-
Kodeks postępowania karnego to zbiorem przepisów prawnych normującym działania organów w trakcie postępowania karnego. Postępowanie karne odbywa się w odniesieniu do przestępstw podlegających karze zawartej w Kodeksie karnym, który za popełnione czyny karze w formie kar, środków karnych, środków zabezpieczających.
-
Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ojciec dziecka ma obowiązek wspierać finansowo dziecko oraz jego matkę. W przypadku świadczenia pieniężnego na dziecko chodzi głównie o koszty utrzymania niemowlęcia przez pierwsze 3 miesiące od jego narodzenia.
-
OPIS NIEPRAWIDŁOWOŚCI W PROTOKOLE KONTROLI. SYSTEMATYKA I ANALIZA
TYPÓW I FORM FAKTU KONTROLNEGO na przykładzie postępowania kontrolnego ZUS
-
Przywrócenie do pracy pracownicy na mocy wyroku sądowego nie zawsze będzie skutkować wypłatą na rzecz pracownicy wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Od reguły wynikającej z art. 57 2 kodeksu pracy tj. jeżeli umowę o pracę rozwiązano z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy są wyjątki.
-
Zamawiający chętnie korzystają ze środka dyscyplinującego wykonawców zamówień publicznych i wprowadzają do umów zapisy dotyczące kar umownych. Zamieszczenie takowych zapisów w umowie powoduje, iż Zamawiający musi w sytuacji niewykonania lub nienależytego wykonania umowy naliczyć kary umowne, nie chcąc narazić się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Zazwyczaj Zamawiający w bardzo łatwy sposób dokonuje potrąca należności wynikających z naliczonych kar, z należnym wykonawcy wynagrodzeniem.
-
Przyznane sumy odszkodowań uniemożliwiają przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku, zaś dokonane potrącenia amortyzacyjne należy uznać za nieuzasadnione w świetle obowiązujących przepisów prawa - alarmuje rzecznik ubezpieczonych i pokazuje przykłady skarg, które do niego wpłynęły
-
Jeżeli pracownik nie otrzymał od pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę (tym samym nie otrzymał świadectwa pracy), gdyż pracodawca zakończył prowadzenie działalności gospodarczej, pracownikowi przysługuje roszczenie o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego.
-
Darczyńca czyniący darowiznę z zastrzeżeniem objęcia jej przedmiotu małżeńską wspólnością majątkową, a więc realizujący wyjątek od odmiennej zasady wchodzenia darowizn do majątku odrębnego małżonków (art. 33 pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) powinien ponosić pewne tego konsekwencje i ryzyko swojego oświadczenia o darowiźnie.
-
Zabezpieczenie udzielane jest co do zasady - na wniosek, zgodnie z art. 732 k.p.c. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Sąd orzekając o sposobie zabezpieczenia, uwzględnia przede wszystkim konieczność zapewnienia uprawnionemu ochrony prawnej, a z drugiej strony Sąd udzielając zabezpieczenia powinien zastosować taki środek, by nie stwarzał nadmiernej uciążliwości dla obowiązanego. Celem rozpoznania sprawy o rozwód powinno być uzyskanie rezultatu zgodnego z zasadami ochrony rodziny, dobra małoletnich dzieci i trwałości małżeństwa (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej SN z dnia 18 marca 1968 r. III CZP 70/66 OSNCP 1968/5 poz. 77 i z dnia 9 czerwca 1976 r. III CZP 46/75 OSNCP 1976/9 poz. 184).
-
Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
Rażącą niewdzięczność w rozumieniu art. 898 1 kodeksu cywilnego musi cechować znaczne nasilenie złej woli skierowanej na wyrządzenie darczyńcy krzywdy lub szkody majątkowej. Czynami świadczącymi o rażącej niewdzięczności obdarowanego są: odmówienie pomocy w chorobie, odmowa pomocy osobom starszym, rozpowszechnianie uwłaczających informacji o darczyńcy, pobicia czy ciężkie znieważenia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r., sygn.. akt IV CSK 113/11)