Bezsenność, inaczej agrypnia, asomia, jest to zmniejszona ilość bądź jakość snu. Następuje w wyniku poczucia braku wyspania pomimo dostatecznej ilości snu, częstego budzenia się, przedwczesnym przebudzaniu lub trudności z zaśnięciem.
Ważne jest poważne traktowanie oznak bezsenności już od samego początku. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, bezsenność okresowa może przerodzić się w bezsenność przewlekłą. Niezależnie od początkowej przyczyny zaburzeń snu, w bezsenności przewlekłej wystąpią pewne zachowania warunkowe, na które nie mamy już wpływu.
Do dziś nie ustalono jednej, uniwersalnej opinii w kwestii tego czy lepiej jest spać razem z ukochaną/ukochanym czy w pojedynkę? Zdania na ten temat są różne, ale ten artykuł skierowany będzie do osób preferujących sen z partnerem.
Depresja w ujęciu medycznym definiowana jest jako patologiczna odmiana normalnej odmiany nastroju zwanej smutkiem. Smutek w depresji jest szczególnie widoczny, ponieważ jest w niej stanem permanentnym a u osoby chorej jest zauważana tzw. anhedonia, czyli niemożność czerpania przyjemności i radości z rzeczy, które powinny te pozytywne wrażenia sprawiać. Smutek u takiej osoby jest niekontrolowany oraz odporny na próby zmiany stanu w jakim znajduje się owa osoba przez osoby trzecie np. poprzez pocieszanie.
Permanentne zmęczenie, drażliwość, nadciśnienie, bezdech senny, brak koncentracji czy osłabiona sprawność fizyczna i seksualna mogą mieć jeden wspólny mianownik - chrapanie. Warto więc pozbyć się tej przypadłości. Można to zrobić szybciej i prościej niż większości ludzi się wydaje.