Ponad połowa Polaków nie robi nic, aby przygotować swój organizm na sezon jesienno-zimowy. W takich przypadkach prawdopodobieństwo zachorowania szczególnie wzrasta. Jak zatem zadbać o swoje zdrowie? Odpowiednio wcześniej zacząć się hartować, a może jednak się zaszczepić?
Wiele chorób zakaźnych występuje tylko u dzieci. W warunkach naturalnych praktycznie wszyscy chorują w wieku dziecięcym. Dorośli są już na te choroby odporni. Choroby zakaźne wieku dziecięcego najczęściej objawiają się gorączką, wysypka i przebiegają łagodnie. Z reguły jest tak, że im młodsze dziecko tym lepiej przechodzi daną chorobę. Czasem jednak wiążą się z nimi poważne komplikacje. Dlatego w większości krajów lekarze zalecają szczepienia ochronne, a w przypadku choroby, odizolowanie dziecka od rówieśników. Do najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego należą m.in. odra, ospa wietrzna, różyczka, świnka i trzydniówka.
Mianem chorób zakaźnych określa się grupę chorób roślin i zwierząt w tym także ludzi, które są wynikiem zakażenia organizmu czynnikiem chorobotwórczym. W efekcie złamane zostają siły odpornościowe organizmu a do ustroju dostają się bioaktywne toksyny drobnoustrojów.
Zdrowie dziecka to najważniejszy cel w życiu każdego rodzica. Należy jednak pamiętać, że to najbliższe otoczenie ma wpływ na jego bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Właśnie dlatego tak istotna jest obserwacja maleństwa od pierwszych dni jego życia. Oprócz rodziców powinni się tym zająć również lekarze dziecięcy i to kilku specjalizacji.
Ostatnie dwa lata charakteryzowały się największym zachorowaniem na grypę od 18 lat, skutkując tym samym 5 milionami chorych Polaków. Aktualny sezon może jednak przynieść jeszcze gorsze statystyki, gdyż już zebrał największe żniwo w porównaniu do przestrzeni ostatnich 10 lat.
Pierwsze promienie wiosennego słońca przywodzą myśl o zbliżającym się urlopie. Snujemy plany względem miejsca wypoczynku, przygotowujemy listy zakupowe, ale czy w swoich przygotowaniach pamiętamy o wizycie w Poradni Medycyny Podróży?
Choroby, jakie nas niestety dotykają, objawiają się mniej lub bardziej zauważalnymi symptomami. Jeśli jednak wspomnianych objawów w porę nie zauważamy, istnieje ryzyko, że alarmująca diagnoza może być postawiona zbyt późno.
Trudno uchronić się przed nią, jeżeli wirus znajduje się w naszym otoczeniu. Dom, praca, szkoła czy środki komunikacji miejskiej, to idealne miejsca do rozprzestrzeniania się wirusa, który wywołuje grypę. Jak uniknąć zakażenia i dbać o zdrowie swoje i najbliższych?
O wiedzy i świadomości Polaków w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz konieczności wprowadzenia zmian w naszym stylu życiu rozmawiamy z lek. med. Januszem Wietechą.