Przesłankami odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności jest:
1)choroba psychiczna uniemożliwiającej wykonywanie kary,
2)inna ciężka choroba uniemożliwiającej wykonywanie kary,
3)wystąpienie wobec skazanego lub jego rodziny ciężkich skutków,
4)ciąża,
5)samotne sprawowanie opieki nad dzieckiem
Władza rodzicielska to pojęcie normowane przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego . Jest to pewien zbiór zarówno uprawnień, jak i obowiązków, które rodzice muszą spełniać w stosunku do swojego dziecka.
Rozwód to nigdy nie jest nic przyjemnego. Jednak gdy małżonkowie zgadzają się co do jego zasadności sprawa przebiega dużo prościej, szybciej i nie wiąże się z tak dużym stresem. Nie oznacza to, że jeśli jedna ze stron nie wyraża zgody na rozwód jest on niemożliwy. O ile nie ma uzasadnionych ku temu powodów sąd orzeknie rozwód nawet bez zgody jednego z małżonków.
W czasach słusznie minionych, niewielki odsetek społeczeństwa pracował w inny sposób, aniżeli na podstawie bezterminowej umowy o pracę. Nie było to bynajmniej efektem tego, iż prawo pracy nie przewidywało innego rodzaju form zatrudnienia.
Z testamentem w formie ustnej mamy do czynienia w sytuacji, gdy istnieje obawa niespodziewanej śmierci spadkodawcy lub innych okoliczności uniemożliwiających sporządzenie testamentu. Jest wtedy możliwe zaakceptowanie ostatniej woli spadkodawcy ustnie, jednak w obecności przynajmniej trzech świadków.
Przywrócenie do pracy pracownicy na mocy wyroku sądowego nie zawsze będzie skutkować wypłatą na rzecz pracownicy wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Od reguły wynikającej z art. 57 2 kodeksu pracy tj. jeżeli umowę o pracę rozwiązano z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy są wyjątki.
Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
Rażącą niewdzięczność w rozumieniu art. 898 1 kodeksu cywilnego musi cechować znaczne nasilenie złej woli skierowanej na wyrządzenie darczyńcy krzywdy lub szkody majątkowej. Czynami świadczącymi o rażącej niewdzięczności obdarowanego są: odmówienie pomocy w chorobie, odmowa pomocy osobom starszym, rozpowszechnianie uwłaczających informacji o darczyńcy, pobicia czy ciężkie znieważenia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r., sygn.. akt IV CSK 113/11)