Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Sprzedaż podzielonych prywatnych działek z VAT czy bez?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Sprzedaż podzielonych prywatnych działek z VAT czy bez?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Domator30 7 maj 2011, 8:46
    Przymierzam się do sprzedaży gruntu, który jest moim osobistym majątkiem. Tylko aby zwiększyć wartość tego interesuje chcę ten grunt podzielić na mniejsze parcele i wtedy je sprzedać. Kolega mój powiedział mi, że takie transakcje podlegają VAT. Ja z kolei słyszałem, że sprzedaż majątku osobistego jest bez VAT. No to jak to jest: z Vat czy bez niego>
    Cytuj
  • BORowik 7 maj 2011, 9:12
    Trudno tak rzucić jakąś konkretną odpowiedź. Na logikę rzecz biorąc sprzedaż z majątku prywatnego "rzeczy używanych" odbywa się bez VAT, ale niejednokrotnie słyszałem, że fiskus ma inne podejście do tej sprawy i nakazuje płaci VAT. Powód jak zwykle ten sam. Niejasne przepisy prawa i uznaniowość urzędników.
    Cytuj
  • ZielonaWyspa 7 maj 2011, 12:05
    W sumie to bez VAT ale liczy się też jakby charakter transakcji czy nie jest to już prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji.
    Ustawa o VAT w art 15 ust 2 mówi jedynie, że działalność gospodarcza to wykorzystywanie towarów ale też wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
    Sprzedaż kilku działek podzielonego gruntu jest jakby prowadzeniem działalności, tylko czy jest to sprzedaż ciągła. Bo w sumie nie wiadomo czy sprzedaż 2-3 parceli można uznać za coś ciągłego. I tu jest moim zdaniem źródło problemu.
    Cytuj
  • Domator30 7 maj 2011, 13:56
    No właśnie też tego nie rozumiem i mój kolega coś mi wspominał o tej ciągłości.
    Dokładnie to grunt chciałbym podzielić na 4, max 5 działek i sprzedawać je w zależności od tego kiedy uda mi się znaleźć kupca. A to raczej będzie nieregularne w czasie.
    Cytuj
  • Enzon 7 maj 2011, 14:19
    Ja przytoczę odpowiedź IS w Bydgoszczy odnośnie sprzedaży ciągłej. Co prawda dotyczy to spółek, ale na gruncie ustawy VAT.


    " Zgodnie ze „Słownikiem języka polskiego” (adres internetowy: www.sjp.pwn.pl), „ciągły” oznacza „trwający bez przerwy, powtarzający się stale”.
    (...)
    sprzedaż ciągła, to świadczenie polegające na stałym, ciągłym, trwającym stale, powtarzalnym zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia składającego się z nieprzerwanego ciągu powtarzających się czynności.

    Zawarcie pomiędzy kontrahentami umowy, z której wynika zobowiązanie do dokonywania stałych dostaw towarów, nie przesądza o uznaniu danej dostawy za sprzedaż o charakterze ciągłym, ale przesadza o tym rzeczywista częstotliwość sprzedaży i jej charakter."

    Interpretacja indywidualna z dnia 12.01.2010 r., sygn. ITPP2/443-896/09/RS

    Sprzedaż ciągła polegająca na STAŁYM dostarczaniu czegoś... Sprzedaż kilku działem nie wypełnia znamion stałych dostaw. Poza tym grunt zapewne Domator30 ma w posiadaniu od kilku lat i nie nabył go w celach do odsprzedaży.
    Cytuj
  • 4Deal 7 maj 2011, 16:52
    Najgorszy jest bój z fiskusem, bo tak generalnie to w takich sprawach sądy administracyjne stoją po stronie podatnika.
    Cytuj
  • C_ZAK 7 maj 2011, 18:28
    Idąc takim tokiem myślenia, wszystko co prywatnie sprzedajemy powinno być opodatkowane VAT, choć zapewne profity i ceny są zdecydowanie niższe. Sprzedając co roku prywatny używany komputer to sprzedaż ciągła, bo jakby nie było np. w ciągu 5 lat sprzedałbym 5 komputerów. No a jednak VATu nie płacę. I takich przykładów można mnożyć.
    Cytuj
  • Goldman 7 maj 2011, 21:12
    Bo fiskus idzie na łatwiznę. Z komputera miałby grosze, a z parceli już ładny grosz. Przecież grunty potrafią kosztować po kilkaset tysięcy lub milionów, a Vacik od takiej wartości to już ładny grosz.
    Cytuj
  • DDP7 8 maj 2011, 1:06
    Faktycznie głównym problemem jest słowo "ciągła" odnośnie sprzedaży oraz "częstotliwość/powtarzalność"

    Z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wynika, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, także wówczas, gdy czynność wykonano jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również wykorzystywanie towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    Z art. 3 pkt 9 ordynacji podatkowej wynika, że dla określenia istoty działalności gospodarczej decyduje tu prowadzenie we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, w sposób zorganizowany i ciągły, zarobkowej działalności handlowej.

    Idąc w tym kierunku KAŻDY, kto prowadzi zarobkową działalność w sposób zorganizowany i ciągły prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów podatkowych.

    Tylko teraz trzeba zadać sobie pytanie jaki charakter ma owa sprzedaż - prywatny/nieprofesjonalny czy profesjonalny?
    Cytuj
  • BORowik 8 maj 2011, 7:21
    Nawet jednorazowa sprzedaż może zostać uznana za sprzedaż ciągłą, jeśli okoliczności transakcji wskazują na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy. Tu Domator30 dzieli działkę i sprzedaje ją z chęcią osiągnięcia zysku. Nie ma znaczenia, że to majątek prywatny.

    Wykorzystywanie majątku prywatnego przez osoby fizyczne stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, jeżeli jest robione w sposób ciągły dla celów zarobkowych (wyrok WSA we Wrocławiu z 6 września 2006 r., I SA/Wr 1254/05). I wszystko powinno być jasne.

    Jednak też mam wątpliwości odnośnie opodatkowania takiej sprzedaży, bo to jest jakby niezgodne z celem społecznym i utrudnia rozporządzenie własnym mieniem.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum