-
W celu skorzystania ze wspólnego opodatkowania musi istnieć wspólność majątkowa a jeden z małżonków nie rozliczać się ryczałtowo - jeśli rozlicza się tak to nici ze wspólnego opodatkowania (pismo MF z dnia 26.05.2004r. nr PB2/RB-066-0241-898/04).
Cytuj
-
-
Ustanie wspólności w jakimkolwiek okresie roku podatkowego uniemożliwia wspólne opodatkowanie. Oznacza to, że małżonkowie nie będą mogli skorzystać ze wspólnego opodatkowania:
*w razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej (intercyza),
*w razie ogłoszenia upadłości jednego z małżonków - art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze stanowi, że z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa, o której mowa w art. 53 § 1 Kodeks rodzinny i opiekuńczy,
*w razie ustania wspólności majątkowej z mocy prawa, np. w przypadku orzeczenia przez sąd separacji pomiędzy małżonkami (art. 54 Kodeks rodzinny i opiekuńczy),
*jeżeli w roku podatkowym w którym wspólność ustała, małżonkowie rozwiążą umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową lub na zgodne ich żądanie sąd orzeknie o zniesieniu separacji.
* ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków (art. 53 Kodeks rodzinny i opiekuńczy)
Cytuj
-
Ja bym te ulgi wyszczególnił tak:
na internet,
na dziecko,
dla samotnych rodziców,
wspólne opodatkowanie,
dla honorowych dawców krwi,
na materiały budowlane,
darowizny
ulga rehabilitacyjna
ulga remontowa - już nieobowiązuje, ale na zasadzie praw nabyty
ulga na pożyczki w kręgu najbliższych - raczej to, że nie zapłacimy podatek,
ulga mieszkaniowa przy sprzedaży nieruchomości - ana jest zagmatwana
Trochę tych ulg jeszcze jest.
Cytuj