Wprowadzenie:
Zapewnienie bezpieczeństwa oraz stworzenie warunków dla wymaganego poziomu bezpieczeństwa jest zadaniem wszystkich uczestniczących w procesie pracy stron. Wymaganie to, powoduje, że nie ma możliwości obarczenia odpowiedzialnością za bezpieczeństwo jedynie dostawcy urządzenia lub podmiotu użytkującego urządzenie. Każda ze stron, dostawca (producent maszyny), użytkownik, pracownik pracujący z maszyną, posiadają zdefiniowane obowiązki, których dopełnienie jest kluczowe w zapewnieniu bezpiecznej pracy. Spełnienie prezentowanych wymagań decydować może ponadto o odpowiedzialności karnej w procedurach powypadkowych. W tym kontekście a także w kontekście zmieniającego się prawa i wymagań jakie zdefiniowane zostały w zmodyfikowanej dyrektywie istotna staje się analiza poziomu bezpieczeństwa maszyn i ryzyk wynikających z ich eksploatacji. Zmiana dyrektywy maszynowej to z jednej strony sygnał dla producentów maszyn, że dotychczas stosowane procedury oceny zgodności powinny zostać zmienione, z drugiej strony sygnał dla użytkowników maszyn, o konieczności dostosowania wykorzystywanego parku maszynowego do zmieniających się wymagań.
Grupa docelowa
Wyższa kadra kierownicza na produkcji, inżynierowie produkcji, pracownicy służb utrzymania ruchu, mechanicy, kierownicy warsztatów, osoby odpowiedzialne za zarządzanie infrastrukturą produkcyjną.
Ponadto, pracownicy odpowiedzialni za procesy wprowadzenia produktu na rynek oraz spełnienie wymagań prawnych związanych z dyrektywami nowego podejścia – stanowiącymi warunek funkcjonowania na rynku Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Cele
Celem projektu, jest zapoznanie uczestników z wymaganiami zmodyfikowanej dyrektywy maszynowej, zasadami zapewnienia bezpieczeństwa na polu eksploatacji maszyn, omówienie procedur oceny zgodności w odniesieniu do maszyn nowych oraz w odniesieniu do wykorzystywanego parku maszynowego.
Metodyka
prezentacje interaktywne
ćwiczenia
analiza case study
Czas trwania
1 dzień, 8 godzin dydaktycznych
Harmonogram
Trener
Trener-Absolwent Politechniki Warszawskiej, na kierunku Inżynieria Produkcji – specjalność systemy informatyczne i zarządzanie przedsiębiorstwem; doktorant w Instytucie Organizacji Systemów Produkcyjnych Politechniki Warszawskiej. Zawodowo Dyrektor Operacyjny w spółce produkcyjnej branży elektro - mechanicznej, odpowiedzialny za kontrolę jakości, systemy oceny zgodności, doskonalenie i optymalizację procesów technologicznych. Pełnomocnik Zarządu ds. systemów zarządzania w spółce giełdowej o profilu produkcyjnym, odpowiedzialny za kontrolę jakości i nadzorowanie izby pomiarów. Doświadczony konsultant w zakresie organizacji funkcji kontroli jakości oraz ocenę zgodności z dyrektywami UE.