Ośrodek Chirurgii Klinika Św. Łukasza zajmuje się:
Wykonujemy około 1800 operacji rocznie. Nowoczesne techniki operacyjne stosujemy śledząc rozwój medycyny światowej, między innymi dzięki stałej współpracy ze Śląska Akademią Medyczną w oraz zaprzyjaźnionymi ośrodkami w Straubing w Niemczech oraz w Annecy we Francji.
Specjalistyczne konsultacje laryngologiczne wykonywane są przez zespół lekarzy otolaryngologów, którzy diagnozują i kwalifikują do leczenia wszystkie rodzaje schorzeń otolaryngologicznych. Gabinety lekarskie są wyposażone w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt diagnostyczny i leczniczy. W trakcie diagnostyki wykorzystywane są m. innymi endoskopy diagnostyczne i mikroskop uszny. Przy pomocy takiego sprzętu na monitorze komputera lekarz może pokazać w gabinecie (pacjentowi lub np. rodzicom chorego dziecka) niektóre schorzenia: przerośnięty trzeci migdałek, zmienione chorobowo migdałki podniebienne, skrzywioną przegrodę nosa, przerost małżowin nosowych, polipy nosowe, struny głosowe itp. Niektóre schorzenia wymagają leczenia operacyjnego.
W wieku dziecięcym najczęstszym problemem z jakim zgłaszają się mali pacjenci do laryngologa jest przerost migdałków podniebiennych oraz migdałka gardłowego ("trzeciego migdałka") Migdałki zbudowane są z tkanki limfatycznej, której zadaniem jest szybkie rozpoznanie i zwalczanie szkodliwych czynników zewnętrznych, zwłaszcza drobnoustrojów, które wtargnęły do organizmu.
Pierwszy większy przerost tkanki limfatycznej obserwuje się w wieku od 1 do 3 lat. Największy i najczęściej występujący jej rozrost spostrzega się między 8 a 9 rokiem życia.
W naszej klinice wykonujemy Wyślij e-mail usunięcia trzeciego migdałka oraz w przypadku utrzymywania się niedosłuchu zakładamy do ucha środkowego drenik wentylacyjny , który przywraca prawidłowy słuch.
W tych przypadkach należy wykonać Wyślij e-mail zmniejszający oba migdałki podniebienne. Wykonuje się go oddzielnie lub jednocześnie z usunięciem trzeciego migdałka
Dorośli zgłaszają się do laryngologa z powodu bólów gardła. Podłożem tych dolegliwości może być przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych. Objawem świadczącym o przewlekłym ropnym zapaleniu migdałków podniebiennych jest zaczerwienienie przednich łuków podniebiennych i nieprzyjemny zapach z ust. W badaniu przy ucisku na migdałki, uzyskuje się płynną treść ropną . Objawom tym towarzyszy powiększenie i bolesność szyjnych węzłów chłonnych. Leczeniem z wyboru w takich przypadkach powinno być wykonanie zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych.
Wskazana do usunięcia migdałków mogą być miejscowe i ogólne.
Wielu pacjentów zgłasza się do laryngologa z powodu trudności w oddychaniu nosem, częstych katarów, bólów głowy oraz powtarzających się infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęstszą przyczyną upośledzonej drożności nosa jest skrzywiona przegroda nosa, polipy , przerost małżowin nosowych i guzy nowotworowe. Prowadzi to do zaburzenia wentylacji zatok szczękowych, których ujście znajduje się w jamie nosowej. W zatoce jest niedobór tlenu, pojawia się nadmiar dwutlenku węgla oraz gromadzi się przesięk płynu , który wypełnia część zatoki. Aby zapobiegać nawrotowi stanów zapalnych zatok należy pacjentowi przywrócić prawidłową drożność nosa.
W naszej klinice wykonujemy operacje radykalne zatok szczękowych metodą Caldwell-Luca, operacje plastyczne skrzywionej przegrody nosa, operacje usunięcia polipów nosa oraz zmniejszenia małżowin nosowych.
U dzieci, które mają przerośnięty trzeci migdałek czasem dochodzi do upośledzenia słuchu. Przyczyną jest zaburzona funkcja trąbki słuchowej przez powiększony migdałek gardłowy. W jamie bębenkowej wskutek ujemnego ciśnienia gromadzi się płyn, który powoduje osłabienie słuchu.
Jeżeli płyn utrzymuje się powyżej 3 miesięcy może doprowadzić do powstania zrostów lub osłabienia ruchomości kosteczek słuchowych i utrwalenia niedosłuchu. W naszej klinice wykonujemy w takich przypadkach zabieg nacięcia błony bębenkowej i założenia drenika wentylacyjnego, który odprowadza zgromadzony płyn i wyrównuje ciśnienie. Operację wykonuje się pod mikroskopem w znieczuleniu ogólnym. Natychmiast po zabiegu uzyskuje się poprawę słuchu. Drenik utrzymuje się przez okres ok. 6 miesięcy.
Chrapanie może być również początkiem wielu groźnych chorób, dlatego nie należy go lekceważyć, zwłaszcza jeśli u chrapiącego występują chwilowe przerwy w oddychaniu. Powstaje ono na skutek drgania wiotkiej części podniebienia i języczka. Podczas snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego, a przy ułożeniu ciała na plecach język zapada się, usta otwierają i dochodzi do zwężenia gardła. Stopniowo zmniejsza się liczba wdechów i stają się one coraz krótsze, co powoduje zaburzenia oddechowe z całym zespołem niebezpiecznych dla zdrowia następstw. Zwężenie gardła powoduje, że powietrze przedostaje się trudniej do płuc, wiruje i wywołuje charakterystyczny efekt akustyczny.
Chrapanie jest zdecydowanie niezdrowe. Powoduje gorsze dotlenienie organizmu, a po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwa poranne bóle głowy, ogólne osłabienie, przygnębienie i zmęczenie. Po dłuższym czasie chrapanie może być przyczyną kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem, senności w ciągu dnia, osłabienia libido, depresji, obniżenia wydajności pracy, zwiększenia ryzyka wypadków i różnych zaburzeń ze strony układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, przerost prawej komory serca i wiele innych.
Przy wykorzystaniu wyłącznie znieczulenia miejscowego, możliwe jest obecnie zastosowanie precyzyjnej metody leczenia zabiegowego termoterapią bipolarną Celon w chrapaniu. Jest to mało inwazyjny i bezkrwawy zabieg wykonywany ambulatoryjnie. Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt koagulacji niskotemperaturowej (około 80° C) falami wysokiej częstotliwości o precyzyjnie ustalanym zakresie.
Zabieg wykonuje się po wcześniejszym miejscowym znieczuleniu podniebienia miękkiego, wprowadzając w nie kilkakrotnie specjalną końcówkę i pozostawiając ją na kilka sekund. Cały zabieg trwa od 20 do 40 minut, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu lub pracy.