Jednym z najbardziej niekorzystnych czynników w codziennej pracy jest stres zawodowy. Może on nieść ze sobą poważne konsekwencje zarówno dla zatrudnionych, jak i dla ich pracodawcy. Jak więc zapobiegać wytworzeniu się takiego napięcia w środowisku pracowniczym? Dowiedz się, co może nasilać takie emocje i jak najlepiej sobie z nimi radzić. Sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.
O tym, że rozwój technologii zmienił przemysł nie trzeba nikogo przekonywać. Rozwiązania, które kiedyś były w sferze konstruktorskich marzeń, dziś są rzeczywistością automatyka przemysłowa i zrobotyzowane systemy dokonały rewolucji w halach produkcyjnych. O roli nowinek technologicznych w procesie produkcji opowiada Marcin Terelak Technical Manager, który nadzoruje pracę działu technologii i inżynierii procesowej w firmie Cedo.
Pracodawcą nazywamy osobę lub instytucję, która zatrudnia osoby w ramach stosunku pracy. Pracownikiem natomiast jest osoba fizyczna, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 21 marca 2019 r., w którym przedłużył możliwość składania zeznania CIT-8 przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych do 31 października 2019 roku.
Od początku 2019 roku na właścicieli przedsiębiorstw nałożono nowe obowiązki. Podstawową zmianą związaną z ewidencją czasu pracy jest skrócenie czasu, w którym można przechowywać akta pracownicze
Od stycznia 2019 roku zmieniona została minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych. Dla pracowników reforma ta okazała się bardzo korzystna, gdyż podniosła płacę minimalną i od bieżącego roku, każdy zatrudniony na dowolną umowę może liczyć na 14,70 PLN brutto za godzinę pracy. Porównując tą stawkę do poprzedniego roku można zauważyć, że zleceniobiorca otrzyma za każdą godzinę pracy 1 zł więcej.
2019 rok jest rokiem ogromnych zmian dla przedsiębiorców. Zmiany te w znacznej mierze dotyczą prowadzenia oraz przechowywania dokumentacji pracowniczej.
Od 1. marca 2019 roku zacznie obowiązywać nowy program Mama Plus, mający zapewnić matkom co najmniej czwórki dzieci emeryturę, nawet w przypadku, gdy nigdy nie pracowały. Program ma przede wszystkim wesprzeć młode rodziny i zapewnić im stabilność w przyszłości.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o rachunkowości, pełną księgowość muszą prowadzić firmy, których przychody wyniosły przynajmniej 2 mln euro. Limit przelicza się na złotówki po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy.
W 2019 roku planowane jest wprowadzenie zmian w przepisach związanych z prowadzeniem firm. Jedne z największych modyfikacji nastąpiły w zakresie przechowywania oraz wglądu do akt pracowniczych.