Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Za co może karać Straż Miejska?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Za co może karać Straż Miejska?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Finanse, prawo, ubezpieczenia 1 2 3 z 3  
  • Qmak 25 lut 2011, 9:15
    Ciągle słyszę sprzeczne informacje odnośnie tego za co może karać straż miejska a za co nie. Raz było, że może wlepiać mandaty za szybką jazdę innym razem że. Czy to jest gdzieś spisane za co ci strażnicy mogą dać karę?
    Cytuj
  • Greed 25 lut 2011, 10:06
    Staż miejska, a ja myślałem że straż wiejska bo czasem sami się zachowują tam, ze powinni dostać mandat.
    Cytuj
  • Hammer 25 lut 2011, 11:12
    Straż coraz bardziej przypomina Policję choć pewnie nie ma takiego wyposażenia. Strażnicy mają obowiązek pilnować porządku i praktycznie za wszystko mogą nałożyć mandat. Przeklniesz już mandacik, piwko na rynku i już mandacik.
    Cytuj
  • Mentor50 25 lut 2011, 14:13
    Od 1 marca 2011 strażnik ukara za znieważenie flagi państwowej - podpalenie jej, zniszczenie i takie tam.
    Ciekawe jest też to, że dostaniemy karę za znieważenie Polski jako państwa. Tylko nie za bardzo wiem co to znaczy? Czy jak powiem, że Polska to dziadowski kraj to jest to opinia czy znieważenie?
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 25 lut 2011, 14:50
    No i za profanację hymnu państwowego.
    Jeeeeeeszcze Poooooolskaaaa nieeeee zgineeeeeeła póóóóókiiiiii my żyjeeeeemy. No to Górniak ma szlaban na śpiewanie hymnu.
    Cytuj
  • Road66 25 lut 2011, 15:28
    O z tego co wiem lista wykroczeń jest długa i ma się jeszcze wydłużyć.
    Co do karania za prędkość to strażnicy mają taką możliwość. Nie tak dawno widziałem jednego gościa z suszarką, więc przypuszczam, że gdyby nie mógł karać to by tego nie robił.
    Cytuj
  • CBA_ABW 25 lut 2011, 19:20
    Strażnik może ukarać np. za zaśmiecanie na parkingu sklepowym. Mimo, że jest to teren prywatny - należy do sklepu - to jest to miejsce publiczne.
    Kodeks wykroczeń jasno definiuje

    Art. 145.Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac,
    ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

    Wiele osób jest zdziwionych, jak to, ochrona nie interweniuje a strażnik wlepia mandat, przecież nie może!!! A owszem może i często to robi, bo to łatwa kasa dla gminy.
    Cytuj
  • paragraf54 25 lut 2011, 20:14
    Od 1 marca 2011 straż uzyska nowe uprawnienia do karania w takich sytuacjach jak:

    *demonstracyjne okazywanie w miejscach publicznych lekceważenia Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom - np. prezydentowi, premierowi;

    *organizowanie lub przeprowadzanie publicznych zbiórek ofiar bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom;

    *nieudzielanie informacji co do m.in. tożsamości, obywatelstwa, zawodu, miejsca zamieszkania czy zatrudnienia, jak również odmawianie okazania dokumentów, na podstawie których można ustalić tożsamość legitymowanej osoby;

    *używanie instalacji lub urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnych terenach miast, terenach zabudowanych oraz na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno – wypoczynkowe w zakresie wykraczającym poza ustanowione przez rady gminy ograniczenia dotyczące czasu funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko;

    *naruszanie dobra małoletnich do lat 7 albo innych osób niezdolnych rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem poprzez dopuszczenie tych osób do przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka (np. na mrozie).

    *przekroczenie przez kierującego pojazdem dopuszczalnej prędkości.
    Cytuj
  • LeoZawodowiec 25 lut 2011, 23:27
    Straż miejska ma spisane uprawnienia. Moim zdaniem dwa najważniejsze akty prawne dla straży miejskiej to

    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (DzU nr 208, poz. 2026), gdzie jest katalog za co straż może karać oraz ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (DzU nr 127, poz. 779, z późn. zm.).

    Więc każdy zainteresowany powinien sobie kuknąć do tego rozporządzenia.
    Cytuj
  • Mieszkaniec 26 lut 2011, 0:37
    Dla mnie to jest jakaś paranoja tworzyć policję i straż miejską. Nie lepiej tymi etatami ze straży zasilić policję? A tak mamy tworzenie odrębnych struktur, komendantów, dyrektorów i wszystkie szczeble dowodzenia, a to kosztuje?
    NIGDY w życiu nie widziałem aby komendant czy jakkiś major gonił bandytę po ulicy, ale pensyjki to pewnie mają ze 2-3 średnie krajowe? skrzywienie
    Cytuj
1 2 3 z 3  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum