Istnieją branże, w których zawsze będzie można znaleźć zatrudnienie oraz takie, które przeżywają boom na rynku pracy co kilka lat. Analizując dane z minionych lat, łatwo można wyciągnąć wnioski, w jakich kierunkach warto się kształcić, by nie mieć w przyszłości problemów ze znalezieniem pracy. Sytuacja na rynku pracy w roku 2014 doskonale pokazuje, w którą stronę zmierza gospodarka i jakiego typu pracownicy będą w przyszłości poszukiwani.
Każda rozmowa kwalifikacyjna kończy się pytaniem od ewentualnego pracodawcy: Czy ma Pan do mnie jakieś pytanie? Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to swoiste pytanie pułapka. O co powinniśmy zapytać na rozmowie o pracę i jak się do niej starannie przygotować.
Nie tylko znalezienie dobrej pracy jest wyzwaniem. Także wyszukanie idealnego kandydata na dane stanowisko to bardzo trudne zadanie. Spośród wielu chętnych musimy dobrać osobę nie tylko posiadającą zadowalające nas kompetencje, ale także pasującą do zespołu. Jak tego dokonać?
List motywacyjny. Czasem zupełnie pomijany, często traktowany po macoszemu, jako dodatek do CV. Jednak pracodawcy przywiązują do niego dużą wagę. Powód jest prosty - z treści listu motywacyjnego mogą się sporo dowiedzieć o kandydacie.
Tworząc CV, najwięcej uwagi poświęcamy opisowi wykształcenia czy umiejętności. To ważne elementy w odpowiadaniu na ogłoszenia o pracę, ale trudno za ich pomocą przedstawić nas jako kreatywnych przyszłych pracowników. Oprócz podanych rubryk warto skupić się również na tej o nazwie cele zawodowe.