Ośrodek Chirurgii Klinika Św. Łukasza zajmuje się:
Wykonujemy około 1800 operacji rocznie. Nowoczesne techniki operacyjne stosujemy śledząc rozwój medycyny światowej, między innymi dzięki stałej współpracy ze Śląska Akademią Medyczną w oraz zaprzyjaźnionymi ośrodkami w Straubing w Niemczech oraz w Annecy we Francji.
Łąkotki są to włóknisto-chrzęstne struktury, o kształcie "miseczek" czy kawałeczków podzielonej pomarańczy. Dwie łąkotki występujące w kolanie tworzą zagłębienia na których opierają się kuliste powierzchnie stawowe kłykci kości udowej. Łąkotka boczna jest bardziej ruchoma i poddająca się ruchom stawu, łąkotka przyśrodkowa jest mniej ruchoma i przez to bardziej narażona na uszkodzenia przeciążeniowe ze strony twardych , chrzęstno - kostnych elementów stawu. Łąkotki ulegają uszkodzeniu z dwóch powodów. Pierwsza grupa - to silne urazy skrętne kolana. Ten typ urazów często występuje w sporcie i bywa połączony z uszkodzeniami więzadeł i chrząstki stawowej kolana.
Druga grupa - to uszkodzenia o charakterze przeciążeniowym lub zwyrodnieniowym. Tu do uszkodzenia łąkotki dochodzi w wyniku sumujących się przeciążeń, mikrourazów i zaburzeń chorobowych w strukturze morfologicznej łąkotki. Tak więc nie zawsze uszkodzenie łąkotki musi być poprzedzone wyraźnym urazem skrętnym. Słowo "łąkotka" kojarzy się z boiskiem, czy w ogóle ze sportem. Tymczasem w doświadczeniu naszego ośrodka znaczny odsetek pacjentów leczonych z powodu uszkodzeń łąkotek stanowią panie i panowie w średnim i podeszłym wieku.
Leczenie uszkodzonych łąkotek jest w zasadzie chirurgiczne. W obecnej dobie rozwoju medycyny wszystkie zabiegi na łąkotkach wykonuje się artroskopowo. ARTROSKOPIA jest małoinwazyjną techniką używającą kamery wraz z niewielkim układem optycznym, oraz mikronarzędzi. Do wnętrza stawu chirurg dostaje się najczęściej przez dwa kilkumilimetrowe nacięcia. Zabieg taki wykonuje się w znieczuleniu wykonywanym przez anestezjologa. Chirurg wykonuje operację obserwując obraz przekazywany z wnętrza stawu przez kamerę. Uprzednio staw wypełnia się płynem fizjologicznym. Umiejętnie wykonana artroskopia daje dużo lepsze możliwości obserwacji struktur stawu kolanowego niż wcześniej stosowane szerokie dojścia operacyjne. Umożliwia również dużo większą precyzję w trakcie operacji.
W przypadku uszkodzenia łąkotek możliwe są następujące czynności chirurgiczne:
Decyzję co do rodzaju zabiegu podejmuje chirurg po wcześniejszym uzgodnieniu z pacjentem.