Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Kiedy można dostać zwolnienie dyscyplinarne, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kiedy można dostać zwolnienie dyscyplinarne

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • paragraf54 19 sty 2011, 0:14
    Nie zawsze można zwolnić pracownika dyscyplinarnie na chorobowym jeśli ten pracuje.

    Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 1998 r. (I PKN 486/97, OSNAP 1998/23/687) stwierdził nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wykonywanie w czasie zwolnienia chorobowego pracy, która nie jest sprzeczna z zaleceniami lekarskimi.
    Czyli liczy się zalecenie lekarza, a nie sam fakt podjęcia pracy na zwolnieniu lekarskim.
    Cytuj
  • MrVAT 19 sty 2011, 0:53
    Z tymi zwolnieniami to bym był ostrożny i nie tylko z dyscyplinarkami.
    Jeśli pracownik się odwoła do sądu bo czuje że ma rację to firmę może to kosztować.
    Za roszczenia do 50 tys. zł pracownik generalnie nie wnosi opłat sądowych, a po wyżej tej kwoty może wnioskować o zwolnienie z opłat.
    A jak firma przegra? To nie dosyć, że płaci odszkodowanie to jeszcze koszty sądowe -art 98 par 1 kodeksu postępowania cywilnego.
    Cytuj
  • Dyrektor 19 sty 2011, 8:27
    W przypadku kierownictwa firmy jest nawet inaczej. Firma może zwolnić kierownika czy dyrektora jeśli przełożeni stracą zaufanie. Wyrok SN z 1976 roku - czyli dość stary - wskazuje, że nawet nie trzeba udowadniać utraty zaufania !!!

    Dziwne to jest, bo w taki sposób można pozbyć się każdego na kierowniczym stanowisku i nie trzeba do tego dyscyplinarki. Co z tego, ze firma więcej płaci kierownikowi niż pracownikowi, skoro tego pierwszego łatwiej wylać.
    Cytuj
  • krzy58 1 lut 2011, 3:28
    Pracownica po 6 latach urlopu chce wrócić na swoje stanowisko , ja jej nie chcę przyjąć bo zostało jej stanowisko zlikwidowane , redukcja etatów. Ona upiera się ,ze ma prawo wrócić. Proponowałem jej porozumienie stron , ona nie wyraża zgody , na wypowiedzenie trzymiesięczne ja się nie chcę zgodzić , bo mam płacić za przychodzenie do pracy, bo kwalifikacje które miała 6 lat temu , na dzień dzisiejszy nie są odpowiednie, napisałem jej zakres obowiązków , które ona podpisała. Jestem pewny na 100% ,że nie jest w stanie wykonywać tych obowiązków. Czy niewypełnianie obowiązków , z szkodą dla firmy jest podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego ?
    Cytuj
  • InspektorABC 1 lut 2011, 9:28
    Nie wydaje mi się. Dyscyplinarka to ostatni oręż w walce o zwolnienie pracownika. Gdy pracownik przedstawił fałszywe papiery odnośnie posiadanych kwalifikacji, to na pewno była by to podstawa dla dyscyplinarki i postępowania karnego.

    Bez wypowiedzenia firma może wylać dyscyplinarnie (art 52 k.p) gdy m.in. pracownik z własnej winy stracił potrzebne uprawnienia do wykonywania zawodu.
    Tu chyba ta okoliczność nie zachodzi. Pracownica myślała, że da radę i się przeliczyła.
    Tylko jednego nie rozumiem. Wraca po 6 latach z urlopu i che pracę. Chodzi o wychowawczy?
    Cytuj
  • AngelDevil 1 lut 2011, 9:34
    pewnie chodzi o wychowawczy.
    Cytuj
  • paragraf54 1 lut 2011, 9:48
    Artykuł 52 par. 1 pkt 1 kp mówi, że pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Skoro pracownik podpisał kartę zobowiązań i nie jest ich wstanie wykonywać (bynajmniej nie ze względów zdrowotnych) to swoim działaniem naruszył obowiązki pracownicze jednocześnie narażając firmę na stratę.
    Cytuj
  • FabianM 1 lut 2011, 10:16
    Wspomniany art. 52 kp zawiera tylko ogólne stwierdzenia. Nigdzie w przepisach nie ma definicji „ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych”. Orzecznictwo sądów w tym Sądu Najwyższego też jest rozbieżne.

    W wyroku z 28 października 1998 (OSNP 1999/23/752). SN stwierdził, że stosując art. art. 52 par. 1 pkt 1 kp należy ustalić podstawowe obowiązki pracownika, sposobi ich naruszenia oraz stopnia zawinienia w ich niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu.

    Wydaje się wiec, że skoro pracownica wzięła na siebie obowiązek i nie jest go wstanie wykonywać, to była świadoma, że swoim zachowaniem naraża firmę na straty. Tylko stosując dyscyplinarkę w tak niejasnej sytuacji sąd pracy (gdyby doszło do sprawy) może stanąć po stronie pracownicy.
    Cytuj
  • Goldman 1 lut 2011, 10:59
    Te wyroki SN są w ogóle śmieszne. Raz sąd mówi jedno innym razem co innego. Na przykład w wyroku z 19 marca 1998 roku OSNP 1999/5/163 SN powiązał ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych ze narażeniem interesów pracodawcy. Czyli pracownik, który naraża firmę na straty może dostać dyscyplinarkę.

    I minął rok z hakiem i SN odwrócił kota ogonem. W wyroku z 4 sierpnia 1999 r. (OSNPiUS 2000/22/813) stwierdził że stopień zagrożenia interesów pracodawcy działaniem pracownika nie wpływa na ocenę rodzaju i stopnia winy jako przesłanki rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 52 k.p.

    I co? Nie wiadomo jak to w końcu jest. Co sprawa to inne orzecznictwo.
    Cytuj
  • krzy58 3 mar 2011, 20:49
    krzy58 napisał:Pracownica po 6 latach urlopu chce wrócić na swoje stanowisko , ja jej nie chcę przyjąć bo zostało jej stanowisko zlikwidowane , redukcja etatów. Ona upiera się ,ze ma prawo wrócić. Proponowałem jej porozumienie stron , ona nie wyraża zgody , na wypowiedzenie trzymiesięczne ja się nie chcę zgodzić , bo mam płacić za przychodzenie do pracy, bo kwalifikacje które miała 6 lat temu , na dzień dzisiejszy nie są odpowiednie, napisałem jej zakres obowiązków , które ona podpisała. Jestem pewny na 100% ,że nie jest w stanie wykonywać tych obowiązków. Czy niewypełnianie obowiązków , z szkodą dla firmy jest podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego ?
    Następny krok pracownicy to dwutygodniowe zwolnienie lekarskie a po nim miesięczne. I takiej pracownicy nie można wywalić , śmiechu warte , prawo jest po stronie pracownika, a on robi co chce.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum