Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Płaca za przestój co się wlicza

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Płaca za przestój co się wlicza

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Squizee 22 kwi 2011, 10:47
    Jeśli w firmie jest przestój z winy zakładu, to jakie elementy wlicza się do przestojowego. Księgowa twierdzi, że tylko płacę zasadniczą i nic więcej. Ale to dodatki windują płacę, bo zasadnicza nie jest jakaś wysoka.? Czy księgowa ma rację?
    Cytuj
  • Dr_Evil 22 kwi 2011, 13:09
    I księgowa może mieć, a nawet na rację. Do podstawy płacy za przestój nie wlicza się dodatków ani premii regulaminowych. Dla tych co mają minimalną gołą pensję, ale za to dodatki im to rekompensują są w nieciekawej sytuacji kiedy następuje zatrzymanie np. produkcji ze względu na brak zleceń.
    Cytuj
  • Andorek 22 kwi 2011, 16:22
    No w jednej chwili z krezusa można stać się dziadem. przebiegły
    Cytuj
  • KasaMova 22 kwi 2011, 17:27
    Art 80 kp przewiduje, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Natomiast jeśli pracownik był gotów do świadczenia pracy ale w wyniku przestoju nie mógł jej wykonywać to wtedy zastosowanie ma art 81 kp.

    art. 81
    § 1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

    § 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.

    § 3. Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.

    § 4. Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią. W razie powierzenia pracownikowi na czas takiego przestoju innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę, chyba że przepisy prawa pracy przewidują stosowanie zasad określonych w § 3.
    Cytuj
  • Declaration 22 kwi 2011, 18:50
    często firmom sprawia kłopot ten zwrot

    "przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną"

    Co to znaczy osobiste zaszeregowanie i jaka płaca? To nic innego jak płaca podstawowa/zasadnicza wynikająca z umowy o pracę (brutto) wyliczana jako stawka miesięczna czy godzinowo. Potwierdza to choćby uchwała SN z 3 kwietnia 2007 (II PZP 4/07). Innymi słowy to "goła " pensja.
    Cytuj
  • InspektorABC 22 kwi 2011, 19:55
    Ważna jest przyczyna powstania przestoju. Jak spowodował ją pracownik z winy umyślnej czy nie to płaca w ogóle się nie należy. To w pierwszej kolejności należy ustalić, bo jaki sens ma wypłacanie pensji komuś, kto sam zawinił.
    Nawet jak pracownik nie zawinił, a przestój jest to trzeba ustalić co jest jego przyczyną. Przy czym za przyczynę przestoju nie uznaje się trudności finansowych firmy czy personalnych. Przestój ma to do siebie, że jest związany z elementem zaskoczenia czy wyjątkowości.
    Np. coś się zepsuło i bez tego czegoś nie da się nic robić.
    Cytuj
  • Greed 22 kwi 2011, 20:55
    Dla pracownika takie podejście jest krzywdzące, bo jeśli jego pensja i składniki zmienne zależą od wydajności czy ilości wytworzonych dóbr to przez przestój na tym trafi mimo że nie jest winny. Uważam, że tak nie powinno być. Często składniki zmienne są dużo wyższe niż tylko pensja zasadnicza. To niesprawiedliwe.
    Cytuj
  • InspektorABC 22 kwi 2011, 23:26
    Sprawiedliwe czy nie takie jest prawo. A co ma powiedzieć firma, kiedy musi płacić a nie zarabia? Dobrze, że w ogóle płaci.
    Cytuj
  • Squizee 23 kwi 2011, 6:22
    Gotowość do pracy? Co to znaczy. Jakoś trzeba poinformować pracodawcę o tym czy wystarczy po prostu przyjść do pracy.
    Cytuj
  • Zusowiec 23 kwi 2011, 8:43
    Wystarczy zobaczyć w orzeczeniach sądowych jak należy rozumieć termin gotowość do pracy czy świadczenia pracy.

    Ciekawy wyrok sądu najwyższego wskazuje, że

    Przez pozostawanie w dyspozycji pracodawcy jako element gotowości
    do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p. należy rozumieć stan, w którym pracow-
    nik może na wezwanie pracodawcy niezwłocznie podjąć pracę.

    oraz

    Zatrudnienie u innego pracodawcy nie przekreśla samo przez się goto-
    wości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p. Dotyczy to jednak sytuacji, w któ-
    rej praca taka nie wyłącza dyspozycyjności pracownika, to jest nie uniemożli-
    wia niezwłocznego podjęcia pracy, którą pracownik zobowiązał się wykonywać
    na rzecz pracodawcy, ze strony którego doznał przeszkód w jej wykonywaniu.

    SN z 2 września 2003 I PK 345/02, Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych

    Oczywiście wystarczy poinformować przełożonego, że jestem gotowy przyjść do pracy i wskazanej porze i miejscu.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum