-
Okazało się, że roczne sprawozdanie PIT 11 firma może przesłać pracownikowi e-mailem.
Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził, że nie ma żadnych przeszkód, aby przekazanie deklaracji podatnikowi przez pracodawcę odbyło się przy użyciu komunikacji elektronicznej (tu e-mailem) - 22 październik 2010 (I SA/Po 486/10).
Jednak jak się chce to można zmniejszyć biurokrację. Pewnie taki e-mail najlepiej aby trafił na firmową skrzynkę e-mail lub pracownik wskazał inną, na którą firma może wysłać deklarację.
Cytuj
-
-
No ja o tym PIT 11 przez Internet czytałem inne wypowiedzi, które są sprzeczne z orzeczeniem WSA i raczej lepiej unikać tego sposobu.
Cytuj
-
Jeden z serwisów zwracał uwagę na to, że certyfikat kwalifikowany (e-podpis) nie generuje podpisu płatnika na formularzu w określonym miejscu i w związku z tym podpisany elektronicznie PIT-11 to nie to samo, co formularz podpisany zgodnie ze wzorem.
W takim przypadku firma po prostu naraża się na niedopełnienie obowiązków.
Cytuj
-
Jak pracownik się wkurzy na firmę to może zawiadomić "odpowiednie służby".
Cytuj
-
Ministerstwo Finansów w komunikacie z 14 lutego 2011 "PIT-y przez Internet to oszczędność dla płatnika" pisze tak:
"przyznaje, że nie tylko promuje i popiera tryb elektroniczny rozliczeń z fiskusem, ale także stosuje i zaleca go stosować podatnikom i płatnikom, co potwierdza cytat: Oprócz deklaracji dotyczących podatku VAT i CIT drogą elektroniczną mogą być składane także m.in. informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) oraz roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika (PIT-40). Deklaracje PIT-11 lub PIT-40 można w takiej formie przekazywać nie tylko do urzędów skarbowych, ale także samym pracownikom, co daje dodatkowe oszczędności. Taki sposób składania deklaracji preferuje m.in. Ministerstwo Finansów oraz izby i urzędy skarbowe. W zeszłym roku, jako płatnicy, przesłali drogą elektroniczną imienne informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy swoich pracowników (PIT-11) w 2009 r. Także w 2011 r. będą korzystać z tej metody przesyłania deklaracji.
MF popiera tą metodę, tylko to jest sugestia a nie prawnie wiążąca decyzja fiskusa.
Cytuj
-
-
Zdaje się, że wyroki WSA odnoszą się do konkretnej sprawy?. A to oznacza, że jeśli WSA uzna że pit 11 można wysyłać e-mailem tyczy się to tej sprawy a nie wszystkich innych.
Cytuj
-
Nie byłoby problemu gdyby e-podpis był u nas standardem. Podobno coś takiego ma być w nowych dowodach, ale jeśli tak się stanie to firmy sprzedające kwalifikowane e-podpisy padną jak muchy.
Cytuj
-
A ja powtarzam, że ten wyrok to robienie firm w balona. Certyfikat kwalifikowany (bezpieczny czy kwalifikowany e-podpis) nie generuje podpisu płatnika na formularzu w określonym miejscu. Informację PIT-11 składamy zaś na formularzu wg określonego wzoru. We wzorze tym podpis odręczny ma znaleźć się w określonym polu.
Podpisany elektronicznie PIT-11 to nie to samo, co formularz podpisany zgodnie ze wzorem w określonym miejscu druku i nie to samo, co e-deklaracja, gdzie podpisywane są same dane.
Tak samo podpisany formularz i później zeskanowany i przed wysyłką e-mailem podpisany elektronicznie, również nie zawiera oryginalnego podpisu w miejscu wskazanym przez akt wykonawczy do ustawy (tworzący wzór PIT-11). Oznacza to, że podpisany elektronicznie PIT-11 nie jest poprawnym formularzem, bo nie ma na druku podpisu płatnika (skan to nie to samo co oryginalny podpis).
Cytuj
-
Sądowi pit11 pomylił się z fakturą VAT, która nie wymaga podpisu własnoręcznego lub e-deklaracją gdzie występuje taka sam sytuacja.
Cytuj
-
A ja wam powiem tak. Gdyby prawo pozwalało na przesyłanie PIT-11 do pracownika e-mailem, to już od co najmniej dekady można by wysłać PIT roczny czy VAT-7 do urzędu skarbowego.
Skoro tak nie jest to pokazuje, że polskie sądy zajmują się czymś o czym nie mają zielonego pojęcia, a na dodatek nie ponoszą za to odpowiedzialności. Takie sędziego powinno się wywalić w trybie dyscyplinarnym za błąd w sztuce prawniczej.
Po co mi sędzia, który feruje wyroku nie znając się na tym. Tłumaczenie coś o niezawisłości sądu to głupota i nieodpowiedzialność.
Sędziowie też powinni mieć obowiązkowe polisy OC, aby można było takiego nieuka pociągnąć do odpowiedzialności za głupoty jakie wydaje.
Cytuj