Masaż klasyczny to najpopularniejszy z masaży, który w zależności od formy wykonania oraz intensywności, może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający, izometryczny sportowy, wyszczuplający lub kosmetyczny, mając przy tym charakter rozluźniający albo pobudzający. Masaż ten ma na celu poprawienie zarówno stanu fizycznego pacjenta jak również psychicznego.W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę t uszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka u atwiającego masaż np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli g askanie, rozcieranie, ugniatanie, ucisk, oklepywanie, wibrację, wa kowanie i roztrząsanie. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze cia o, miejsca pe ne napięcia i bólu zostają rozprężone.Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany uk adu kostnego, po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgos upie, plecach i karku. Masaż klasyczny wyraźnie poprawia także wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.
Oparty jest na technikach masażu klasycznego. Głównym celem jest leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez różnego rodzaju zabiegi manualne. Masażysta skupia się na określonej części ciała, starając się przywrócić sprawność oraz wyeliminować ból. Każdy taki masaż może być poprzedzany zabiegami fizykalnymi np. naświetlaniem lampą Solux, okłady kompresem rozgrzewającym czy też wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco.
Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością.
Cudowna moc ludzkiego dotyku sprawia, iż subtelny masaż relaksacyjny wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych, kosmetycznych oraz właśnie relaksacyjnych.
Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, później całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego oraz psychicznego, a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia.
Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne i łagodne, a ich zadaniem jest uspokoić duszę oraz ciało.
Masaż tego typu to wspaniały sposób na zrelaksowanie się i rozluźnienie, przynosi ulgę przy bólach ciała i uczuciu spięcia. Poprawia również ogólny stan zdrowia, gdyż działa leczniczo na nasze ciało. Jest świetną odpowiedzią na zmęczenie, ból oraz stres.
Celem masażu limfatycznego (drenażu limfatycznego) jest usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Osiągamy to w sposób mechaniczny przez przepchnięcie zalegającej chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych. Układ limfatyczny podobny jest do układu żylnego, ale brakuje mu takiego motoru napędzającego jakim jest serce. W wiotkich naczyniach chłonka płynie tylko dzięki różnicy ciśnień w organizmie. Dlatego tak łatwo dochodzi do jej zastoju, wystarczy siedzący tryb życia i unikanie gimnastyki. Skutkiem zaburzeń w układzie limfatycznym są nie tylko obrzęki, ale też rozstępy, cellulit, trądzik różowaty, przedwczesne starzenie się skóry i schorzenia wielu narządów wewnętrznych. Masaż limfatyczny całego ciała likwiduje i zapobiega zastojom chłonki i trwa około godziny. Masaż limfatyczny częściowy trwa 15-20 minut. W efekcie stosowania drenażu limfatycznego osiągamy m.in. poprawę warunków do produkcji limfocytów, transportu wody i soli mineralnych do komórek, co prowadzi do zwalczania bakterii oraz likwidacji obrzęków.
Działanie masażu kosmetycznego jest bardzo korzystne dla skóry twarzy i szyi. Skóra zostaje oczyszczona ze zrogowaciałego naskórka, zaś otwarte pory wydzielają zużyte produkty przemiany materii. Skóra zostaje pobudzona i odżywiona przez krew i limfę. Po serii ok. 10 zabiegów masażu drobne zmarszczki znikają, a głębsze znacznie się zmniejszają.Masaż kosmetyczny wykonuje się dla wygładzenia, ujędrnienia oraz uelastycznienia tkanki skórnej i podskórnej (często z zastosowaniem preparatów wspomagających mechaniczne działanie masażu). Efekt ten uzyskuje się poprzez usprawnienie krążenia powierzchownego, tym samym lepsze odżywienie skóry oraz wzmożenie jej napięcia. To wszystko za sprawą przyspieszenia złuszczania zrogowaciałych - martwych warstw naskórka, oraz udrożnienia przewodów gruczołów skóry i usprawnienia ich funkcji.
Masaż skuteczny jest również w redukcji cellulitu.
Jest to nic innego jak masaż klasyczny, jednak wykonaywany jest intensywnie i mocno, pobudzając układ nerwowy, wywołując silne przekrwienie i odżywienie tkanek oraz zwiększenie napięcia tkanki mięśniowej. Masaż tego typu jest świetnym wyjściem dla osób prowadzących mało aktywny tryb życia.
Zadaniem tego rodzaju masażu jest rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, usunięcie toksyn z organizmu, polepszenie ukrwienia skóry i mięśni, przez co przyspiesza się przemianę materii. Masaż może być niekiedy nieprzyjemny dla osoby masowanej ze względu na uczucie występującego bólu przy stosowaniu technik z dużą siłą. Do tego rodzaju masażu używa się kremów zawierających substancje roślinne, stymulujące metabolizm komórek, likwidujące tkankę tłuszczową oraz ułatwiające usuwanie toksyn i nadmiaru wody. W czasie serii zabiegów odchudzających wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oraz przestrzeganie odpowiedniej diety.