więcej
Zaciąganie zobowiązań przez ojca o ile nastąpiło bez zgody matki napotyka na ograniczenia w egzekucji przedstawione w art. 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Natomiast co do dzieci to one wchodzą w zobowiązania rodziców, ale po ich śmierci i do w dodatku jeśli przyjmą spadek łącznie z długiem.
Czasami ludzie łakomią się na dom zapominając, ze może on być zadłużony na kwotę dwukrotnie większą niż jest wart.
| Dodano: 4 sty 2011, 15:56
więcej
Jeśli nagroda jubileuszowa przysługująca pracownikom jest świadczeniem uzależnionym od spełnienia kryteriów obiektywnych (stażu pracy), to ma cechy premii i jest częścią wynagrodzenia za pracę w rozumieniu art. 78 k.p. A to oznacza, że trzeba zapłacić podatek.
Dobra wiadomość jest taka że jubileuszówki nie podlegają ZUS-owi - § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
| Dodano: 1 sty 2011, 19:38
więcej
Z art. 67(7) § 1 Kodeksu pracy telepracę można wykonywać przy podpisywaniu umowy o pracę lub w trakcie trwania stosunku pracy. W tym ostatnim przypadku w terminie 3 miesięcy od dnia rozpoczęcia telepracy każda ze stron (pracownik czy firma) może wystąpić z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy (art. 67(8) § 1 Kodeksu pracy).| Dodano: 3 sty 2011, 23:12
więcej
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje – art. 17 wspomnianej ustawy
1) rodzicom
2) innym osobom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka (tj. osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem)
[b]Świadczenie pielęgnacyjne NIE przysługuje jeżeli:[/b]
*osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
* osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko – nie wiem czy te emerytury są jeszcze przyznawane,
* osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie,
*osoba wymagająca opieki – czyli sama jest niepełnosprawna:
--pozostaje w związku małżeńskim np. jedno z małżonków jest chore, a inny chce brać na nie zasiłek,
--została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny
zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu (z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej)
* na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia
społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej
| Dodano: 17 gru 2010, 22:49
więcej
To nie jest tak, że masz ochotę na zmianę nazwiska i urząd na wniosek ci go zmieni. Musi istnieć ważny powód zmiany. Zmiana może nastąpić tylko z ważnych powodów przykładowo wskazanych w art. 4 ust. 1 ustawy z 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska.
Przy czym ważne powody to nie twoje subiektywne uczucia, ale muszą sprostać zobiektywizowanym i zracjonalizowanym kryteriom (wyrok NSA z 15 marca 2007 r., II OSK 452/06, LEX nr 32529).
Na pewno urząd przychyli się do wniosku jeśli nazwisko jest obrażające np. Burak, albo nazwisko to imię. Ale są przecież politycy co mają na nazwisko jak na imię – Marek Jurek.
| Dodano: 16 gru 2010, 14:42
więcej
Spokojna głowa. Zdążą na z Euro 2000012, mają przecieeeeeeeeż tyle czasu, że głowa mała.
Do do zakładania firmy przez Internet. To będzie ciekawe. Takie regulacje zawierają projektowane przepisy noweli kodeksu spółek handlowych, które może zaczną obowiązywać z początkiem roku 2012.
Będzie coś takiego jak wzorzec umowy spółki, który za pośrednictwem sieci można wypełnić i w ten sposób zarejestrować firmę. Co ważniejsze notariusz nie będzie potrzebny.
Niestety tak będzie można założyć tylko spółkę z. o.o., ale na początek dobre i to.Tylko, aby nie wyszło jak z tym "jednym okienkiem" :D | Dodano: 2 gru 2010, 17:28
więcej
To nie jest tak, że każdy może sobie zmienić nazwisko. Może dokonać tego tylko osoba, która posiada nazwisko:
• ośmieszające lub nie licujące z godnością człowieka,
• Mające formę imienia,
• O brzmieniu nie polskim.
Na dodatek nie dadzą ci nazwiska jakiegoś rodu czy innych sławnych ludzi, chyba że wykażesz pokrewieństwo. Możesz zapomnieć o nazwisku Potocki czy Czartoryski.
| Dodano: 15 gru 2010, 15:36
więcej
Tych wyjątków i wyłączeń jest sporo. Kolejarze mogą mieć wcześniejszy wikt z ZUS w obniżonym wieku wynoszącym 60 lat, pod warunkiem, że udowodnią okres składkowy i nieskładkowy wynoszący min. 25 lat, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei (łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi wymienionymi w art. 44 i art. 45 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).
Do tego trzeba doliczyć górników i nauczycieli – te grupy są regulowane jakimiś specjalnymi ustawami, których teraz nie pamiętam.
| Dodano: 13 gru 2010, 16:08
więcej
Też bym się zgodził, że palić liście można, a miejscowe prawo nie może ograniczać rozporządzenia ministra. Przy odwiedzinach straży miejskiej odmawiać przyjęcia mandaty, za to żądać podstawy prawnej kary. Nie ma takiej.
Jeśli sąsiad ma pretensje o smród może pójść do sądu z pozwem prywatnym, w którym musi udowodnić uszczerbek, który poniósł. Sprawa w sądzie grodzkim kończy się uniewinnieniem . Zadymienie nie jest podstawą do kary, chyba że zagraża to bezpieczeństwu na drodze.
Takie jest moje zdanie.
| Dodano: 1 gru 2010, 12:22
więcej
Ja podam inny wyrok Sądu Najwyższego z 29 września 1998 r (I PKN 335/98, OSNAPiUS 1999/20/648). W tym wyroku SN stwierdził, że skoro pracownik podejmując się pracy zobowiązał się do jej świadczenia na podstawie art. 22 kodeksu pracy to jest sprzeczne z tym artykułem sytuacja, gdy pracownik nie może wykonywać przyjętych na siebie obowiązków z powodu częstych lub długotrwałych absencji chorobowych.
Popieram przedmówcę. Zawiadomić ZUS. Być może pracownik na jakieś układy z lekarzami? Można też wypowiedzieć stosunek pracy, ale pracownik zapewne się odwoła do sądu pracy. Wątpię, aby sąd pracy staną po jego stronie, choć sądy często bronią pracowników (ale symulantów już nie).
| Dodano: 13 gru 2010, 11:28
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.