Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

VAT na montaż stolarki okiennej, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

VAT na montaż stolarki okiennej

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Rogalik 19 lut 2011, 11:14
    No czyli jak wcześniej napisano - tak można stosować 8 procent vat.

    A tu treść wspomnianej interpelacji 19800



    Od dnia 1 stycznia 2011 r. obniżona do wysokości 8% stawka podatku ma zastosowanie w przypadku obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

    W tym zakresie obowiązują regulacje zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) umożliwiające stosowanie stawki obniżonej w przypadku dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12-12c tej ustawy). Z powyższego przepisu wyraźnie zatem wynika, że obniżona stawka podatku znajdzie zastosowanie do remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy, jeżeli usługi te dotyczą obiektów zaliczonych do budownictwa społecznego. W Polsce do budownictwa społecznego zalicza się budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 oraz lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2.

    W przypadku gdy powierzchnia lokalu mieszkalnego lub budynku jednorodzinnego będzie przekraczała powyższe limity, będą miały zastosowanie dwie stawki podatku, tj. obniżona (8%) i podstawowa (23%). Czasowe zastąpienie w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. obniżonej stawki VAT w wysokości 7% stawką 8% oraz podstawowej stawki w wysokości 22% stawką 23% wynika z art. 146a powołanej ustawy o podatku od towarów i usług.

    Obniżoną stawką w wysokości 8% zostały objęte zgodnie z poz. 10 i 10a załącznika III do powołanej dyrektywy 2006/112/WE także roboty konserwacyjne mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części, wykonywane w sektorze mieszkaniowym.

    Zgodnie § 7 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 8% dla:

    - robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym,

    - robót konserwacyjnych dotyczących:

    a) obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

    b) lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

    - w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką w ramach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

    Wykonywanie robót konserwacyjnych nadal będzie zatem opodatkowane obniżoną stawką, przy czym zakres przedmiotowy tych robót będzie dotyczył obiektów budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

    W zakresie, w jakim roboty konserwacyjne nie będą dotyczyć budownictwa społecznego, przewidziano możliwość zastosowania stawki obniżonej dla tych robót dotyczących obiektów i lokali wymienionych w § 7 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, pod warunkiem że wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych nie przekroczy 50% tej podstawy.
    Cytuj
  • evKa 19 lut 2011, 15:15
    ale namieszane? Ja już nie pamiętam jaką stawkę vatu nam wpisano na fakturze, ale montaż no i same okna były sporo tańsze niż w poprzednim pokoju, gdzie 5 lat temu wymienialiśmy okna i drzwi balkonowe. A te są przecież większe od okien.
    Cytuj
  • Domator30 19 lut 2011, 18:11
    Kiedyś okna nie była az tak dostępne i były piekielnie drogie. Teraz tych producentów jest masa i jst z czego wybierać. Do tego budowlańcy spuścili z tonu.
    Cytuj
  • Fridge 19 lut 2011, 18:53
    jak był boom budowlany to wszystko szalało. Przyszedł "krajzys" i wszystko staniało. Ale jeszcze rok czy dwa i znowu ceny wyposażenia będą rosły z resztą już tak po mału się dzieje.
    Cytuj
  • C_ZAK 19 lut 2011, 22:13
    Jeśli się nie mylę, to wtedy stolarka z obniżonej stawki VAT mogły korzystać nawet firmy u których montowano okna. Definicja tego budownictwa była tak duża praktycznie wszystko pod to podlegało.
    Teraz ograniczono to do budownictwa społecznego PKOB11 czy praktycznie do domów i mieszkań.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum