Obecnie na świecie ludzie dożywają coraz starszego wieku. W społeczeństwach europejskich i rozwiniętych procent ogółu osób powyżej 60 roku życiu z roku na rok wzrasta. Wraz ze wzrostem długości życia z roku na rok maleje jego jakość. Coraz więcej ludzi wymaga leczenia i opieki. Może stanowić to problem w przyszłości z uwagi na niedostosowanie ośrodków zdrowotnych do liczby pacjentów. A coraz większej liczbie osób zdrowie nie pozwala na samodzielną egzystencję. Przeciwdziałać temu może wyższa aktywność fizyczna osób starszych.
Profesjonalny fizjoterapeuta jest wyszkolony i licencjonowany do analizy, oceny i diagnozowania oraz leczenia zaburzeń ograniczenia funkcjonowania i niepełnosprawności u pacjentów lub klientów.
Ludzkie wirusy brodawczaka (HPV) to wirusy przenoszone drogą płciową, należące do rodziny Papillomaviridae. Szacuje się, że na całym świecie wirusem HPV jest zarażonych blisko 630 mln ludzi. Najgroźniejsze jest zakażenie wirusami wysokiego ryzyka. Jeśli przetrwają w naszym organizmie, może dojść do rozwoju wielu groźnych nowotworów.
Choroby nowotworowe to jedne z najtragiczniejszych i najbardziej ekspansywnych bolączek naszych czasów. Są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów w naszym kraju. Rocznie z ich powodu umiera około 100 tysięcy Polaków.
Pierwsze promienie wiosennego słońca przywodzą myśl o zbliżającym się urlopie. Snujemy plany względem miejsca wypoczynku, przygotowujemy listy zakupowe, ale czy w swoich przygotowaniach pamiętamy o wizycie w Poradni Medycyny Podróży?
Jedną z najgroźniejszych chorób współcześnie nękających ludzi jest rak. Nowotwór to druga w kolejności przyczyna umieralności po chorobach układu krążenia, która przyniosła już więcej ofiar niż wszystkie wojny XX wieku.
Choroby, jakie nas niestety dotykają, objawiają się mniej lub bardziej zauważalnymi symptomami. Jeśli jednak wspomnianych objawów w porę nie zauważamy, istnieje ryzyko, że alarmująca diagnoza może być postawiona zbyt późno.
O wiedzy i świadomości Polaków w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz konieczności wprowadzenia zmian w naszym stylu życiu rozmawiamy z lek. med. Januszem Wietechą.
Grypa to niestety częsty element sezonu jesienno-zimowego. Jak bardzo może być groźna? Czy i jak można się przed nią uchronić? Jaki jest najskuteczniejszy sposób na profilaktykę? Dlaczego Polacy tak rzadko przeciwdziałają tej chorobie?
Najważniejsze kwestie związane z grypą przybliży doktor Grażyna Janku z Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu.