Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Ekwiwalent za sprzęt pracownika, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Ekwiwalent za sprzęt pracownika

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Biznesmenik 28 gru 2010, 0:47
    Z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lutego 2009 r. (IPPB2/415-1553/08-2/MK) wynika, że refundacja pracownikowi (tu telepracownikowi) kosztów związanych z zapewnieniem łącza internetowego, używania prywatnego telefonu stacjonarnego, komórkowego (na podstawie billingów), komputera i drukarki będących własnością telepracownika oraz zwrot kosztów związanych z zakupem komputera, drukarki, materiałów biurowych, jak również refundacja częściowych kosztów dotyczących opłat za mieszkanie i elektryczność stanowi przychód w rozumieniu ustawy o PIT, który podlega opodatkowaniu.
    Cytuj
  • FabianM 28 gru 2010, 6:56
    500nowelalaustawy napisał:Internet nie jest narzędziem. Wypłata taka będzie każdorazowo opodatkowana - nie ma do niej bowiem zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 13. Powód? Bardzo prosty. Jeśli ktoś opłaca stałe łącze, to płaci za nie bez względu czy pracuje czy nie więc trudno mówić o ponoszeniu kosztów na rzecz pracodawcy.
    Internet nie jest narzędziem. No właśnie, w przepisach nie znajdziemy żadnego wykazu narzędzi, materiałów czy sprzętu, za których używanie pracownikowi można przyznać ekwiwalent. Musimy więc kierować się ich potocznym znaczeniem - takim, jakie mają w języku polskim.
    Cytuj
  • DR_ZYSK 28 gru 2010, 8:48
    Ale jeśli firma zwraca za prąd to potrąca podatek. To dziwne, bo przecież jeśli ktoś pracuje na własnym sprzęcie i wykonuje coś na rzecz danej firmy, to jak urządzenie chodzi to pobiera prąd. NIe pracujesz dla firmy nie pobiera prądu.
    Cytuj
  • Zusowiec 28 gru 2010, 10:53
    Kadra5 napisał:Na wszystko trzeba mieć dokumenty. Jeśli firma wypłaca ekwiwalent za sprzęt to musi mieć dowody, że sprzęt jest własnością pracownika a nie firmy. Ciężar udowodnienia podczas kontroli spoczywa na pracodawcy i to on musi mieć np. kopie faktur od pracownika, że dany sprzęt jest jego.
    I to jest prawda, bo sam zapis w umowie nie wystarczy. Małopolski Urząd Skarbowy w interpretacji z 18 czerwca 2004 PD-II/423/51/04/PO stwierdził, że Ciężar dowodu spoczywa w tym przypadku na płatniku, który dokonuje obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku.
    Powyższy przepis ma zastosowanie po spełnieniu następujących warunków:
    1) ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu (ekwiwalent pieniężny); wypłacenie ekwiwalentu w jakiejkolwiek innej formie np. w towarze, powoduje jego opodatkowanie,
    2) wypłata ekwiwalentu, zgodnie z definicją podaną na początku, powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom, tzn. musi zachodzić racjonalny związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi a wartością używanych dla celów pracodawcy narzędzi, materiałów lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania; nadwyżka ponad uzasadnione koszty będzie podlegała opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy,
    3) narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika; zwolnienie nie będzie przysługiwało, jeżeli ekwiwalent zostanie wypłacony za używanie rzeczy użyczonych pracownikowi przez inne osoby albo rzeczy znajdujących się w posiadaniu pracownika na jakiejkolwiek innej podstawie niż własność,
    4) narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.
    Cytuj
  • 100euro 28 gru 2010, 12:00
    FabianM napisał:
    500nowelalaustawy napisał:Internet nie jest narzędziem. Wypłata taka będzie każdorazowo opodatkowana - nie ma do niej bowiem zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 13. Powód? Bardzo prosty. Jeśli ktoś opłaca stałe łącze, to płaci za nie bez względu czy pracuje czy nie więc trudno mówić o ponoszeniu kosztów na rzecz pracodawcy.
    Prawie dokładnie tak samo wypowiedział się Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z 30 maja 2005 1472/RPŁ/415-29/05/KAR. Tam fiskus stwierdził, ze Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 updf wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.
    W złożonym wniosku Spółka argumentuje, iż łącze internetowe stanowi narzędzie wykorzystywane do wykonywania pracy.
    Definicja zawarta w słowniku języka polskiego PWN mówi, iż przez narzędzie rozumie się: "urządzenie proste lub złożone umożliwiające wykonywanie jakiejś czynności lub pracy; przyrząd, instrument". Zgodnie z tą definicją usługa dostępu do Internetu nie jest narzędziem.
    Cytuj
  • CBA_ABW 28 gru 2010, 13:08
    A ja polecam wszystkim interpretację IPPB2/415-105/10-3/MK gdzie fiskusik stwierdził, że udostępnienie samochodu służbowego do celów prywatnych należy traktować jako świadczenie w naturze od którego trzeba zapłacić podatki, ale też
    składki na ubezpieczenie społeczne.

    I tu jest problem, bo wiele firm o tym nie wie. Co gorsza tu sprawa też nie jest do końca wszystko jasne. ZUS twierdzi, że przychód z udostępnienia samochodu służbowego do celów prywatnych nie jest wymieniony w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
    No nie jestem do tego przekonany.
    Cytuj
  • Zusowiec 28 gru 2010, 13:25
    Ryczałt to nie to samo co ekwiwalent i musi być opodatkowany
    Wyliczanie ekwiwalentu, zwłaszcza gdy różnorodność sprzętu i narzędzi, z których korzystają pracownicy jest duża, jest zajęciem czaso- i pracochłonnym i nie raz nie da się go ustalić.
    Dlatego też zamiast ekwiwalentów niektóre firmy za używanie własnego sprzętu i narzędzi wypłacają pracownikom ryczałty. I tu mała niespodzianka, bo ryczałty są opodatkowane a to dlatego, że w przeciwieństwie do ekwiwalentów nie uwzględniają jednak faktycznie poniesionych przez pracownika wydatków.
    Cytuj
  • Dyrektor 28 gru 2010, 15:06
    Ekwiwalenty wypłaca się również za pranie odzieży. Pamiętajcie że jednym z obowiązków pracodawcy w ramach bezpieczeństwa i higieny pracy jest wynikający z art. 2379 § 2 kodeksu pracy obowiązek zapewnienia prania, konserwacji, naprawy, odpylania i odkażania środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego tak, aby posiadały właściwości ochronne i użytkowe.


    Jeżeli firma nie może zapewnić prania odzieży roboczej, to może być ono wykonywane przez pracownika (za jego zgodą) pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika (art. 2379 § 3 k.p.).
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum
Następna: Umowa o dzieło