Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Czy można zwolnić kogoś w okresie ochrony przedemerytalnej

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy można zwolnić kogoś w okresie ochrony przedemerytalnej

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Megawacik 21 maj 2011, 8:42
    Niektóre osoby w wieku przedemerytalnym są chronione chyba przez prawo pracy. Jednak szef mojego ojca powiedział, że przy ewentualnej redukcji zatrudnienia będzie go musiał zwolnić. Jakoś nie wydaje mi się to możliwe, ale być może są jakieś ustawy na podstawie których można to zrobić.
    Cytuj
  • DexterII 21 maj 2011, 11:23
    To raczej typowe zachowanie firmy, aby "zmotywować" pracownika do lepszej pracy, większego posłuszeństwa czy co tam firmie odpowiada. Są oczywiście ustawy szczególne regulujące wyjątki i one mają zastosowanie przed rozwiązaniami przewidzianymi w kodeksie pracy, ale nie przypominam sobie takich odnośnie pracowników w okresie chronionym.
    Cytuj
  • AngelDevil 21 maj 2011, 15:18
    Jest taka ustawa o zwolnieniach grupowych z winie nie leżącej po stronie pracownika, ale po pierwsze odnosi się ona tylko do firm zatrudniających ponad 20 osób, a po drugie nie przewiduje możliwości zwolnienia pracownika w okresie przedemerytalnym.
    Myślę, że szef ojca albo nie wiem o tym albo oczekuje czegoś w zamian?
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 21 maj 2011, 16:36
    Właśnie do firm zatrudniających do 20 pracowników stosuje się wyłącznie przepisy kodeksu pracy, a te nie przewidują możliwości zwolnienia pracownika w okresie ochrony przedemerytalnej. Nawet jeśli szef zwolni to sąd pracy przywróci do pracy.
    Co więcej warunków płacy i pracy też nie da się zmienić bo zabrania tego k.p.
    Cytuj
  • Dyrektor 21 maj 2011, 17:14
    AngelDevil napisał:Jest taka ustawa o zwolnieniach grupowych z winie nie leżącej po stronie pracownika, ale po pierwsze odnosi się ona tylko do firm zatrudniających ponad 20 osób, a po drugie nie przewiduje możliwości zwolnienia pracownika w okresie przedemerytalnym.
    Myślę, że szef ojca albo nie wiem o tym albo oczekuje czegoś w zamian?
    Dokładnie jest to ustawa z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz U 2003 nr 90 poz 844 ze zm). Ale nawet ta ustawa nie przewiduje możliwości zwolnienia chronionego pracownika w sytuacji pogorszenia się stanu finansów firmy.
    I pewnie dlatego osoby zbliżające się do tej bariery ochronnej są zwalnianie i później nie mogą znaleźć pracy, bo kolokwialnie rzecz ujmując są ciężarem dla firmy, a wszelkie programy aktywizacyjne typu 50+ niczego tu nie zmienią.
    Cytuj
  • InspektorABC 21 maj 2011, 18:44
    Tylko ta ustawa z 2003 roku o zwolnieniach grupowych daje przynajmniej jakiś pozorny manewr. Otóż pracownikowi korzystającemu z ochrony emerytalnej można zmienić warunki pracy i płacy poprzez wypowiedzenie zmieniające.
    Tylko jeżeli nowe warunki płacy są gorsze od starych (przecież po to składa się wypowiedzenie zmieniające) to firma musi wypłacić pracownikowi dodatek wyrównawczy i to aż do końca okresu ochronnego. Z punktu widzenia ekonomicznego firmy takie wypowiedzenie zmieniające jest tylko fikcją prawną bo finansowo nic na tym nie zyskuje.
    Cytuj
  • PravKo 21 maj 2011, 19:58
    Pytanie jest trochę nieprecyzyjne i nie wiadomo jaka jest sytuacja finansowa firma i w jakim stanie się ona znajduje.
    Cytuj
  • Megawacik 21 maj 2011, 22:01
    Ojciec nic nie mówił, że firma cieńko przędzie, za to co o szefie mówił to lepiej nie powtarzać.
    Firma jest średnia i jest tam więcej niż 20 pracowników, dużo więcej.
    Cytuj
  • Druid 22 maj 2011, 0:43
    Ochrona o której tu mowa wynika z art. 39 kp, który przewiduje zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia ustawowo obniżonego wieku emerytalnego, jeśli dalszy okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego ustawowo niższego wieku emerytalnego. takie stanowisko zajął SN w wyroku z 9 marca 2009 (I PK 180/08) .

    Podobne stanowiska SN znajdziemy w orzeczeniach starszych z z 28 marca 2002 (I PKN 141/01) oraz z 21 stycznia 2003 (I PK 97/2002). W tych wyrokach SN stwierdził, że niższy wiek emerytalny od powszechnego (65 lat mężczyźni, 60 lat kobiety) pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest dla nich normalnym ustawowym wiekiem emerytalnym i z tego tytułu korzystają z ochrony przed emerytalnej.
    Cytuj
  • ZielonaWyspa 22 maj 2011, 6:48
    Z ochrony przedemerytalnej nie korzysta pracownik, który uzyskał orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Ponadto z ochrony nie skorzysta pracownik, który po uzyskaniu prawa do emerytury kontynuuje zatrudnienie. Według uchwały SN z 11 czerwca 1991 (I PZP 19/91) pracownik, który pobiera świadczenie emerytalne nie jest pracownikiem w wieku emerytalnym. To chyba naturalne.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum