Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Opodatkowanie pożyczki z zakładu pracy, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Opodatkowanie pożyczki z zakładu pracy

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • C_ZAK 24 kwi 2011, 12:49
    Tylko aby w ogóle mówić o umorzeniu pożyczki taki zapis musi być w regulaminie funduszu. Zapis musi określać w jakiej wysokości można umorzyć (procentowo kwotowo), jakie warunki muszą być spełnione - z reguły nieszczęśliwy wypadek, zdarzenia losowe itp.
    Inaczej nie może być mowy o umarzaniu, bo jeszcze kontrolerzy ZUS się zwalą na głowę.
    Cytuj
  • DR_ZYSK 24 kwi 2011, 14:49
    To akurat może być prawda bo znam sytuację, kiedy kontrola ZUS wykazała, że od umorzonej pożyczki trzeba zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne, a to dlatego, że regulamin nie przewidywał umarzania. Nie było to więc świadczenie socjalne przyznawane w oparciu o kryteria dochodowe.
    I należało zapłacić i podatek i składki od różnicy między spłaconą kwotą pożyczki a tą umorzoną.
    Takie oskładkowanie i opodatkowanie ujmuj się następnie w deklaracji PIT11 (lub PIT40 jeśli pracownika rozlicza firma).
    Cytuj
  • Carington 24 kwi 2011, 17:59
    W sumie to i tak jest dobrze, że tylko podatek, bo w przypadku finansowania pożyczek ze środków obrotowych firmy od umorzonej pożyczki płaci się i podatek i ZUS oraz składka zdrowotna.
    Tak samo jest w przypadku firm które nie mają ZFŚS ale mają fundusz socjalno-bytowy utworzony na podstawie układu zbiorowego. Wtedy pracownik w gotówce wpłaca do kasy firmy składkę zdrowotną oraz zaliczkę od umorzonej kwoty. To dopiero boli kieszeń pracownika.
    Cytuj
  • Declaration 24 kwi 2011, 20:06
    C_ZAK napisał:Tylko aby w ogóle mówić o umorzeniu pożyczki taki zapis musi być w regulaminie funduszu. Zapis musi określać w jakiej wysokości można umorzyć (procentowo kwotowo), jakie warunki muszą być spełnione - z reguły nieszczęśliwy wypadek, zdarzenia losowe itp.
    Inaczej nie może być mowy o umarzaniu, bo jeszcze kontrolerzy ZUS się zwalą na głowę.
    I to jest prawda. W wyroku z 16 września 2009 r. (I UK 121/09) Sąd Najwyższy stwierdził, że zgodnie z podstawową zasadą dysponowania środkami funduszu, określoną w art. 8 ustawy o ZFŚŚ przyznawanie ulgowych świadczeń i wysokość dopłat z funduszu powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z funduszu. Jeżeli świadczenia wypłacone przez firmę są z pominięciem tej zasady to nie nie mogą być traktowane jako świadczenia socjalne, i nie mogą korzystać z uprawnień przyznanych tym świadczeniom przez system ubezpieczeń społecznych tu zwolnienie z oskładowania.
    Nie dziwota, że ZUS dopatrzył się nieprawidłowości i nakazał ozusować takie świadczenia.
    Cytuj
  • Zusowiec 24 kwi 2011, 22:04
    Prawie zawsze trzeba badać czy świadczenia są wypłacane z zfśs w oparciu o kryteria socjalne. Nie dotyczy to jednak np. finansowania ze środków zfśs imprez masowych, jak pikniki, andrzejki, czy organizowania wycieczek które też mieszczą się w pojęciu działalności socjalnej jako rodzaj działalności rekreacyjnej względnie działalności w postaci różnych form krajowego wypoczynku.
    Potwierdza to wyrok SN w wyroku z 23 października 2008 II PK 74/08.

    Czyli zarówno wypłaca jak i umorzenie musi odnosić się do sytuacji życiowej podwładnego inaczej i ZUS i skarbówka się przyczepią.
    Cytuj
  • Kozmo 25 kwi 2011, 0:26
    Przynajmniej tyle dobrze wiedzieć, że podatku od kasy nie zapłacę. Na umorzenie nie ma co liczyć. Dobrze, że w ogóle dają pożyczki.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum