-
Zgodnie z art. 90 ust.1 p.z.p. konsekwencją powzięcia przez Zamawiającego wątpliwości w zakresie podania w ofercie rażąco niskiej ceny, jest wszczepcie procedury zmierzającej do złożenia przez wykonawcę wyjaśnień w tym zakresie.
-
Darczyńca czyniący darowiznę z zastrzeżeniem objęcia jej przedmiotu małżeńską wspólnością majątkową, a więc realizujący wyjątek od odmiennej zasady wchodzenia darowizn do majątku odrębnego małżonków (art. 33 pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) powinien ponosić pewne tego konsekwencje i ryzyko swojego oświadczenia o darowiźnie.
-
Zabezpieczenie udzielane jest co do zasady - na wniosek, zgodnie z art. 732 k.p.c. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Sąd orzekając o sposobie zabezpieczenia, uwzględnia przede wszystkim konieczność zapewnienia uprawnionemu ochrony prawnej, a z drugiej strony Sąd udzielając zabezpieczenia powinien zastosować taki środek, by nie stwarzał nadmiernej uciążliwości dla obowiązanego. Celem rozpoznania sprawy o rozwód powinno być uzyskanie rezultatu zgodnego z zasadami ochrony rodziny, dobra małoletnich dzieci i trwałości małżeństwa (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej SN z dnia 18 marca 1968 r. III CZP 70/66 OSNCP 1968/5 poz. 77 i z dnia 9 czerwca 1976 r. III CZP 46/75 OSNCP 1976/9 poz. 184).
-
Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
Rażącą niewdzięczność w rozumieniu art. 898 1 kodeksu cywilnego musi cechować znaczne nasilenie złej woli skierowanej na wyrządzenie darczyńcy krzywdy lub szkody majątkowej. Czynami świadczącymi o rażącej niewdzięczności obdarowanego są: odmówienie pomocy w chorobie, odmowa pomocy osobom starszym, rozpowszechnianie uwłaczających informacji o darczyńcy, pobicia czy ciężkie znieważenia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r., sygn.. akt IV CSK 113/11)
-
Zapis windykacyjny, został wprowadzony do ustawy Kodeks cywilny nowelą z dnia 18 marca 2011 roku (Dz. U. Nr 85, poz. 458) zmieniającą niniejszą ustawę z dniem 23 października 2011 roku. Zapis windykacyjny jest kolejnym sposobem testamentowego rozrządzenia jakiego może dokonać spadkodawca obok postanowienia, ustanowienia wykonawcy testamentu, czy zapisu zwykłego - mówi Radca Prawny Eliza Krause.
-
Bardzo często wiele naszych problemów wynika z tego, że nie mamy odpowiednich informacji na dany temat. Wydaje nam się, że obiegowe opinie wystarczają do tego, aby mieć pełny przegląd sytuacji, jednak w bardzo wielu przypadkach jest to sprzeczne z prawdą. Taki brak wiedzy jest charakterystyczny między innymi dla osób mieszkających i pracujących za granicą. Emigranci zarobkowi niestety bardzo rzadko orientują się w swoich prawach, a przez to mogą wiele stracić.
-
Oczywiste omyłki pisarskie, to takie omyłki, które są łatwo zauważalne, które popełniono w sposób niezamierzony np. użyto niewłaściwych wyrazów, nastąpiły pomyłki w pisowni
-
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikowi zwolnień z pracy (Dz.U.1996.60.281) pracownik, który z góry wie lub ma możliwość przewidzenia, iż nie będzie mógł świadczyć pracy, powinien z wyprzedzeniem poinformować o tym fakcie pracodawcę, podając przyczynę i przewidywany okres nieobecności (2 ust.1).
-
Jeszcze do niedawna usługi prawne były świadczone przez prawników wyłącznie w ich kancelariach. To klient musiał zabiegać o spotkania, nierzadko czekać w kolejce interesantów. Obecnie mamy możliwość dostępu do porad prawnych przez Internet. Na polskim rynku istnieje już kilkanaście serwisów tego typu, które poza standardowymi poradami prawnymi oferują też sporządzanie umów czy pism procesowych. Przeniesienie usług do sieci pozwoliło prawnikom na znaczne obniżenie cen za swoje porady. Jednak jak mieć pewność, że atrakcyjna cena zagwarantuje dobrą jakość rozwiązania naszego problemu prawnego? Co warto wiedzieć przed skorzystaniem z pomocy prawnej on-line?