więcej
[cytat=DR_ZYSK]
Jeżeli kontrola odbywa się na podstawie wręczenia upoważnienia, to kontrolujący musi ustalić czy wręcza dokument właściwej osobie upoważnionej do reprezentowania spraw spółki. Bo jak nie to wszystkie dowody zebrane z takiej kontroli się nie liczą ani w tym postępowaniu ani w żadnym innym.
[/cytat]
Dodać trzeba że w przypadku firm osobowych upoważnionym do odbioru upoważnienia jest kontrolowany. W przypadku małżeństwa doręcza się dwa upoważnienia osobno dla każdego z nich, bo kazdy jest stroną w postępowaniu. Taki przedsiębiorca może mieć pełnomocnika i to jemu wręcza się decyzję o wszczęciu kontroli.
W przyadku osób prawnych upoważnienie odbiera członek zarządu, wspólnik lub inna upoważniona osoba szczególnie ta wyznaczone w oparciu o art 281 ordynacji podatkowej.| Dodano: 21 mar 2011, 18:49
więcej
Tak jest art.91 kodeksu pracy mówi jasno
Art. 91. Należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
z Kolei art 87 par 1 i 7 zawierają katalog danin do potrącenia
Art. 87.
§ 1. Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.
§ 7. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Prosty wniosek. Pracownik się nie zgadza na potrącenie firma ma kłopot z odzyskaniem nadpłaty.| Dodano: 18 mar 2011, 0:07
więcej
Nie wiem jak to jest w 2011 roku ale rząd ściął dotacje na aktywizację więc może nie być pieniędzy na stażystów. Zawsze wszystko ładnie wygląda w teorii bo praktyka jak wiemy jest inna.| Dodano: 13 mar 2011, 22:41
więcej
Jest cała masa obostrzeń jeśli chce się przyjąć stażystę.
Firma musi wypełnić wniosek o organizację stażu, w którym ma obowiązek podania liczby pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Obostrzenie to ma zagwarantować, że bezrobotni na stażu nie zastępują pracowników. Inaczej rzecz ujmując stażystów nie może być więcej niż pracowników.
W umowie zawartej ze starostą firma musi podać miejsce odbywania stażu oraz przedstawić program odbywania praktyki – co stażysta ma robić, gdzie ma to się odbywać.
Firma może wskazać kto będzie odbywał u niej staż. Np. można wskazać że szuka się osoby o konkretnych umiejętnościach.
Firma nie nawiązuje umowy ze stażystą. Staż nie jest formą zatrudnienia w rozumieniu kodeksu pracy, a stażysta wciąż posiada statut osoby bezrobotnej.
Firma nie ponosi żadnych kosztów zatrudnienia. Wszelkie koszty ewentualnego stażu ponosi PUP.
Firma musi zatrudnić stażystę na okres nie krótszy niż 3 i nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Dzienny czas pracy stażysty nie może przekraczać 8 godzin na dobę (niepełnosprawni – stopień umiarkowany i znaczny 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu).
Stażysta ma prawo do dni wolnych, ale dopiero po upływie 30 dni odbywania stażu. Za każde 30 dni przysługuje 2 dni wolnego i za te dni stażysta otrzymuje stypendium stażowe od starosty.
Stażyści nie pracują w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej. Inaczej można to jednak ustalić w umowie ze starostą.
Stażysta nie pracuje w godzinach nadliczbowych.
Stażysta ma prawo do okresów odpoczynku, na takich samych zasadach, jak pozostali pracownicy
Staż można zakończyć przed terminem, jeśli stażysta „olewa” pracę.
Stażysta nie może ponownie odbyć stażu u tego samego organizatora, na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż lub przygotowanie zawodowe. Wiadomo tak chciałaby jechać każda firma i mieć pracowników za darmo.
I jeszcze jedno. Jeśli organizator stażu nie jest pracodawcą może tam pracować tylko 1 stażysta.
| Dodano: 13 mar 2011, 9:43
więcej
Dokładnie. przecież 300 zł nie starczy nawet na opłacenie mieszkania. A gdzie życie? To będzie dramat i o tym się nie mówi. Gdyby ludzie wiedzieli co jest na rzeczy to może byłaby prawdziwa debata na temat systemu emerytalnego. A tak spotyka się parę kolesiów chrzanią trzy po trzy przez trzy ... godziny potem rozchodzą się a problem zostaje.| Dodano: 13 mar 2011, 16:00
więcej
Ludzie nie zdają sobie sprawy ze stopy zastąpienia czyli jak wysoka będzie emerytura w stosunku do ostatniej płacy. Dla kobiet ma to być 30 procent a dla mężczyżn 50-60 procent. No nie wiem jakoś sobie tego nie potrafię wyobrazić.| Dodano: 13 mar 2011, 11:14
więcej
Koszty funkcjonowania systemu pożarły zyski. Akwizycja i koszty zarządzania to miliardy złotych, które mogły iść na wyższe emerytury OFE. W Szwecji nie ma akwizytorów i nie ma tam chorej walki o klienta. A u nas jest odwrotnie. Uczestnictwo w systemie jest obowiązkowy a namawiają ludzi do zapisywania się. Ta kwestia na pewno źle funkcjonowała od początku i było wiadomo że to patologia, które negatywnie odbije się na całym systemie.| Dodano: 11 mar 2011, 0:49
więcej
A to są proste sprawy. Można ściągnąć jakiś program do wypełniania PItów i tam wpisać. Sam wszystko wyliczy i po problemie. | Dodano: 7 mar 2011, 12:59
więcej
No jest coś takiego jak art. 25 (1) kodeksu pracy, który mówi
" Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w
skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony
dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa
między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1
miesiąca. "
Ale ten zapis nie obowiązuje na skutek wspomnianej ustawy antykryzysowej, która miała złagodzić skutki kryzysu i dać trochę luzu firmom w stosowaniu elastycznego zatrudniania.| Dodano: 6 mar 2011, 10:25
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.