Pracodawcą nazywamy osobę lub instytucję, która zatrudnia osoby w ramach stosunku pracy. Pracownikiem natomiast jest osoba fizyczna, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Na rynku przybywa coraz to więcej firm. Wprowadzane są nowelizacje przepisów, które mają na celu ułatwienie założenia oraz prowadzenia firmy, a także przyspieszenie rozwoju gospodarczego Polski. Przedsiębiorcy widząc, że łatwiej jest prowadzić firmę, decydują się na rejestrację spółki.
Z dniem 1 sierpnia zmianie uległa ustawa Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Teraz podejrzanemu w sprawie o wykroczenie przysługuje prawo do adwokata zanim trafi ona do rozpatrzenia przez sąd, a więc na etapie postępowania wyjaśniającego.
W biznesie ważne jest pamiętanie o zasadzie ograniczonego zaufania i w miarę możliwości sprawdzać wiarygodność swoich kontrahentów. Jak zatem pilnować swojego biznesu i uchronić się przed nieuczciwością naszych partnerów biznesowych?
Bezprawne wypowiedzenie umowy przez pracodawcę ma miejsce wówczas, gdy czynność ta jest nieuzasadniona. Do najczęściej spotykanych przypadków zwolnienia nieuzasadnionego jest wypowiedzenie z terminem krótszym niż wymagany, wypowiedzenie bez konsultacji z odpowiednimi instancjami związkowymi, wypowiedzenie, które nie miało odpowiedniej formy oraz gdy pracownik nie został poinformowany o przysługujących mu środkach prawnych od wypowiedzenia.
Aresztowanie tymczasowe bywa bardzo traumatycznym przeżyciem, zwłaszcza w przypadku, gdy dana osoba jest przekonana o swojej niewinności. Warto zatem wiedzieć, jakie prawa ma podejrzany skazany na areszt tymczasowy oraz jak powinien postępować.