się co jest zwolnione a co nie, ale jeszcze 3 miesiące temu to mógłbym spory problem.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum