Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Novumex 24 wrz 2011, 12:00
    Mam kawałek ziemi, ale jest ona działką rolną. Zastanawiam się nad jej przekształceniem w działkę budowlaną, później być może parcelacja i sprzedaż. Tylko nie ma zupełnie pojęcia od czego zacząć. Zdaje się, że nie każdą działkę można przekształcić i zależy to od jakości gruntu czy coś w tym rodzaju. Tylko ja nie mam pojęcia jaką jakoś ziemi ma działka.
    Cytuj
  • Ameno 24 wrz 2011, 12:18
    A ta działka to w mieście czy na wsi? Nie ma to aż takiej różnicy, ale w mieście powinno być łatwiej o takie przekształcenie zważywszy że w miastach takich gruntów jest sporo, a pod budownictwo brakuje. Nawet wiem o co chodzi, o kasę.
    Cytuj
  • Carington 24 wrz 2011, 13:47
    Jest określona procedura odrolniania działek. Wiadomo, że tych najlepszych nikt nie przekształci, no chyba że by posmarował komu trzeba ale wtedy CBA może zapukać o 6 rano.
    Na początek radziłbym iść do urzędu miasta czy gminy i tam sprawdzić status działki w planie zagospodarowania przestrzennego. Ale tu może być problem, bo niektóre gminy takich planów po prostu nie mają. Z braku pieniędzy i czasu urzędnicy na tym oszczędzają, ale raczej na tym tracą.
    Gorzej jak takiego planu nie ma - wtedy tylko należy wnioskować do rady miasta na terenie które grunty się znajdują do rady miasta i czekać nie wiadomo ile na decyzję.
    Cytuj
  • DexterII 24 wrz 2011, 17:07
    jak plan jest to można starać się o warunki zabudowy u prezydenta miasta czy burmistrza. Po otrzymaniu takiego pozwolenia działka z mocy prawa (jak pamiętam) przekształca się z rolnej na budowlana.
    Ale jeśli rada gminy pracuje nad planem, to o uzyskaniu zgodny można zapomnieć. Może być też tak, że rada gminy ustali, że twoja działka stanie się działką budowlaną, bo np. grunt jest słaby pod rolnictwo.
    Cytuj
  • Goldman 24 wrz 2011, 20:49
    Jeśli już to gmina zawiesza wydanie decyzji na maks. 10 miesięcy. Mówi o tym art 62 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Po tym terminie musi zdecydować, wydać zgodę lub odrzucić wniosek.
    Cytuj
  • MindZone 24 wrz 2011, 21:48
    Bo ta ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym jest nowa. Wcześniej obowiązywała podobna z 1984 roku, która od 1 stycznia straciła ważność. warto zatem w gminie zapytać się, czy na podstawie tej ustawy gmina nie odrolniła gruntu. Nie ważne, że ustawa już nie obowiązuje, ale decyzje wydane na jej podstawie tak. Kto wie, może własnie tak jest i problem sam się rozwiąże.
    Cytuj
  • Megawacik 24 wrz 2011, 23:17
    odrolnianie i sprawy z tym związane to drogą przez mękę. Sam co prawda nigdy nie miałem takiej sprawy i nie znam się na tym, ale kolega miał działkę rekreacyjną albo coś takiego którą właśnie chciał odrolnić. Trwało to i kosztowało go masę wizyt w urzędzie i chyba nic z tego nie wyszło. Sprawy nie pamiętam, ale chłopina nieźle się natrudził, a klnął jak .... no mocno.
    Cytuj
  • Zakasowany 25 wrz 2011, 6:08
    Samo odrolnienie nie wystarczy do budowy np. domu innego niż gospodarstwo rolne. Taki grunt należy jeszcze wyłączyć z produkcji rolnej tj. zmienić zapis w ewidencji gruntów i budynków. To dopiero są koszty, wiem że astronomiczne.
    Im wyższa klasa gruntu tym opłata większa.
    Cytuj
  • Ameno 25 wrz 2011, 7:28
    Do pytania dodam, czy to grunt leśny czy nie, no i gdzie leży.
    Dlaczego pytam. Bo jest taka ustawa

    Dz.U. 2004 nr 121 poz. 1266
    Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych

    Art. 5b.
    Przepisów ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne po-
    łożonych w granicach administracyjnych miast.

    natomiast

    Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
    1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III, jeżeli ich zwarty ob-
    szar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha – wymaga
    uzyskania zgody Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
    2) gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – wymaga uzy-
    skania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Le-
    śnictwa lub upoważnionej przez niego osoby,

    Więc jeśli to jest jakiś las położony poza granicami miasta to nawet nie ma co się starać, ale próbowac można.
    Cytuj
  • Novumex 25 wrz 2011, 9:25
    Nie działka nie jest leśna i leży w granicach miasta więc to chyba dobrze jak mniemam.
    Tylko te opłaty za przekształcenie mnie przeraziły. Grunt może nie jest duży bo ok 2 ty. m2
    ale jak blisko miasta to raczej trochę wart.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum