Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Kiedy można dostać zwolnienie dyscyplinarne

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kiedy można dostać zwolnienie dyscyplinarne

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Finanse, prawo, ubezpieczenia 1 2 3 z 3  
  • Druid 14 sty 2011, 12:37
    Mój kolega często spóźnia się do pracy. Nie są to jakieś spóźnienia rzędu godziny czy dwóch, tylko 10 -15 minut.
    Przełożony zaczął go straszyć, że jak tak dalej to da mu dyscyplinarkę i skończy się zabawa. Ale z tego co wiem taki rodzaj rozwiązania stosunku pracy dotyczy tylko ciężkich naruszeń pracowniczych.
    Czy ten szef blefuje czy coś w tym jednak jest.
    Cytuj
  • Manko 14 sty 2011, 15:03
    Strachy na lachy. Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z winy pracownika bez wypowiedzenia m.in. w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

    Jakieś tam spóźnienia to nie ciężkie naruszenie obowiązków, przynajmniej jak dla mnie.
    Cytuj
  • InspektorABC 14 sty 2011, 17:17
    To może zależeć od wykonywanej pracy. Spóźnienie to może być kłopot.
    Jeśli ktoś jest załóżmy motorniczym i spóźnia się do pracy, to tramwaj nie wyjeżdża na czas. Wtedy firma płaci miastu odszkodowanie z tytułu spóźnienia.
    Pewnie jak coś takiego wydarzy się raz na jakiś czas to nie ma sprawy, ale sytuacja powtarzająca się czesto naraża firmę na straty, a to już można traktować jako działanie na szkodę firmy.
    Cytuj
  • CBA_ABW 14 sty 2011, 17:51
    Jeśli jest to spóźnianie notoryczne, to może stać się przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego.

    Dyscyplinarka musi być spowodowana ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Podstawowym obowiązkiem pracowniczym jest przychodzenie do pracy na czas. Czy spóźnianie jest ciężkim naruszeniem tego obowiązku? może być. Jednym z takich podstawowych obowiązków jest dbanie o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy). Skoro olewa firmę to licz się z konsekwencjami.
    Cytuj
  • Firmowiec 14 sty 2011, 18:25
    Przepisy nie określają, po jak długim okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy można zwolnić pracownika dyscyplinarnie. Pewnie zależy to od charakteru pracy. Jeśli nawet kilkuminutowe spóźnienie powoduje zachwianie zakładu to pewnie dyscyplinarka i sąd pracy nie pomoże.

    SN: Nieusprawiedliwienie nieobecności w pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (pomimo uprzedniego zawiadomienia pracodawcy o nieobecności i jej przyczynie). W rozpatrywanej przez sąd sprawie nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika była jednodniowa -Wyrok SN z 14 grudnia 2000 r. (I PKN 150/00, OSNP 2002/15/357).

    Czyli może to być "spóźnienie" jednodniowe albo kilkuminutowe.
    Cytuj
  • Dyrektor 14 sty 2011, 20:38
    Ja sugerowałbym szefowi dać pracownikowi karę porządkową (upomnienie). Dokładnie opisać wszystkie przypadki (z datami) spóźniania się do pracy oraz czas nieobecności). Jeśli pracownik (czego można się spodziewać) nic sobie nie zrobi z upomnienia, dać mu kolejne, a jeśli i to nie pomoże to może Pan spokojnie wręczyć pracownikowi wypowiedzenie, podając w uzasadnieniu notoryczne naruszanie obowiązków służbowych, przejawiające się spóźnianiem do pracy, nieusprawiedliwianiem nieobecności i opuszczaniem miejsca pracy bez uzasadnienia i zgody przełożonego.

    Z kolei koledze poradziłbym wcześniejsze wychodzenie do pracy.
    Cytuj
  • FinansowyKrawiec 14 sty 2011, 21:02
    Bez wypowiedzenia firma może wylać Cię dyscyplinarnie (art. 52 kodeksu pracy) lub z powodów chorobowych (art. 53). Warto przejrzeć te przepisy.
    Pracodawca też może dostać od pracownika dyscyplinarkę. Firma nie płaci i pracownik odchodzi z dnia na dzień i to z winy zakładu pracy.
    Cytuj
  • SawkaE 18 sty 2011, 14:34     (ostatnio zmieniony przez autora 18 sty 2011, 14:36, w całości zmieniany 3 razy)
    Ściąganie filmów erotycznych na służbowy komputer to nie powód do dyscyplinarki

    Pracodawca nie powinien zwalniać dyscyplinarnie pracownika, który sporadycznie ściągał erotyczne filmy z internetu na służbowy komputer. Przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego nie może być też wysłanie ze służbowego komputera do ZUS prywatnej korespondencji (SN II PK 110/10)


    Nawet dyrektorzy mają chwile słabości. Filmik z dyrektorem w firmowym komputerze. To ciekawe doświadczenie dla pracowników co można robić na firmowym sprzęcie a co nie język
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 18 sty 2011, 16:47
    Co ten dyrektor robił po godzinach to tylko można snuć domysły. Niezły numer z niego musi być.
    Ciekawe jaka była jego mina jak mu powiedzieli co znaleźli na laptopie. Takie rzeczy to się usuwa.
    Cytuj
  • Smallbiznes 18 sty 2011, 20:28
    Za wiele rzeczy można wywalić pracownika. Za oszukiwanie też.
    Bierze taki zwolnienie lekarskie i zasuwa w innej firmie. Tu bierze chorobowe a tam pensję.
    W wyroku z 16 listopada 2000 r. (I PKN 44/00, OSNP 2002/10/239) Sąd Najwyższy wskazał, że "podjęcie przez pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby czynności zarobkowych sprzecznych ze wskazaniami lekarskimi nie jest wykonywaniem obowiązku troski o dobro zakładu pracy".
    Jeśli firma ma dowody, że ktoś ją roluje to mimo zwolnienia lekarskiego może delikwenta zwolnić i to dyscyplinarnie.
    Cytuj
1 2 3 z 3  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum