-
Darczyńca czyniący darowiznę z zastrzeżeniem objęcia jej przedmiotu małżeńską wspólnością majątkową, a więc realizujący wyjątek od odmiennej zasady wchodzenia darowizn do majątku odrębnego małżonków (art. 33 pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) powinien ponosić pewne tego konsekwencje i ryzyko swojego oświadczenia o darowiźnie.
-
Zabezpieczenie udzielane jest co do zasady - na wniosek, zgodnie z art. 732 k.p.c. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Sąd orzekając o sposobie zabezpieczenia, uwzględnia przede wszystkim konieczność zapewnienia uprawnionemu ochrony prawnej, a z drugiej strony Sąd udzielając zabezpieczenia powinien zastosować taki środek, by nie stwarzał nadmiernej uciążliwości dla obowiązanego. Celem rozpoznania sprawy o rozwód powinno być uzyskanie rezultatu zgodnego z zasadami ochrony rodziny, dobra małoletnich dzieci i trwałości małżeństwa (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej SN z dnia 18 marca 1968 r. III CZP 70/66 OSNCP 1968/5 poz. 77 i z dnia 9 czerwca 1976 r. III CZP 46/75 OSNCP 1976/9 poz. 184).
-
Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
Rażącą niewdzięczność w rozumieniu art. 898 1 kodeksu cywilnego musi cechować znaczne nasilenie złej woli skierowanej na wyrządzenie darczyńcy krzywdy lub szkody majątkowej. Czynami świadczącymi o rażącej niewdzięczności obdarowanego są: odmówienie pomocy w chorobie, odmowa pomocy osobom starszym, rozpowszechnianie uwłaczających informacji o darczyńcy, pobicia czy ciężkie znieważenia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r., sygn.. akt IV CSK 113/11)
-
Zapis windykacyjny, został wprowadzony do ustawy Kodeks cywilny nowelą z dnia 18 marca 2011 roku (Dz. U. Nr 85, poz. 458) zmieniającą niniejszą ustawę z dniem 23 października 2011 roku. Zapis windykacyjny jest kolejnym sposobem testamentowego rozrządzenia jakiego może dokonać spadkodawca obok postanowienia, ustanowienia wykonawcy testamentu, czy zapisu zwykłego - mówi Radca Prawny Eliza Krause.
-
Oczywiste omyłki pisarskie, to takie omyłki, które są łatwo zauważalne, które popełniono w sposób niezamierzony np. użyto niewłaściwych wyrazów, nastąpiły pomyłki w pisowni
-
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikowi zwolnień z pracy (Dz.U.1996.60.281) pracownik, który z góry wie lub ma możliwość przewidzenia, iż nie będzie mógł świadczyć pracy, powinien z wyprzedzeniem poinformować o tym fakcie pracodawcę, podając przyczynę i przewidywany okres nieobecności (2 ust.1).
-
Narciarstwo to wspaniały sport, ale wiąże się z nim także wiele zagrożeń. Dlatego każdy kto uprawia tę dziedzinę powinien znać dekalog narciarza.
-
Nie znam kierowcy, który z chęcią sięgnąłby po ustawę o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych - to się nam po prostu nie mieści w głowie. Po co? Na co? Ustawą kierowcy interesują się dopiero wtedy, gdy dopadną ich problemy. A szkoda, bo mając podstawową wiedzę w tym zakresie, niejednych kłopotów dałoby się uniknąć.
-
Odpowiedzialność obiektu noclegowego za rzeczy gościa
Zastanawiajac się, czy i w jaki sposób hotel lub inny obiekt noclegowy ponosi odpowiedzialność za rzeczy gościa, warto dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu
-
Każdy z przedsiębiorców zmaga się na co dzień z wieloma problemami związanymi z prowadzeniem biznesu. Istotnym zagadnieniem jest pozyskiwanie kapitału na rozwój swojego przedsiębiorstwa. Najpopularniejszą metodą jest kredyt. Alternatywą dla tego źródła może być leasing, który z roku na rok odgrywa coraz istotniejszą rolę w strukturze finansowania inwestycji w Polsce.