Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Kiedy ZUS może odmówić prawa do renty inwalidzkiej

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kiedy ZUS może odmówić prawa do renty inwalidzkiej

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Wzornik 8 kwi 2011, 11:05
    Tak jak w pytaniu. Kiedy ZUS może odmówić prawa do renty inwalidzkiej. ZUS odmówił ojcu prawa do renty twierdząc, że co prawda ma ograniczoną zdolność zarobkową w obecnej pracy, ale zawsze może się przekwalifikować. Poza tym ogólny stan zdrowia nie jest zły i renta się nie należy. Przecież ojciec i każdy z nas płaci te rentowe i jak coś jest nie tak, to dostaje się świadczenie z ZUS.
    Cytuj
  • Carington 8 kwi 2011, 14:43
    To różnie bywa, bo jeśli "dychasz" to znaczy, że żyjesz, a jak żyjesz to jesteś w pełni sprawny do pracy. To niestety skutek tego co się działo w latach 90 XX wieku, kiedy renty inwalidzkie rozdawano na prawo i lewo, na dół i do góry. Po tym tak zaostrzono przepisy, że czasem faktycznie dochodzi do absurdów, że ten co powinien dostać świadczenie go nie dostaje, a ten co powinien go dostać odchodzi z kwitkiem.
    Może ojciec jest na tyle sprawny, że renta mu się nie należy.
    Cytuj
  • Zusowiec 8 kwi 2011, 17:46
    O na pewno nie jest tak, że jak ci coś strzyka w kolanie to od razu lekarz orzecznik przyzna rentę. Prawo się często zmieniało ale aby dostać rentę trzeba spełnić warunki określone w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (DzU 2009 nr 153 poz 1227 ze zm.). Spełnienie tych warunków otwiera drogę Do ubiegania się o rente.
    Cytuj
  • Wzornik 8 kwi 2011, 19:41
    To znaczy jakie warunki?
    Cytuj
  • Zusowiec 8 kwi 2011, 20:21
    Takie, że prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje temu kto spełni łącznie 3 warunki przewidziane we wspomnianej ustawie:
    *jest niedolny do pracy co stwierdza orzecznik,
    *ma wymagany staż ubezpieczeniowy - lata składkowe i nieskładkowe
    *stał się niezdolny do pracy w terminach przewidzianych w ustawie lub najpóźniej w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. (tu warto przejrzeć art 6 ustawy)

    Ostatni warunek nie dotyczy osób całkowicie niezdolnych do pracy i mają staż ubezpieczeniowy 25 lat mężczyźni i 20 lat kobiety.
    Cytuj
  • EasymakeMoney 8 kwi 2011, 21:17
    Określę te warunki jak przedstawia je ustawa

    Art. 12.
    1. Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub czę-
    ściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności
    organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
    2. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywa-
    nia jakiejkolwiek pracy.
    3. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła
    zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

    Ważne słowo jest tu "rokowania" co do poprawy stanu zdrowia. Jeśli takie są to o rencie można zapomnieć.
    Cytuj
  • Biznesmenik 8 kwi 2011, 22:10
    Te rokowania to nic innego jak to czy leczenie i rehabilitacja przywrócą zdolność do pracy
    oraz możliwość pracy w dotychczasowym charakterze lub podjęcie nowej pracy. Tu uwzględnia się wiek , predyspozycje psychiczne i takie tam . Trudno oczekiwać aby 60 latem był zdolny do przekwalifikowania się w takim zakresie jak np. 40 latek.
    Cytuj
  • Goldman 8 kwi 2011, 22:35
    Nie każde pogorszenie stanu zdrowia oznacza utratę możliwości zarobkowania. Inaczej mówiąc mówiąc, nawet jeśli jest gorzej nie oznacza to, że nie można pracować w wyuczonym zawodzie.
    SN w wyroku I UK 22/10 stwierdził, że nie każdy gorszy stan zdrowotny uzasadnia stwierdzenie niezdolności do pracy. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy w myśl art. 12 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji została utracona przez wnioskodawcę w stopniu znacznym.
    Cytuj
  • InspektorABC 9 kwi 2011, 0:43
    Oceniając czy dana choroba stanowi przesłankę do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy bada się czy taka osoba mimo choroby zachowała zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie w ramach posiadanych kwalifikacji ale w innych warunkach niż dotychczasowe. Nie bierze się więc zatem tylko wyuczonego zawodu. Np kierowca może nie pracować jako wożący ogromne ładunki, ale może być kierowcą mniejszych pojazdów.

    I jeśli chora uniemożliwia pracy w dotychczasowym zawodzie i w zawodzie po przekwalifikowaniu się, to wtedy renta się należy po spełnieniu wspomnianych warunków. Ale to jest ruletka, bo teraz ZUS uzdrawia ludzi jak tylko może.
    Cytuj
  • Mentor50 9 kwi 2011, 6:13
    Zawsze można się o rentę nikt nie może tego zabronić. Decydujące zdanie ma tu lekarz orzecznik. Od jego decyzji (tej niekorzystnej) można się za pośrednictwem ZUS odwoła do II instancji czyli komisji lekarskiej.
    Jeśli ta też uzna, że ktoś jest zdolny do pracy to można odwołać się do sądu okręgowego. mamy na to miesiąc czasu od otrzymania decyzji i pouczenie o tym zawsze jest na decyzji.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum