więcej
[cytat=Biznesmenik]
To jak stosować e faktury reguluje rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania i udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesyłanych drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).
[/cytat]
Chciałem jeszcze zauważyć, że rozporządzenie (Dz. U. 2005 Nr 133, poz. 1119) straciło moc prawną i zostało zastąpione przez to o którym wspomniałem czyli Dz. U 2010 nr 249 poz. 1661.
| Dodano: 10 sty 2011, 11:19
więcej
Polecam lekturę rozporządzenia z 17 grudnia 2010 ws. przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U 2010 nr 249 poz. 1661.)
Rozporządzenie posługuje się takim warunkiem, że można wysyłać e-faktura jak zgodzi się na to odbiorca i " pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury" - paragrafy 3 ust 1 oraz par. 4.
No, ale jak zapewnić ową integralność rozporządzenie już nie mówi.| Dodano: 10 sty 2011, 11:12
więcej
Do tematu teraz dodam, że w Warszawie od miesiąca można już zarejestrować rozpoczęcie działalności gospodarczej przez internet. Taka forma składania dokumentów ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców, ale by z niej skorzystać, trzeba dysponować podpisem elektronicznym.
Co załatwimy przez Internet?
Wpis do do ewidencji, nadanie REGON, zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz do ZUS lub KRUS. To wszystko na jednym formularzu.
Ale trzeba osobiście udajemy się do US aby zarejestrować się dla potrzeb VAT lub wybrać inną formę opodatkowania niż skala ;( albo do ZUS jeśli zamierzamy kogoś zatrudnić.
Wnioski można składać przez Platformę Usług Administracji Publicznej ePUAP. Na stronie www.epuap.gov.pl znajduje się również informacja o tym, które urzędy przystąpiły już do akcji przyjmowania wniosków internetowych. No to zawsze do przodu i z czasem będzie lepiej.
Założenie firmy w 1 dzień? Może doczekam tej chwili. :D | Dodano: 7 sty 2011, 14:03
więcej
Z Gazety Prawnej - PO KL: o zwrocie części dotacji z UE zdecyduje urzędnik
'Zastosowanie reguły proporcjonalności będzie miało miejsce pod warunkiem, że założenia przyjęte w projekcie nie zostały zrealizowane z winy beneficjenta. Urząd, który przyznał dofinansowanie będzie mógł odstąpić od kary, jeżeli realizator projektu będzie w stanie uzasadnić przyczyny nieosiągnięcia założeń projektu."
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/476465,po_kl_o_zwrocie_czesci_dotacji_z_ue_zdecyduje_urzednik.html
Czyli jak rozumiem wcześniej nawet jak nie zrealizowano założeń to cała kasa szła?| Dodano: 7 sty 2011, 8:56
więcej
Teraz okazuje się, że jak firma robi szkolenia podnoszące kwalifikacje uatrakcyjnione np. o wypad do muzeum, to trzeba zapłacić ZUS i podatki.
Izba skarbowa z Poznaniu uznała, że w takie dodatkowe atrakcje to przychód pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń od których płatnik (firma) musi naliczyć ZUS i podatek.
Widać polowanie na pieniądze dla budżetu trwa w najlepsze.
| Dodano: 7 sty 2011, 8:54
więcej
Od 3 stycznia 2011 roku nastąpiła zmiana wzoru wniosku o dofinansowanie w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL) oraz instrukcja jego wypełnienia. Teraz wniosek wypełnia się używając nowego Generatora
www.generatorwnioskow.efs.gov.pl/GWA64
Jak podała Gazeta Prawna wnioskodawcy muszą nie w formie opisowej, jak dotychczas, ale według nowego tabelarycznego wzorca przedstawić cele projektu oraz planowane do osiągnięcia wskaźniki. Z ich realizacji będą potem rozliczani, bardzo ważne jest więc, żeby w projektach były przyjmowane realistyczne założenia. Zwłaszcza że za niezrealizowanie założeń projektu będą groziły kary finansowe.
No to będzie niezła jazda, bo wzór wygląda na dość skomplikowany.
| Dodano: 3 sty 2011, 10:41
więcej
23 grudnia 2010 prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT(wejdzie w życie 1 stycznia 2011 roku), która zmienia zasady odliczania VAT dla aut "z kratką" i paliwa do takich pojazdów.
A to lista najważniejszych zmian
-pełne odliczenie VAT naliczonego tylko dla samochodów powyżej 500 kg, a które nie są samochodami osobowymi. Auta o takiej ładowności były objęte prawem do pełnego odliczenia VAT przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, tj. do 30 kwietnia 2004 r. Nowe przepisy będą obowiązywać do 1 stycznia 2013 r.
-pełne odliczenie VAT dotyczyć będzie aut używanych przy DG (vany, minibusy, pojazdy specjalne). Ustawa definiuje takie pojazdy.
- podatnicy nabywający samochód osobowy z kratką będą mogli odliczyć 60 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze, ale nie więcej, niż 6 tys. zł.
- przez 2 lata nie będzie można odliczać VAT od paliwa kupowanego do napędu samochodów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3500 kg.
- na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o transporcie, właściciele samochodów ciężarowych nie będą musieli dostarczać urzędowi skarbowemu kopii zaświadczeń potwierdzających homologację, wydawanych przez okręgowe stacje kontroli pojazdów. Ponadto nie będą musieli informować urzędów skarbowych o dokonanych w aucie zmianach, jeśli nie mają one wpływu na homologację.
- podatnik z zagranicy świadczący przewóz okazjonalny na terenie Polski, będzie musiał zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT i tu płacić podatki.
I jakie mamy vacatio legis. Licząc od 24 grudnia to raptem 6 dni roboczych!!!
:> | Dodano: 23 gru 2010, 17:09
więcej
To jest chore, bo fiskus stroi na stanowisku, że udział pracownika w w wigilii trzeba opodatkować bez względu na to z jakiego źródła pochodziły pieniądze na spotkanie. No chyba, że jest to spotkanie otwarte i firma nie jest wstanie powiedzieć kto na takim spotkaniu był a kto nie. Wtedy nie powstaje przychód, chociaż różnie z tym bywa.
Do niedawna organy podatkowe stały na stanowisku, że w sytuacji, gdy możliwe będzie przyporządkowanie świadczenia poszczególnym uczestnikom imprezy, będzie ono stanowiło dla nich przychód. Jeżeli jednak wstęp na imprezę jest wolny dla wszystkich chętnych osób, wówczas pracodawca nie jest w stanie określić wysokości świadczenia przypadającego na poszczególnego pracownika, a więc przychód ze stosunku pracy nie powstaje.
[b]Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 20 października 2008 r., nr IPPB2/415-1092/08-2/AK, w napisano:[/b]
„(…) Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż ze względu na formę przygotowania poczęstunku „szwedzki stół” przyporządkowanie wartości faktycznie otrzymanego świadczenia przez konkretnego pracownika nie jest możliwe.
Zdaniem tutejszego Organu, możliwe jest ustalenie wartości faktycznie otrzymanych przez danego pracownika świadczeń, ponieważ w przypadku organizowania spotkania integracyjnego, nie ma przeszkód w ustaleniu dla kogo impreza jest organizowana i kto faktycznie brał w niej udział.
Nieistotne jest przy tym, ile dana osoba skonsumowała potraw, gdyż koszty zakupu tych usług ponoszone są niezależnie od tego czy pracownik skorzystał z nich w pełnym zakresie, czy nie.
Wartość świadczenia należy obliczyć dzieląc kwotę (wynikającą z wystawionych faktur i rachunków, które posiada Wnioskodawca) przez liczbę pracowników biorących udział w spotkaniu integracyjnym (podkreśl. red.). (…)”
[b]I tu to samo - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14 października 2008 r., nr ILPB1/415-507/08-3/RP[/b]
„(…) Wnioskodawca podkreśla, iż nie jest możliwe przyporządkowanie konkretnej kwoty do poszczególnych uczestników organizowanej imprezy integracyjnej. Jednakże, zdaniem tutejszego Organu, istnieje możliwość zindywidualizowania tych świadczeń. Fakt, iż przedmiotowe świadczenie kierowane jest do wszystkich pracowników, nie wyklucza możliwości określenia przychodu otrzymanego przez konkretną osobę - uczestnika spotkania integracyjnego. Wnioskodawca, jako pracodawca, jest w stanie określić, którzy pracownicy brali udział w imprezie (podkreśl. red.).
W przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, możliwym jest wyliczenie jaki koszt został poniesiony w związku ze zorganizowaniem imprezy integracyjnej, a także dokładne określenie ilości i nazwisk osób w niej uczestniczących. Wobec tego można ustalić wartość świadczeń i przyporządkować je poszczególnym pracownikom.
Odnosząc powyższe do przedstawionych uprzednio przepisów należy stwierdzić, że - z uwagi na możliwość zindywidualizowania otrzymanych przez pracowników świadczeń - wartość tych świadczeń stanowi dla pracowników źródło przychodu, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (…)”
| Dodano: 23 gru 2010, 14:16
więcej
Ustawa jest już gotowa do podpisu prezydenta. I tak jak napisano wyżej będą spore ograniczenia przy odliczaniu VAT w 2011 i 2012 roku.
Nie wiem komu oni chcą zrobić na złość, ale najprościej manipulować przy podatkach.| Dodano: 20 gru 2010, 8:57
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.