Wielu specjalistów potwierdza, że kontakt ze zwierzętami ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Posiadanie psa wpływa korzystnie na układ krwionośny. Posiadacze psów są też w lepszej formie fizycznej, dzięki spacerom i zabawom z psem. Mają też lepsze samopoczucie, są weselsi i bardziej radzą sobie ze stresem. Psy wspomagają także rozwój dziecka. Dzięki obecności psa dziecko szybciej uczy się czytać i łatwiej mu pokonać lęk i trudności.
Psy przywiązują się bardzo do ludzi i wymagają bardzo dużej uwagi. Posiadanie psa to bardzo duży obowiązek. Opieka w dużym stopniu zależy od rasy. Właściwa dieta ma bardzo duże znaczenie w przypadku wszystkich psów. Zachowanie odpowiedniej ilości substancji odżywczych nie jest trudne i należy stosować odpowiednią karmę. Psa trzeba czasem wykąpać, trymować sierść oraz uczesać. Jest to zadanie żmudne, ponieważ nie każdy pies lubi te formy pielęgnacji. Pies powinien mieć dostosowane do siebie legowisko. Każdemu psu trzeba też zapewnić odpowiednią aktywność. Inaczej wygląda ona w zależności od rasy psa. Należy dowiedzieć się przed wyborem psa ile czasu będziemy musieli mu poświecić oraz jakie akcesoria będą do tego potrzebne. Z psem należy też chodzić systematycznie do weterynarza. Należy szczepić przeciwko wściekliźnie oraz kontrolować stan uzębienia.
Badania udowadniają, że psy, koty i inne zwierzęta domowe nie tylko „wypełniają pustkę” i mają wpływ na nasze samopoczucie. Spowodowane jest to przez hormon miłości czyli oksytocynę. Poprzez kontakt ze zwierzęciem, czyli głaskanie i przytulanie hormon ten uwalnia się i powstaje silna więź emocjonalna.