OD OPERACJI DO PEŁNEJ SPRAWNOŚCI
Ośrodek Chirurgii Klinika Św. Łukasza zajmuje się:
- diagnozowaniem schorzeń z zakresu Wyślij e-mail , Wyślij e-mail i Wyślij e-mail
- specjalistycznym leczeniem operacyjnym i zachowawczym następstw urazów sportowych oraz chorób narządu ruchu. Szczególne miejsce w działalności leczniczej ośrodka zajmuje Wyślij e-mail chirurgia kolana, barku i innych stawów.
- nowoczesnym leczeniem chorób Wyślij e-mail , Wyślij e-mail , krtani i uszu
- leczeniem niektórych schorzeń z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej
- kompleksową Wyślij e-mail narządu ruchu.
Wykonujemy około 1800 operacji rocznie. Nowoczesne techniki operacyjne stosujemy śledząc rozwój medycyny światowej, między innymi dzięki stałej współpracy ze Śląska Akademią Medyczną w oraz zaprzyjaźnionymi ośrodkami w Straubing w Niemczech oraz w Annecy we Francji.
ORTOPEDIA
Zespół chirurgów-ortopedów Kliniki Św. Łukasza zajmuje się diagnostyką i leczeniem dysfunkcji narządu ruchu, które są wynikiem urazów lub chorób stawów i kości. W każdym przypadku lekarze dokładają wszelkich starań, aby leczenie było poprzedzone jak najlepiej postawioną diagnozą. W zależności od potrzeby chirurdzy korzystają z najbardziej nowoczesnych metod i urządzeń dostępnych w Klinice jak aparat RTG stacjonarny, aparat RTG śródoperacyjny oraz trójwymiarowy aparat USG najnowszej generacji. W niektórych przypadkach pacjenci są kierowani na badanie MR (rezonans magnetyczny) lub TK (tomografia komputerowa).
Dokładne badanie pacjenta z zastosowaniem nowoczesnych technik obrazowania ma na celu podjęcie właściwej decyzji dotyczącej rozwiązania problemu chorobowego: operować, czy leczyć zachowawczo. W przypadkach leczenia nieoperacyjnego (zachowawczego) dużą rolę odgrywa doświadczony zespół
Wyślij e-mail , dysponujący nowocześnie wyposażoną salą gimnastyczną i zakładem fizykoterapii. Zdecydowana większość operacji które są przeprowadzane w obrębie stawów takich jak kolano, bark, łokieć, staw skokowy - wykonywana jest małoinwazyjną metodą
Wyślij e-mail .
- Operacje na Wyślij e-mail
- artroskopowa toaleta powierzchownych uszkodzeń chrząstki elektrodą bipolarną Arthrocare
- artroskopowa chondrektomia (częściowe wycięcie martwiczej chrząstki)
- artroskopowa technika "mikrozłamań" warstwy podchrzęstnej kości
- nawiercanie warstwy podchrzęstnej kości
- artroskopowe przeszczepy chrząstki techniką "mozaikową"
- przeszczepianie chrząstki metodą otwartą
- artroskopowa reimplantacja oddzielonych fragmentów chrzęstno-kostnych
- Operacje niestabilności rzepki
- artroskopowe uwolnienie troczków bocznych rzepki
- artroskopowa plastyka troczków przyśrodkowych i więzadła MPFL.
- transpozycja przyśrodkowa dystalnego przyczepu więzadła rzepki
KOLANO
Nie sądzę aby istniało w świecie coś okrutniejszego niż strzaskane kolano. Jest tam nie wiem ile kości, ścięgien i innych rzeczy - poprzezywanych licho wie jak.
Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego Pan"
Staw kolanowy jest najbardziej skomplikowaną strukturą mechaniczną ludzkiego organizmu. Zadanie skonstruowania układu mechanicznego posiadającego dwie sprzeczne właściwości - dużą ruchomość w wielu płaszczyznach oraz stabilność - wydaje się niewykonalne. Dlatego kolano nazywane jest często "koszmarem inżyniera". I choć Inżynierowi udało się cel osiągnąć (większość z nas potrafi przemieszczać się bez większych problemów), to ze względu na swoją specyfikę kolano jest szczególnie predysponowane do różnych uszkodzeń - z powodu urazów, nadwagi, choroby zwyrodnieniowej i innych chorób.
Uszkodzenia chrząstki stawowej
Uszkodzenia te są często wynikiem niestabilności lub uszkodzeń łąkotek. Powstają też w wyniku złamań śródstawowych, oraz urazów bezpośrednich (stłuczeń) kolana. Chrząstka ulega degradacji także w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób reumatycznych i innych. Najpopularniejszym czynnikiem sprzyjającym chorobom chrząstki stawowej kolan jest nadwaga. Uszkodzenia chrząstki stawowej są dużym problemem terapeutycznym. W jej leczeniu dużą rolę odgrywa zarówno leczenie chirurgiczne jak i odpowiednia rehabilitacja. W przypadku zmian ogniskowych - czyli obejmujących niewielki obszar - stosuje się techniki takie jak:
- mikrozłamania (mikrofrakturacja) - w dnie ubytku chrząstki wykonuje się niewielkie nakłucia warstwy podchrzęstnej kości - powodując napływ krwi i czynników uwalnianych z organizmu podczas gojenia złamań. Jest to tzw. stymulacja biologiczna.
- przeszczepy chrzęstno - kostne. Z części nieobciążonej powierzchni stawu kolanowego pobiera się bloczki zdrowej chrząstki wraz z kością i uzupełnia się nimi miejsca ubytków chrząstki.
- hodowla chondrocytów - ze względu na bardzo wysokie koszty, zabieg wykonywany sporadycznie.
W przypadku zmian rozległych stosuje się:
- osteotomie . Zabieg ten polega na przecięciu kości i zespoleniu jej w nowym ustawieniu, ze zmianą osi obciążania powierzchni stawowej.
- endoprotezy - częściowe i całkowite stawu kolanowego