Ruszają rozliczenia PIT za 2020 rok. Jedną z najważniejszych kwestii dla naszych oszczędności i dochodów stanowi podatek dochodowy od osób fizycznych. W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych regulacji w systemie świadczeń. Najbardziej istotną modyfikacją okazała się ulga dla młodych. Podpowiadamy, kogo dotyczy i na czym polega zmiana oraz przedstawiamy harmonogram składania zeznań podatkowych.
Budowa domu czy wszelkie inne prace remontowo-budowlane wiążą się obecnie z wysokimi kosztami. O powodzeniu inwestycji decyduje wiele czynników, a jednym z kluczowych jest firma budowlana. To jej doświadczenie i fachowość wpływa na finalny efekt oraz termin wykonania zlecenia. Podpowiadamy, jak znaleźć prawdziwych specjalistów i na co zwrócić uwagę dokonując ostatecznego wyboru.
Pracodawcą nazywamy osobę lub instytucję, która zatrudnia osoby w ramach stosunku pracy. Pracownikiem natomiast jest osoba fizyczna, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Kodeks Pracy w 2019 roku miały czekać ogromne zmiany. Chociaż doniesienia, które pojawiły się na początku 2018 roku wciąż mają niewielkie szanse na wejście w życie, to jednak nowelizacje są nieuniknione. Co zmieni się w Kodeksie Pracy w 2019 roku?
Od początku 2019 roku na właścicieli przedsiębiorstw nałożono nowe obowiązki. Podstawową zmianą związaną z ewidencją czasu pracy jest skrócenie czasu, w którym można przechowywać akta pracownicze
Przedsiębiorca, który chce opłacać niższe składki ZUS od 2019 roku, ma siedem dni na zawiadomienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie tytułu ubezpieczenia. Czas ten liczył się od 1 stycznia, co oznaczało, że właściciel musiał zgłosić swoją decyzję do 8 stycznia.
Przedsiębiorcy, którzy zakładają firmę jednoosobową lub spółkę cywilną mogą skorzystać z możliwości opłacania przez okres 24 miesięcy kalendarzowych obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne.
Rozliczenie pit za 2018
Deklarację PIT można rozliczyć na wiele sposobów. Jest jednak szereg czynności, na które każda osoba wypełniająca deklarację powinna zwrócić uwagę i zadbać o to, by je wykonać przed rozliczeniem się z urzędem.
Rok 2018 wprowadził wiele modyfikacji, jednak w 2019 dojdzie do rewolucji również w polskim prawie pracy. Nowe projekty kodeksów oddzielnie dla pracowników i pracodawców mają zostać sporządzone na zlecenie ministerstwa pracy przez specjalną komisję.
Od stycznia 2019 roku zmieniona została minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych. Dla pracowników reforma ta okazała się bardzo korzystna, gdyż podniosła płacę minimalną i od bieżącego roku, każdy zatrudniony na dowolną umowę może liczyć na 14,70 PLN brutto za godzinę pracy. Porównując tą stawkę do poprzedniego roku można zauważyć, że zleceniobiorca otrzyma za każdą godzinę pracy 1 zł więcej.