-
Art. 41 ust 14a ustawy o VAT zawiera regulacje przejściowe ws. opodatkowania czynności wykonanych w okresie w którym nastąpiła zmiana stawek podatku VAT. Zgodnie z tą zasadą, czynność podlegającą opodatkowaniu, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania. Oznacza to, że stosuje się stawkę VAT z dnia wykonania usługi. Ale inna zasada dotyczy zaliczek. Art. 41 ust 14d ustawy o VAT wskazuje, że zmiana stawki nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności otrzymanej przed jej wprowadzeniem. Oznacza to, że zaliczka jest opodatkowana stawką z dnia jej przyjęcia, a nie rozliczenia usługi końcowej. Niestety, rozporządzenie regulujące sposób wystawiania i rozliczania faktur jest niezgodne z ustawą o VAT. Mowa o rozporządzeniu ministra finansów z 28 listopada 2008 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 2008 Nr 212, poz. 1337 ze zm.).
Z §10 ust. 5 rozporządzenia wynika, że w przypadku gdy faktura zaliczkowa nie obejmuje ceny brutto, to sprzedający usługę wystawia fakturę końcową tak, że sumę wartości usługi pomniejsza się o wartość otrzymanych należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturze dokumentującej otrzymanie części należności.
Które przepisy zatem stosować – rozporządzenia czy ustawy? Na logikę i zdrowy rozsądek, należy zastosować przepisy ustawy o VAT skoro jest tam ogólna zasada rozliczania podatku z przełomu okresu (tu roku 2010 i 2011).
Cytuj
-
-
PO to jakieś hieny. Najpierw obniżyli zasiłek pogrzebowy a teraz wprowadzają Vat na zdrowie. Jeszcze trochę i będzie podatek od życia i to pewnie obliczany w oparciu o 23 procent Vat.
Cytuj
-
Gdy już rząd nie stara się o niepełnosprawnych, to niech przynajmniej nie przeszkadza im żyć. Niech nie szuka pieniędzy u ludzi najsłabszych. Ponieważ to co robi rząd i parlament dla niepełnosprawnych, to jawna dyskryminacja i siłą stacza ich do izolacji oraz na koniec marginesu społecznego, jeszcze za alkoholikami.
Alkoholizm, to też choroba, ale alkoholik sam się do niej przyczynił i sam ponosi konsekwencje. Natomiast większość niepełnosprawnych o chorobę się nie prosiło, więc nie powinno się ich kosztem ratować to co zostało roztrwonione przez rządzących.
Cytuj
-
Barnaba56 napisał:PO to jakieś hieny. Najpierw obniżyli zasiłek pogrzebowy a teraz wprowadzają Vat na zdrowie. Jeszcze trochę i będzie podatek od życia i to pewnie obliczany w oparciu o 23 procent Vat.
Przede wszystkim to banda nierobów, którzy myślą, że dostali od nas władzę raz na zawsze.
Cytuj
-
Co do Vatu na te usługi to nie wiem jak to jest, ale i tak PO lepiej sobie radzi niż PiS. Ta partia tak troszczyła się o najbiedniejszych, ale w okresie prosperity waloryzacji świadczeń z ZUS nie dała. Ten ich jednorazowy gest dla emerytów to kpina.
Dopiero jak wiedzieli, że przed wyborami pali im się grunt to wprowadzili waloryzację. Teraz tak chętnie o tym mówią, że to ich zasługa. Zapomnieli tylko dodać, że to już za czasów PO wypłacono waloryzację. Nawet teraz wczasach kryzysu PO utrzymuje waloryzację świadczeń.
Ale i tak wszyscy dobrzy są, bo rozdają nieswoje pieniądze.
Cytuj
-
-
PO i waloryzacja na poziomie 2,3 procent czy ile tam teraz będzie. Na co ta "podwyżka" ma starczyć. Prąd w górę, światło też i w ogóle wszystko. O tym Vacie nie wspomnę, choć on znowu przekłada się na podwyżki wszystkiego.
Cytuj
-
I tak jest lepiej niż w Grecji. rząd daje waloryzację. A jakby miał zabrać 10 % emerytury bo powiedziałby, że nie ma pieniędzy i wybór jest prosty - albo obcinamy emerytury, albo nie ma kasy na ich wypłatę.
Suchocka tak kiedyś zrobiła obniżając podstawę obliczania ze 100 % do 93 %. Teraz następuje wyrównywanie stopniowe w ramach tzw. starego portfela.
Nie narzekajcie.
Cytuj
-
Turnusy mają zostać zwolnione z VAT i to od 1 stycznia 2011. Póki co trzeba ten podatek doliczyć.
Później organizator skoryguje fakturę, ale czy nadwyżkę odda.
Najbardziej kuriozalne jest tłumaczenie MF - nie wiedzieliśmy, pomyliliśmy się, jest nam przykro. A gdzie był ten pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, cały dział analiz różnych urzędów.
Gdzieś w zeszłym roku znalazłem info, że ta nowela wprowadzi taki podatek na turnusy, czyli ktoś przejrzał dokładnie te zmiany. Czemu nie zrobili tego ci co powinni?
To przykład do czego może doprowadzić szybkie uchwalanie prawa.
Cytuj
-
Oczywiście MF pomyliło się i bardzo za to przeprasza. Przecież było wiadomo, że ta nowela ustawy vatowej spowoduje takie konsekwencje.
Dopiero WIELKIE halo i medialny szum zrobiło swoje. Żałości ci politycy i urzędnicy. Mogli powiedzieć prawdę. TAK chcieliśmy zarobić na chorych bo kazdy grosz się teraz liczy. Po co tak wierutnie kłamać?
Cytuj
-
28 lutego 2011 roku MF podpisał nowelizację rozporządzenia. Rehabilitacja jest już bez VAT i to od 1 stycznia 2011 czyli z datą wsteczną. No nieźle. Rzadko tak się robi. MF zdało sobie sprawę ze swojej głupiej decyzji.
Nowe rozporządzenie
Dz.U. 2011 nr 44 poz. 230
Rozporządzenie Ministrów Finansów z dnia 28 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług
Cytuj