Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Uzgadnianie urlopu z szefem

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Uzgadnianie urlopu z szefem

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • IceBerg 23 cze 2011, 12:11
    Teraz jest okres wakacyjny i zamierzam skorzystać z urlopu. Tyle tylko, że w firmie nie ma żadnego planu urlopowego. W zeszłym roku szef porozdzielał urlopy a w tym roku cisza.
    Dziwi mnie to, że nie ma rozdziałki urlopowej, bo chyba firmy mają obowiązek sporządzenia czegoś takiego, no tak mi się wydaje. Co można w takim przypadku zrobić? Iść do przełożonego i powiedzieć 1 lipca biorę urlop, spakować walizki i jechać?
    Cytuj
  • JaPrezes 23 cze 2011, 15:07
    Nie ma obowiązku sporządzania planu urlopów jeśli w firmie nie ma organizacji związkowej art 163 par 1 (1) kp.
    W takiej sytuacji najlepiej porozmawiać z szefem. I tak powinni zrobić wszyscy zatrudnieni. I to jak najszybciej.
    Faktycznie dziwne zachowanie szefa.
    Cytuj
  • Biznesmenik 23 cze 2011, 16:35
    Można porozmawiać, ale to nie jest wiążące dla firmy. szef może uwzględnić oczekiwania pracowników co do wolnego, ale nie musi. Nie może być tak, że nagle wszyscy biorą sobie wolne na wakacje. Są tam oczywiście wyjątki od reguły, ale to chyba nie w tym przypadku.
    Cytuj
  • Kadra5 23 cze 2011, 19:06
    Firma musi uwzględnić prośbę pracownika o urlop w przypadku młodocianego, ale dotyczy to urlopu w czasie ferii gdy ten chodzi do szkoły. Inny przypadek to pracownika, która urodziła lub ma urodzić dziecko i zamierza wypoczywać zaraz po urlopie macierzyńskim - wyrok Sądu Najwyższego z 19 listopada 2003 r., I PK 18/03, nie publ.
    W tym ostatnim kobieta składa wniosek o urlop najpóźniej ostatniego dnia na macierzyńskim. Jeśli szef nie uwzględni tego wniosku to odmowa udzielenia urlopu wypoczynkowego może być potraktowana jako wykroczenie określone w art. 281 pkt 5 kodeksu pracy, i jest to zagrożone karą grzywny od 1000 PLN do 30 000PLN.
    Z tego rozwiązania mogłaby skorzystać żona, ale nie pan.
    Cytuj
  • IceBerg 23 cze 2011, 20:44
    A tak w ogóle czy mogę sam sobie udzielić urlopu - powiedzieć, że 1 lipca nie przychodzę i koniec. W końcu urlop to moje prawo pracownicze i chce z niego skorzystać. Są jakieś konsekwencje tego czy nie ma żadnych.
    Cytuj
  • 7nowela 23 cze 2011, 23:45
    Urlopy to trochę skomplikowana kwestia i zależy od tego co to za pracownik, jakiego chce urlopu : wypoczynkowego, bezpłatnego czy innego. Przepisy w tej materii zmieniały się, kiedyś był też urlop proporcjonalny. Są jeszcze inne sytuacje a tych jest mnogość - może ktoś być np. na wypowiedzeniu i jemu też należy się urlop.
    Cytuj
  • ZielonaWyspa 24 cze 2011, 6:17
    W żadnym wypadku podwładnemu nie wolno samemu sobie udzielić wypoczynku! Tj może to zrobić ale konsekwencje mogą być bardzo przykre, łącznie z dyscyplinarką. No serio. Pewnie wkurzony pracownik na to nie zwraca uwagi, ale nalezy nerwy trzymać na wodzy bo później może nie być czasu na skruchę.
    Cytuj
  • KruczekPrawny 24 cze 2011, 9:16
    IceBerg napisał:A tak w ogóle czy mogę sam sobie udzielić urlopu - powiedzieć, że 1 lipca nie przychodzę i koniec. W końcu urlop to moje prawo pracownicze i chce z niego skorzystać. Są jakieś konsekwencje tego czy nie ma żadnych.
    Wyrok z dnia 13 maja 1998 r.
    I PKN 99/98

    Przy braku planu urlopów wypoczynkowych samo złożenie wniosku o
    udzielenie urlopu nie usprawiedliwia nieobecności pracownika.

    Dotyczy to sytuacji gdy nie ma planów urlopowych, a pracodawca milczy ws. złożonego wniosku. Dla pracownika to oczywiście problem, ale dla pracodawcy też niewesoła sytuacja szczególnie jak odwiedzi go PIP. Za nieudzielanie urlopów kara murowana.

    Można ewentualnie naciskać, a jak szef da urlop w niewygodnym terminie to prosić o przesunięcie. Ale musi być ważny powód? Jaki, kp tego nie mówi. Chodzi o chorobę czy inne ważne dla pracownika kwestie.
    Cytuj
  • 4Deal 24 cze 2011, 12:30
    To zawsze jest rozwiązanie, bo można wnioskować o inny termin urlopu niż ten który firma wreszcie wyznaczy. Ale pewnie może być za późno na słońce w Polsce. Na szczęście są teraz tanie wakacje w Tunezji i Egipcie gdzie słońca jest pod dostatkiem.
    Cytuj
  • MandM 24 cze 2011, 13:44
    Co do samowolki urlopowej i konsekwencji to pamiętam taką uchwałę SN z 1980 roku, z której wynikało, że nawet jak podwładny sam udzieli sobie urlopu to nie spotkają go przykre konsekwencje. (uchwała SN z 3 czerwca 1980 r., V PZP 7/79).
    Ale latka lecą i zasady współżycia społecznego się zmieniły. Obecnie to firma musi udzielić zgody na urlop inaczej nie można z niego skorzystać choćby bardzo się chciało.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum