Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Czy muszę zwrócić omyłkową wypłate od byłego pracodawcy?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy muszę zwrócić omyłkową wypłate od byłego pracodawcy?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Cloudy 8 paź 2010, 22:38
    Mam problem z byłym pracodawcą. Otóż moja ostatnia wypłata (po rozwiązaniu umowy) została wypłacona w zbyt dużej kwocie. Miałam inne środki na koncie i nawet się nie zorientowałam, ale otrzymałam z księgowości telefon z pytaniem czy zwrócę tę nadwyżkę. Poprosiłam o potwierdzenie tej sytuacji na piśmie, że to byla pomyłka, ale zastanawiam się czy mam obowiązek oddać te pieniądze? Jest to kwota ponad 200zł i szczerze mówiąc to spora kwota dla mnie.
    Cytuj
  • 77henry 9 paź 2010, 0:46
    Rozumiem, że błędnie naliczono wynagrodzenie? Te pieniądze trzeba zwrócić, w przeciwnym razie w drodze postępowania cywilnego pracodawca je odbierze.
    Cytuj
  • Bancroft 9 paź 2010, 1:55
    Prawo prawem, ale myślę, że niemoralnie byłoby zachować je dla siebieuśmiech
    Cytuj
  • Cloudy 9 paź 2010, 8:35
    Zgadzam się, że to by było zgodne z dobrym wychowaniem, tylko problem w tym, że taka kwota to nie jest malo w moim budżecie... A to nie była moja pomyłka, nie chcialam nikogo oszukać przecież. Czy prawo nie chroni mnie w żaden sposób?
    Cytuj
  • marsjanin 9 paź 2010, 12:34
    Artykuł 405 Kodeksu Cywilnego zobowiązuje w tej sytuacji do oddania nadwyżki.
    Cytuj
  • Barbra67 9 paź 2010, 14:01
    Przepisy chronią w tym wypadku raczej pracodawcę. Może on wnieść roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia się.
    Cytuj
  • nouv88 9 paź 2010, 14:30
    Czy jesteście pewni? Bo mi się wydaje, że to zależy od okoliczności, np czy jednym przelewem została wyplacona cała kwota, czy nadwyżka osobnym... Są sytuacje kiedy to pacodawca odpowiada za błędne naliczenie wynagrodzenia. Ale jak sa wątpliwosci to zawsze może je rozstrzygnąć sąd...
    Cytuj
  • Cloudy 9 paź 2010, 16:33
    To był jeden przelew zawyżony o tę kwotę ponad 200zł. Było to zaległe wynagrodzenie a wcześniej przychodziła prawidlowa suma...
    Cytuj
  • Pomorzanin 9 paź 2010, 20:32
    Chyba najlepiej oddać i mieć święty spokójuśmiech
    Cytuj
  • Cloudy 9 paź 2010, 22:54
    Zresztą nie wiem czy to można nazwać wzbogaceniem, bo te pieniądze wydałam nieświadomie na postawowe rzeczy typu jedzenie, leakrstwa. Przed upływem okresu wypowiedzenia byłam na zwolnieniu chorobowym...
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum