Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Ekwiwalent za sprzęt pracownika

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Ekwiwalent za sprzęt pracownika

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Neo_PL 23 gru 2010, 12:34
    Jak to jest z opodatkowaniem ekwiwalentu za używany sprzęt pracownika. Raz czytam, że jest bez podatku innym razem, że to jest opodatkowane.
    Pracownik wykonuje pracę zdalnie na własnym komputerze. Z co ma mu przyznać ekwiwalent?
    Cytuj
  • Biznesmenik 23 gru 2010, 15:55
    To o co pytasz jest lakoniczne zapisane w artykule 12 ustawy o PIT.

    Art. 12.

    1. Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

    2. Wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów ustala się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców - jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy.

    3. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b.

    3a. (skreślony).

    4. Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

    5. Nie wlicza się do przychodu osób wykonujących pracę nakładczą wartości surowców i materiałów pomocniczych dostarczonych przez te osoby oraz zwrotu poniesionych przez nie kosztów z tytułu transportu, zużytej energii, opału, konserwacji maszyn i urządzeń itp., jeżeli osoba, na rzecz której wykonywana jest praca nakładcza, wypłaca należność z tych tytułów w wyodrębnionej pozycji.

    6. Za przychód z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną uważa się wszelkie przychody, o których mowa w art. 11, uzyskane przez członka spółdzielni lub jego domownika z tytułu wkładu pracy oraz innych tytułów przewidzianych w statucie spółdzielni, po wyłączeniu z tych przychodów udziałów w dochodzie podzielnym spółdzielni z tytułu działalności rolniczej, z wyjątkiem polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

    7. Przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych, w tym kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych, wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.

    8. (skreślony).

    Z kolei art 11 ust 2-2b mówi

    2. Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

    2a. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

    1) jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,

    2) jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,

    3) jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,

    4) w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

    2b. Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.
    Cytuj
  • Neo_PL 27 gru 2010, 12:59
    Tak wiem, z resztą na podstawie art 21ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ekwiwalenty pieniężne, wypłacane pracownikom za używanie prywatnego samochodu jako narzędzia pracy, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Z tego co wiem to jednak nie wszystkie. I tu moje pytanie. Które ekwiwalenty są wolne od PIT a które nie.
    Cytuj
  • MrVAT 27 gru 2010, 14:28
    To zależy za co płacimy ekwiwalent, bo np. niektóre izby skarbowe nie zgadzają się na refundację pracownikowi sprzętu jeśli on go kupił już jakby w trakcie trwania stosunku pracy.
    T ciekawa interpretacja IS z w Warszawie - chyba z 8 kwietnia 2010 (IPPB2/415-230/10-4/AS)


    "Spółka zatrudnia na umowę o pracę przedstawicieli medycznych, którzy działają w rożnych rejonach Polski. Spółka ma swoją siedzibę w W, tam też znajduje się jedyne biuro Spółki. Przedstawiciele medyczni zobowiązani są do przesyłania drogą elektroniczną dziennych raportów z wykonanych zadań, ewidencję przebiegu pojazdu, planów dziennych i planów tygodniowych, rozliczenia wydatków służbowych. Wszelka korespondencja z siedzibą Spółki odbywa się drogą elektroniczną. Pracownicy są zobowiązani do posiadania stałego łącza internetowego. Faktury za użytkowanie internetu wystawiane są na pracowników, a Spółka zwraca część poniesionych kosztów, z zastrzeżeniem, że nie będą one uwzględnione w rozliczeniu rocznym danego pracownika."

    W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

    Czy otrzymany ekwiwalent stanowi dla pracownika przychód w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

    Zdaniem Wnioskodawcy:


    Łącze internetowe jest nieodzownym narzędziem pracy każdego przedstawiciela, zatem nie można otrzymanego ekwiwalentu uznać jako przychód ze stosunku pracy.


    I odpowiedź IS "otrzymany ekwiwalent przez pracownika, tj. refundacja części kosztów za używanie łącza internetowego stanowi przychód ze stosunku pracy pracownika, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia za pracę."
    Cytuj
  • FabianM 27 gru 2010, 16:08
    Jedynie wypłacony ekwiwalent za należące do pracownika narzędzia, materiały i sprzęt korzysta ze zwolnienia. Nie jest nim natomiast objęty ekwiwalent za korzystanie w związku z zadaniami służbowymi z różnego rodzaju usług, np. Internet czy telefon.
    Cytuj
  • DR_ZYSK 27 gru 2010, 16:36
    Tylko mało kto pamięta, ze dla zastosowania zwolnienia podatkowego musi być spełniony również inny warunek: ekwiwalent powinien zostać wypłacony w pieniądzu.
    Wypłacenie ekwiwalentu w jakiejkolwiek innej formie, np. w towarze, oznacza konieczność opodatkowania jego wartości.
    Cytuj
  • Kadra5 27 gru 2010, 19:37
    Na wszystko trzeba mieć dokumenty. Jeśli firma wypłaca ekwiwalent za sprzęt to musi mieć dowody, że sprzęt jest własnością pracownika a nie firmy. Ciężar udowodnienia podczas kontroli spoczywa na pracodawcy i to on musi mieć np. kopie faktur od pracownika, że dany sprzęt jest jego.
    Cytuj
  • FabianM 27 gru 2010, 21:15
    Ważna kwestia jest też taka zwolnienie dotyczy wyłącznie wypłat ekwiwalentu na rzecz pracowników - nie ma zastosowania do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło. Jakikolwiek ekwiwalent wypłacony tym osobom będzie podlegał opodatkowaniu.
    Warto więc nieco podnieść wartość umowy o dzieło czy zlecenia uwzględniając fakt, że ekwiwalenty są opodatkowane.
    Cytuj
  • Neo_PL 27 gru 2010, 22:02
    A jak obliczyć ekwiwalent za Internet? Proporcjonalnie do czasu pracy względem doby, czy uwzględnić 8 godzin snu, 8 godzin pracy i 8 godzin odpoczynku.
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 28 gru 2010, 0:21
    Neo_PL napisał:A jak obliczyć ekwiwalent za Internet? Proporcjonalnie do czasu pracy względem doby, czy uwzględnić 8 godzin snu, 8 godzin pracy i 8 godzin odpoczynku.
    Internet nie jest narzędziem. Wypłata taka będzie każdorazowo opodatkowana - nie ma do niej bowiem zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 13. Powód? Bardzo prosty. Jeśli ktoś opłaca stałe łącze, to płaci za nie bez względu czy pracuje czy nie więc trudno mówić o ponoszeniu kosztów na rzecz pracodawcy.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum
Następna: Umowa o dzieło