Pracodawcą nazywamy osobę lub instytucję, która zatrudnia osoby w ramach stosunku pracy. Pracownikiem natomiast jest osoba fizyczna, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Niejednokrotnie zdarzają się sytuację, że w strukturze grupy spółek danego przedsiębiorcy funkcjonują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które wykorzystywane były w przeszłości do określonych celów. Teraz jednak nie są używane do żadnych, a jedynie generują koszty. Uzasadnione jest wówczas zlikwidowanie takiego podmiotu.
Wiele osób decyduje się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na dużą popularność danego podmiotu zarówno na polskim jak i zagranicznym rynku. Jej utworzenie niestety pozostawia wiele do życzenia. Jest to bowiem proces długi i wiążący się z koniecznością dopełnienia licznych formalności.
Liczba spółek z ograniczoną odpowiedzialnością znacznie przewyższa ilość pozostałych podmiotów działających na terytorium Polski. Dlaczego jednak przedsiębiorcy decydują się na założenie właśnie spółki z o.o.?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, od momentu gdy jej kapitał zakładowy został obniżony z 50 000 zł do kwoty aż dziesięciokrotnie niższej, przeżywa prawdziwy rozkwit. Na poprowadzenie firmy w tej formie decyduje się coraz większa ilość osób.
Decydując się na założenie działalności gospodarczej przedsiębiorca posiada obowiązek rejestracji swojej firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to rejestr publiczny działający na rynku od 2001r. Zastąpił on poprzednio funkcjonujący rejestr handlowym. KRS prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz niektóre sądy rejonowe.
Rejestracja spółki komandytowej, jako że ta jest osobową spółką handlową nie jest prosta i wymaga od przyszłego przedsiębiorcy załatwienia wielu formalności i złożenia licznych wniosków, aby następnie móc rozpocząć działanie gotowego podmiotu. Spółka komandytowa daje przedsiębiorcy możliwość ograniczenia odpowiedzialności dla podmiotów, które otrzymają status komandytariusza.
Mianem spółki komandytowej określamy spółkę osobową, której celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. W formie tej spółki odpowiedzialność wobec wierzycieli za zobowiązania ponosi co najmniej jeden wspólnik w sposób nieograniczony komplementariusz, a w sposób ograniczony komandytariusz.