Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Sprzedaż mieszkania bez podatku

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Sprzedaż mieszkania bez podatku

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Finanse, prawo, ubezpieczenia 1 2 3 4 5 z 5  
  • Minister 26 mar 2011, 7:54
    Jak to w końcu jest ze sprzedażą mieszkania bez podatku. Raz czytam coś o 5 latach innym razem, że pieniądze że sprzedaży jednego lokum muszę zainwestować w inne mieszkanie. Ta karuzela podatkowa powoduje, że nie wiadomo co i jak.
    Sytuacja dotyczy mieszkania nabytego w 2005. Gdyby liczyć te 5 lat to sprzedaż powinna być bez podatku dochodowego?
    Cytuj
  • Bob_Budowlaniec 26 mar 2011, 9:57
    To opodatkowanie może być trudne do ustalenia bo te przepisy zmieniały się kilka razy i to w przeciągu 2 lat jeśli dobrze pamiętam. Ja tego nie rozumiem. Skoro mieszkanie jest moje to dlaczego miałbym dzielić podatkiem z państwem. I tak już płacę PIT, Vat we wszystkim co kupuje oraz akcyzę w paliwie i alkoholu.
    Cytuj
  • ekonomista 26 mar 2011, 12:52
    Taka jest rola podatku płacisz ale nie masz prawa wymagać. Są już podatki od deszczu, od psa i masa innych więc od mieszkanie też mogą być. Z takiego założenia wychodzili kolejni ministrowie finansów i jakby mogli to VAT od akcyzy by naliczyli powiększyli o CIT i opodatkowali CIT.
    Cytuj
  • DexterII 26 mar 2011, 13:18
    Były trzy zmiany opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Do 2006 roku były inne i po tym okresie też wszystko się zmieniło. Podatek był płacony od dochodu, później od przychodu a wiadomo że jedno i drugie to zupełnie inna sprawa i inna wysokość ewentualnej daniny.
    Cytuj
  • Brat_PIT 26 mar 2011, 13:51
    Ale ta nieruchomość (mieszkanie) to coś prywatnego czy wchodzące w ramach działalności gospodarczej. To jest ważne. Można przyjąć, że jest jeśli jest to prywatne lokum to licząc 5 lat od nabycia nie płaci się podatku.
    Mieszkanie z 2005 roku można sprzedać po 5 latach pełnych. Tylko nie pamiętam jak to jest liczone czy np od czerwca 2005 do czerwca 2010 czy od 1 stycznia 2006 do upływu 5 lat.
    Cytuj
  • FinansowyKrawiec 26 mar 2011, 15:16
    Brat_PIT napisał:Mieszkanie z 2005 roku można sprzedać po 5 latach pełnych. Tylko nie pamiętam jak to jest liczone czy np od czerwca 2005 do czerwca 2010 czy od 1 stycznia 2006 do upływu 5 lat.
    Nawet gdyby było liczone o 1 stycznia 2006 to 5 lat i tak już minęło, więc można sprzedawać bez podatku.
    Cytuj
  • Minister 26 mar 2011, 16:03
    Ale na pewno tak jest, bo nawet jak sprzedam i nie muszę płacić podatku to czy muszę kupić mieszkanie. Na tych sprawach się nie znam.
    Cytuj
  • Negro 26 mar 2011, 17:18
    Od 2005 czy 2006 roku nastąpiły trzy zmiany opodatkowania sprzedawanego mieszkania. Co więcej te przepisy obowiązują do dziś, ale generalną zasadą jest to, że jeśli sprzedajemy mieszkanie kupione po upływie 5 lat od jego kupna, to NIE PŁACIMY podatku.
    Cytuj
  • Brat_PIT 26 mar 2011, 18:54
    To ja wiem dlatego podałem przykład. Opodatkowanie ma zastosowanie do lat
    2006 roku lub wcześniej
    lat 2007-2008
    lat 2009-2010

    W każdym z tych okresów inaczej liczyło się podatek a to od dochodu a to od przychodu, a to było 10 % a to było 19 %.
    Cytuj
  • EasymakeMoney 26 mar 2011, 20:31
    Najgorzej było w roku 2006 i wcześniej. Ci co sprzedali mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia muszą zapłacić 10% od przychodu !!! Czyli nie mogą uwzględnić kosztów nabycia mieszkania, jego remontu itd.
    Jesli mieszkanie kosztowało 250 tys. zł i wpakowali 50 tys. w remont to mieszkanie powinno być warte 300 tys. zł
    10 proc. od 300 tys. to 30 tys. zł podatku.
    Przecież jak ktoś remontował mieszkanie to w nie włożył a za karę został opodatkowany. Później było nieco lepiej i przepisy były mniej restrykcyjne.
    Cytuj
1 2 3 4 5 z 5  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum