Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Wypowiedzenie zmieniające kiedy

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Wypowiedzenie zmieniające kiedy

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • MustafaB 21 maj 2011, 11:15
    Kiedy firma może wręczyć wypowiedzenie zmieniające tj czy musi podać przyczynę zmiany umowy czy może to zrobić jak jej się podoba. A co jeśli pracownik nie przyjmie nowych warunków, co zwolnią go.
    Cytuj
  • 7nowela 21 maj 2011, 14:46
    Tak naprawdę nie ma nigdzie napisane co to jest porozumienie zmieniające warunki pracy i płaty. Nawet kodeks pracy milczy w tym zakresie, ale jak firma daje coś takiego to pewnie ma powód i nie robi tego dla zabawy.
    Cytuj
  • Brat_PIT 21 maj 2011, 17:31
    Właśnie to ciekawe, że k.p. jest tak rozbudowany a tu nawet nie piśnie słowem o wypowiedzeniu zmieniającym?
    Jednak nie można sobie dowolnie zmieniać wszystkiego bo zastosowania mają czasem też (a może przede wszystkim) przepisy kodeksu cywilnego w sytuacji kiedy nie ma jakiś szczególnych przepisów.
    Artykuł 353 (1) k.c mówi tyle, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
    Oznacza to, że firma może zmienić umowę jeśli ma ważny powód, nie kłoci się to z celem społecznym oraz zapewnia przynajmniej minimum gwarancji przewidzianych w k.p. i innych ustawach - np. minimalną płacę.
    Cytuj
  • Ameno 21 maj 2011, 20:19
    Ważne przyczyny to np. zła kondycja finansowa firmy lub mniejsza wydajność pracownika.
    Takie wypowiedzenie zmieniające najlepiej zawrzeć na piśmie, ale nie jest to wymagane - art 60 k.c.
    Oczywiście w razie sporu lepiej mieć papierek w ręku niż wypowiedziane w powietrzu słowa.
    Należy też pamiętać, że takie wypowiedzenie ma zastosowanie tylko do płacy i warunków pracy.
    Nie można takim wypowiedzeniem zmieniać innych warunków umowy jak np.
    rodzaj ustalonej umowy ( umowa terminowa, bezterminowa etc. ) lub termin jej rozwiązania.
    Cytuj
  • FabianM 21 maj 2011, 22:40
    Tylko pracownik musi wyrazić zgodę na takie porozumienie zmieniające i w razie sporu to firma musi udowodnić, że pracownik się zgodził na coś takiego. A ten zapewne się zgodzi jeśli coś przeskrobał i ma wybór między zwolnieniem a czasowym pogorszeniem płacy.
    Cytuj
  • GazetaCodzienna 22 maj 2011, 1:42
    Pracownik godząc się nowe warunki zatrudnienia godzi się również na to, że jego płaca może być niższa.
    W wyroku z 5 grudnia 2002 r. I PKN 575/01, Sąd najwyższy stwierdził, że objęcie przez pracownika innego stanowiska pracy w innej miejscowości w wyniku ustnego porozumienia zmieniającego może być w okolicznościach sprawy traktowane jako dorozumiane wyrażenie zgody na otrzymywanie wynagrodzenia pomniejszonego o premię przewidzianą wyłącznie dla poprzedniego stanowiska. Porozumienie takie nie narusza ani art. 18 § 2 k.p., ani art. 42 § 1 i § 2 k.p.
    Praktyka życiowa pokazuje, że inicjatywa wypowiedzenia zmieniającego pochodzi od szefa, a pracownik z reguły je akceptuje.
    Cytuj
  • MustafaB 22 maj 2011, 9:25
    A co jeśli nie akceptuje się nowych warunków? Nikt przecież nie zgodzi się na gorszą płacę, bo tak podoba się szefowi.
    Cytuj
  • DexterII 22 maj 2011, 10:40
    Wtedy zaczynają biec terminy kodeksu pracy odnośnie wypowiedzenia, w których pracownik musi zająć stanowisko - brać co mu dają albo się na to nie godzić.
    Cytuj
  • Goldman 22 maj 2011, 14:20
    Termin wypowiedzenia zmieniającego jest dokładnie taki sam okres wypowiedzenia definitywnego - zwolnienia z pracy ( 3 miesiące w przypadku umowy na czas nieokreślony, 2 tygodnie w przypadku umowy na czas określony etc. ). Właśnie w tym czasie pracownik musi podjąć decyzję czy zostać na nowych warunkach czy pożegnać się z pracą.
    Cytuj
  • Carington 22 maj 2011, 14:52
    Pracownik w ogóle nie musi nic robić. Jeśli w wyznaczonym terminie nie odpowie czy akceptuje nowe warunki czy nie, to przyjmuje się, że zgodził się (art. 42 § 3 KP) i wtedy nie ma już możliwości zmiany.
    Oczywiście jeśli pracodawca nie pouczy pracownika o warunkach wynikających z art. 42 § 2 KP wtedy pracownik, może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum